» Верховний суд заборонив НАБУ оскаржувати рішення ВРП

02 липень 2022, Субота, 08:05

Верховний суд заборонив НАБУ оскаржувати рішення ВРП

7 Серпня 2019г.
Верховный суд

Велика палата Верховного суду України у справі №9901/920/18 дійшла висновку, що НАБУ не наділено повноваженнями на звернення до суду з позовом про скасування рішення Вищої ради правосуддя.

Про це повідомляє Резонанс із посиланням на Судово-юридичну газету. На думку ВСУ, такий позов не може бути предметом розгляду за зверненням Бюро - тому оскаржувати рішення про вжиття заходів щодо забезпечення незалежності суддів воно не може.

Згідно з відомостями, що містяться в ЄДР, за організаційно-правовою формою НАБУ є органом державної влади, на який законом №1698-VII покладено повноваження щодо попередження, виявлення, припинення, розслідування та розкриття корупційних правопорушень, віднесених до його підслідності, а також запобігання вчиненню нових.

ВП ВС зазначила, що у цій справі позивач фактично оскаржував рішення ВРП, яке не стосується інтересів та не порушує прав НАБУ, а має безпосередній вплив лише на суддів, стосовно яких воно ухвалене, тобто є актом індивідуальної дії.

У ст.17 указаного закону наведено вичерпний перелік прав Бюро, серед яких право за наявності підстав, передбачених законом, подавати до суду позови про визнання недійсними угод у порядку, встановленому законодавством України.

При цьому право Бюро подавати до суду будь-які інші позови не визначено ані законом №1698-VII, ані іншими нормативно-правовими актами. Тобто чинним законодавством України НАБУ не надано повноважень на звернення до адміністративного суду з позовом про оскарження акта ВРП. Отже, цей позов не підлягає судовому розгляду.

Нагадаємо, що в листопаді 2018 року НАБУ звернулося до Верховного суду як суду першої інстанції з позовом про визнання протиправним і скасування рішення ВРП від 23 жовтня 2018 року № 3237/0/15-18 про вжиття заходів щодо забезпечення незалежності суддів у зв’язку з втручанням в їхню діяльність щодо здійснення правосуддя.