Верховний суд України оприлюднив важливе роз’яснення, в якому зазначено, що складання військової присяги не є обов’язковою умовою для початку несення військової служби. Ця позиція була озвучена у рамках кримінального провадження, де військовослужбовця визнали винним у непокорі під час воєнного стану.
Про це розповідає Резонанс
Згідно з рішеннями судів, військовий відмовився виконувати бойове розпорядження свого командира, яке полягало в обладнанні інженерних споруд та підготовці запасних позицій на взводному опорному пункті. Це рішення могло стати причиною прориву військ російської федерації на даній ділянці оборони.
«У касаційній скарзі сторона захисту зазначила, що обвинувачений мав усі законні підстави не виконувати наказ командира, оскільки не приймав присяги, не отримував належної військової підготовки та незаконно був мобілізований», – зазначається у повідомленні пресслужби.
Проте Верховний суд залишив без змін рішення попередніх інстанцій. Суд пояснив це результатами службового розслідування, яке виявило, що засуджений «категорично відмовився приймати присягу, що підриває не лише боєготовність військових формувань, але й авторитет Збройних Сил України в цілому».
Важливо зазначити, що відсутність належної військової підготовки у засудженого була зумовлена його відмовою проходити навчання, оскільки він не виконав наказ про отримання зброї та виїзд на полігон для проведення стрільб.
Юридичні аспекти початку військової служби
Верховний суд наводить статтю 24 закону «Про військовий обов’язок і військову службу», де вказано: «Закон не пов’язує факт прийняття військової присяги з початком проходження військової служби». Для громадян, призваних на службу під час мобілізації, початком військової служби вважається день відправлення у військову частину з територіального центру комплектування.
Наслідки непокори
Стаття про непокору, що передбачає відмову виконати наказ начальника, карається ув’язненням на термін від 5 до 10 років у разі обвинувального вироку. Також згадано, що з 18 травня 2024 року набрав чинності закон про мобілізацію, який вимагає оновлення даних від усіх військовозобов’язаних, призовників та резервістів віком від 18 до 60 років через мобільний застосунок «Резерв+». Законодавство України регулює мобілізацію військовозобов’язаних віком від 25 до 60 років.