Головна Суспільство Верховна Рада змінила законодавство щодо захисту депортованих дітей

Верховна Рада змінила законодавство щодо захисту депортованих дітей

Верховна Рада України ухвалила зміни до закону «Про охорону дитинства», які стосуються захисту прав депортованих дітей. Це рішення було прийнято на сайті парламенту.

Про це розповідає Резонанс

Ініціаторами змін виступила група народних депутатів, яку очолила Тетяна Скрипка, голова підкомітету з питань сім’ї та дітей комітету Верховної Ради з гуманітарної політики.

Визначення терміна і нові положення

Однією з ключових змін стало введення поняття «депортація дитини», яке визначається як «протизаконне (незаконне) переміщення, з застосуванням насильства або без нього, державою, визнаною державою-агресором». Це переміщення може здійснюватись без усвідомленої думки дитини і її законних представників, з використанням дій, які не відповідають міжнародному праву.

«Порядок повернення на територію України, де органи державної влади здійснюють свої повноваження, реінтеграція та адаптація депортованих, примусово переміщених дітей визначається Кабінетом Міністрів України».

Згідно з пояснювальною запискою, діти, депортовані до росії, опиняються в «повністю російському середовищі», що включає мовні, культурні та релігійні аспекти, піддаючись впливу проросійської пропаганди, що часто має на меті їх перевиховання, а також залучені до військової освіти. Водночас росія не робить кроків для сприяння поверненню українських дітей, створюючи перешкоди для їхніх сімей.

Відсутність механізму повернення

В документі також зазначається, що в Україні немає офіційного механізму для повернення дітей, возз’єднання їх з батьками або законними представниками. Немає чіткого визначення термінів «депортація» та «примусове переміщення дитини» в національному законодавстві.

Парламентарі акцентують на необхідності створення правового визначення депортованих і примусово переміщених дітей, а також на впровадженні порядку їх повернення на територію Україні.

Міністерство юстиції України повідомило про започаткування Реєстру відомостей щодо депортованих або примусово переміщених дітей. За даними Дарії Зарівної, директорки Bring Kids Back UA, з початку повномасштабної війни росія повідомила про вивезення 744 тисячі українських дітей, проте Україна не має змоги підтвердити або спростувати цю інформацію.

Згідно з офіційними даними, понад 20 тисяч українських дітей опинилися в росії та на тимчасово окупованих територіях. Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець вважає, що росія незаконно вивезла близько 150 тисяч дітей. Уповноважена ВР з прав дитини Дар’я Герасимчук говорить про «кілька сотень тисяч дітей». Станом на 26 лютого, Україні вдалося повернути 1227 дітей з території росії та тимчасово окупованих земель.

Нагадаємо, у березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордери на арешт президента росії Володимира Путіна і дитячого омбудсмена Марії Львової-Бєлової за підозрою у воєнних злочинах, зокрема у насильницькій депортації дітей.

Читайте також