19 квітень 2024, П'ятниця, 10:37

Великий привіт від ПриватБанку

7 Липня 2017г.
 Mg 7744

Максим Кречетов, спеціально для «Слова і Діла»

ПриватБанк знову в епіцентрі гучного скандалу. На початку робочого дня в четвер туди нагрянули детективи НАБУ в супроводі спецназу. Співробітникам фінустанови під страхом звільнення заборонили фотографувати прибульців, а також дзвонити куди-небудь. Однак для преси все це назвали... «спільною роботою банку і НАБУ», яка нібито була спланована заздалегідь. По чию душу насправді завітав десант НАБУ і чи варто переживати вкладникам колись системоутворюючого банку – про це й поговоримо.

Найбільший, при цьому найтехнологічніший і один із найнадійніших банків почало лихоманити майже одразу ж після того, як у його власників з нинішньою владою розійшлися політичні шляхи-доріжки. Найактивніша приватна структура, яка заявила про підтримку патріотів і протидію сепаратистам (і активно працювала в цьому напрямку), дуже скоро опинилася поза грою. Проте в страшилку про націоналізацію ПриватБанку до останнього моменту мало хто вірив. Але це говорить лише про те, що мало хто реально оцінював апетити влади і, скажімо так, рівень відчайдушності керівництва Нацбанку.

НАЦБАНК УССР

«У головному офісі банку розпочато спільну роботу відповідних підрозділів банку і детективів НАБУ з ретельному аналізу «токсичного портфеля» кредитів попередніх власників банку», – ось такий коментар з елементами літературщини поширив напередодні ПриватБанк. Але диявол, як відомо, криється в деталях, так ось «диявола»-то прес-служба ПриватБанку якраз і намагалася приховати від громадськості. А саме, в офіційному релізі банку немає жодного слова про один із головних мотивів чи планового, чи то все ж раптового візиту силовиків із НАБУ в їх головний офіс у Дніпрі. Зате про це повідомила прес-служба НАБУ: «обшуки проводяться в рамках розслідування кримінальної виробництва за фактами можливого зловживання своїм службовим становищем посадовими особами Національного банку». Це вже цікавіше, чи не так? Фінансовий журналіст Олександр Дубинський із посиланням на неназваного менеджера середньої ланки банку повідомив: «Вилучили якісь документи з бухгалтерії і КУАП (Комітету з управління активами і пасивами). Ніби як іде розслідування якоїсь реструктуризації, проведеної вже після зміни влади». Це ж зовсім інша картина, ніж та, яку намагалася нам намалювати прес-служба ПриватБанку! До речі, реліз про «плановий обшук», мабуть, так швидко «ліпили», що в ньому з'явився цікавий фрагмент: «Роботи в офісі банку заплановані протягом декількох днів. Крім адвокатів НАБУ (в штаті НАБУ є адвокати?! – авт.), задіяні також співробітники спецназу НАБУ. Це необхідно для оперативного реагування в разі отримання інформації про знаходження осіб, щодо яких відкрито кримінальні провадження». Нам намагаються «впарити» версію про те, що спецназ прихопили з собою на той випадок, якщо десь у коридорах банку раптом виявлять його колишніх власників, що спокійно прогулюються? Смішне і безглузде пояснення, а ще дуже здивувало: хто такі «адвокати НАБУ», яких задіяли в обшуку?..

ГПУ АКТИВНО ВЗЯЛАСЬ ЗА ЗБАНКРУТІЛИЙ БАНК ЖЕВАГО

Взагалі-то ми вже наслухалися всякого, особливо в перші дні після націоналізації ПриватБанку. Були гучні заяви керівництва НБУ (яке лише понарошку пішло у відставку) про багато мільярдів, нібито вкрадених з банку колишніми власниками. Були прямі звинувачення на адресу колишніх власників банку в тому, що ті нібито роздали стільки кредитів самим собі і не збираються їх повертати, що тільки націоналізація і докапіталізація банку на багато десятків мільярдів гривень може врятувати цю фінансову установу від краху. І ось тут дуже проситься невелика довідка про те, чому НБУ так сильно любить що-небудь рефінансувати: «В ході досудового слідства встановлено, що в період 2014-2015 років службові особи НБУ, діючи умисно, зловживаючи своїм службовим становищем в інтересах третіх осіб, за попередньою змовою з посадовими особами ПАТ «КБ «Південкомбанк», ВАТ «Банк «Київська Русь», ВАТ «Міський Комерційний Банк», ВАТ «Автокразбанк», ПАТ «Терра Банк», ВАТ «Дельта Банк», ПАТ «КБ «Хрещатик», АТ «Банк «Фінанси та кредит», ВАТ «Фінростбанк», ВАТ «Інтеграл банк» розтратили кошти НБУ на загальну суму понад 12 млрд грн на користь зазначених комерційних банків шляхом їх незаконного рефінансування».

НАЦБАНК ПОДОЗРЕВАЮТ В СОУЧАСТИИ В КРУПНОЙ РАСТРАТЕ

З огляду на гігантську кількість клієнтів банку, вкладників і те, наскільки вся країна пронизана банкоматами, терміналами і відділеннями, ситуація була дуже серйозна. Кажуть, свого часу один з колишніх співвласників Приватбанку Ігор Коломойський міг утримувати колишнього президента Януковича від неадекватних кроків погрожуючи «покласти» банк, що тягнуло за собою великим фінансовим колапсом в країні. І ось нібито щоб уникнути подібної кризи держава милостиво погодилася на націоналізацію (якщо не сказати експропріацію) ПриватБанку. Але чи правду нам говорила Валерія Гонтарева? Між іншим, незважаючи на пачку справ, в яких фігурує Валерія Олексіївна, вона як і раніше де-факто керує НБУ, а це значить, що регулятор продовжує сліпо виконувати волю глави держави. Заступниця й найближча подруга Гонтаревої Катерина Рожкова ходить на допити в НАБУ як на роботу, але теж дозволяє собі різкі коментарі на адресу опонентів керівництва Нацбанку.

ГОНТАРЕВА ДОГАДЫВАЕТСЯ, ЧТО У СЛЕДОВАТЕЛЕЙ НАКОПИЛИСЬ К НЕЙ ВОПРОСЫ

Тим часом, відповіді на безліч гострих питань дали оприлюднені днями результати аудиту ПриватБанку. Проводила його українська «дочка» агентства «Ернст Енд Янг». Вельми лояльне до АП видання Деловая столица так резюмує результати аудиту: «розтин показав, що пацієнт помер від розтину, іншими словами всі апокаліптичні заяви Нацбанку необхідно відтепер пропускати через серйозний «поправочний» фільтр». Не будемо заглиблюватись у складні для недосвідченого в фінансових тонкощах читача подробиці й наведемо кілька простих для розуміння цитат із тієї ж статті: «парадний «фасад» банку ні в 2015, ні в 2016 році не викликав особливих нарікань»; «банк мав у своєму розпорядженні близько 30 млрд грн ліквідних коштів у вигляді готівки й залишків на кореспондентських рахунках. Причому його запаси ліквідності в 2016 році були не набагато гірші, ніж у 2015-му»; «аудитори не підтвердили «пісню про головне» НБУ, а саме про кредитування пов'язаних осіб. За даними аудиту, в 2016-му (станом на 19 грудня) пов'язані особи повернули банку 49 млрд грн, а залучили всього 10,9 млрд. Загалом, «реструктуризація» пройшла дуже навіть успішно... ». Повторюся: матеріал цей вийшов не в якому-небудь виданні, яке належить Коломойському, а в газеті, в якій тривалий час працював один із найактивніших нині членів депутатської фракції БПП Вадим Денисенко, який і запостив цю статтю на своїй сторінці в Facebook. І ще: аудитори з «Ернст Енд Янг» змогли виявити кредити, видані пов'язаним із колишніми власниками фірмам лише на 10 мільярдів гривень, тоді як НБУ називав цифру в 190 мільярдів! Тепер Нацбанк стверджує, що методика аудиту не враховує українських реалій. Але ж українські суди повинні розбиратися в наших реаліях? Ось лише невелика ілюстрація того, як іде справа зі «зв'язаними з банком позичальниками»: Київський апеляційний адміністративний суд залишив чинною постанову Окружного адміністративного суду Києва, який визнав протиправним і скасував рішення комісії з питань визначення пов'язаних з банком осіб в частині визнання ТОВ «ФК «Динамо» Київ» пов'язаною із ПАТ «КБ «ПриватБанк» особою. Шах і мат? Скільки ще нібито «пов'язаних із банком осіб» відіб'ються від таких звинувачень в судах?

СПРАВА ЕКС-БАНКІРА ШЕПЕЛЄВА: ВІД ІНТЕРПОЛУ — "ПІД ДАХ" ФСБ (ВІДЕО)

Поки суд та діло, колишні акціонери банку вже теж подали мало не сотню позовів у зв'язку з націоналізацією ПриватБанку на суму понад 8 мільярдів гривень. Більше того, теоретично суд може навіть скасувати націоналізацію! Зовні це виглядає як початок активних «бойових дій», до того ж деякі спостерігачі вважають, що «зчепилися» особисто Ігор Валерійович із Петром Олексійовичем. Це дуже спірний висновок, оскільки Коломойський вміє домовлятися навіть у вкрай складних ситуаціях і навряд чи може почати серйозну «війну», не розрахувавши все до дрібниць і не будучи на 100% впевненим у перемозі. Але з іншого боку Ігор Валерійович дуже азартний і любить цікаву, велику гру. Зате є більш переконливі висновки інших фахівців: під докапіталізацію ПриватБанку замаскували величезну емісію і нібито головними радниками щодо цих процесів виступають керівники МВФ. А ось хто радив доводити банк до стану, за якого потрібна була націоналізація? Експерти вже мають з цього приводу свою думку, засновану на результатах аудиту. Ось іще одна цитата зі згадуваної статті в «Діловій столиці»: «аргументи, висунуті регулятором (НБУ – ред.) як обґрунтування для введення тимчасової адміністрації в банк, не витримують не тільки критики, а й легко спростовуються результатами аудиту. Всі негативи, виявлені в результаті перевірки, настільки ж стосуються банку і його власників, як і банківського нагляду. Відповідальність лежить на кожній зі сторін».

ГОНТАРЕВА НЕ ИСКЛЮЧИЛА УГОЛОВНОГО ПРЕСЛЕДОВАНИЯ КОЛОМОЙСКОГО

Цікава також позиція глави правління ПриватБанку Олександра Шлапака. На початку 90-х він створював «Приват» разом із Коломойським і Боголюбовим. Вважалося, що він очолив у грудні націоналізований банк для більш ефективного та безконфліктного діалогу з його колишніми власниками. І тут раптом він майже як Єльцин (у новорічну ніч з 1999 на 2000 рік) заявив: «я втомився, я йду». За офіційною версією, він не хоче займатися «токсичним портфелем» інсайдерських кредитів. Але займався ж кілька місяців. Що трапилось? Навряд чи раптове рішення Шлапака піти у відставку пов'язане з гіпотетичним шансом терміново очолити НБУ – там поки зайнято, це по-перше. По-друге, в банківських колах говорили про те, що Шлапак очолить НБУ у винагороду за успішну націоналізацію ПриватБанку. А для цього Нацбанк повинен був виконати кілька умов, які поставив Шлапак при призначенні головою правління ПриватБанку. Так що, швидше за все, сценарій розвивається зовсім не так, як передбачалося на старті націоналізації. З'явилися навіть публікації про те, що НБУ не виконав жодної з трьох вимог Шлапака і той залишає банк у стані крайнього роздратування. А Олександр Дубинський ділиться інсайдом про те, що нинішні слідчі дії, можливо, пов'язані з постаттю Олександра Дубровіна – першого заступника голови правління ПриватБанку за Шлапака (але якому вже пощастило звільнитися з банку). Так ось Дубровіну нібито інкримінується «реструктуризація, заміна застав, формування потреб у капіталі. Типу нанесення збитків державі», – цитує журналіст Дубинський анонімного співрозмовника з ПриватБанку. Також, за його словами, «слідство може йти і по незаконному списанню коштів клієнтів, які визнані інсайдерами банку за рішенням Фонду гарантування вкладів і НБУ» і в цих діях детективи НАБУ могли побачити розкрадання коштів. І це ж усе відбувалося вже ПІСЛЯ націоналізації, про що Шлапак просто не міг не знати. Або навіть міг брати участь?..

БЫВШЕГО ЗАМГЛАВЫ НБУ ПОДОЗРЕВАЮТ В ХИЩЕНИИ ПОЧТИ 800 МЛН ГРН

Загалом, якщо гроші люблять тишу, то вкладники – впевненість у завтрашньому дні і гідний сервіс. Нічого з перерахованого ПриватБанк сьогодні запропонувати не може: скандал за скандалом, невиконання зобов'язань перед клієнтами, а тут ще й обшуки зі спецназом, кримінальні провадження незрозумілого поки змісту. І є стійке відчуття, що найбільші потрясіння у цього банку ще попереду. Навряд чи ситуацію зможе виправити зміна таблички на дверях кабінету голови правління банку (а кажуть, що новим керівником буде іноземець. Особисто Крістін Лагард?). Кращу антирекламу ПриватБанку зробив глава правління Олександр Шлапак, що залишає його: «ПриватБанк – найсучасніша Ferrari з причепом токсичних відходів». Будучи переконаним прихильником зберігання грошей у банку, я все ж вирішив забрати свої заощадження з ПриватБанку. Але лише для того, щоб перевести депозит до іншого банку (з європейським капіталом), адже гра з державою в наперстки ніколи не закінчується виграшем звичайного громадянина.

ПРОКУРАТУРА ВЕНЫ РАССЛЕДУЕТ МАСШТАБНЫЙ ВЫВОД ДЕНЕГ ИЗ УКРАИНСКИХ БАНКОВ

14729282 1293116554067016 5885743503784896885 N
Максим Кречетов Журналист