29 березень 2024, П'ятниця, 16:25

Вибіркова принциповість прокуратури (документ)

14 Січня 2020г.
71667131 2380837635368928 2388804283970617344 N

Новопризначене керівництво прокуратури голосно заявило про впровадження нових стандартів роботи цього органу. Одним з найпринциповіших у цьому видавався призначений на посаду заступника генерального прокурора – головного військового прокурора Віктор Чумак. Він так завзято критикував наявність військового статусу у військових прокурорів, що в ексклюзивному інтерв’ю АрміяInform від 18 листопада 2019 року це було гучно названо «прокляттям пострадянського періоду».

Його цитата з інтерв’ю: «Військових прокурорів вже виводять з-під підпорядкування Міноборони. І абсолютно точно вже не діятиме прокурорський «призов» через військове відомство. Ці люди будуть цивільними і повністю перейдуть у підпорядкування генеральному прокурору. Військова прокуратура входитиме до складу Генпрокуратури, а не Міноборони. Всі види забезпечення прокурори теж отримуватимуть тут, за місцем роботи. А не так, як раніше: Міноборони їх забезпечувало, а прокурори його контролювали, що породжувало прямий конфлікт інтересів.»

За вимогою В. Чумака усі офіцери військової прокуратури дійсно почали процедуру позбавлення себе від цього «прокляття пострадянського періоду». Вони стали терміново проходити військово-лікарську комісію для визначення ступені придатності до військової служби на час звільнення з неї, що обов’язково передбачено чинним військовим законодавством.

Хоча процедура ця зазвичай досить тривала по часу і може зайняти в залежності від необхідності проходження поглибленого обслідування 2-3 місяці, для військовослужбовців головної військової прокуратури була поставлена умова отримати висновки ВЛК протягом місяця - до 20 грудня. Хочеш претендувати на посаду в ОГП – встигай, як хочеш, незалежно від того, здоровий ти чи потребуєш поглибленого обслідування.

Вимога головного військового прокурора В. Чумака була дуже принципова і категорична. Звільнятись і крапка. В цій ситуації навіть людина з якимись хворобами буде змушена назватись здоровою, аби вкластись в строк і вчасно зняти з себе «прокляття пострадянського періоду».

Хто би міг подумати, що в цей же час сам В. Чумак почав крокувати в зворотному напрямку – оформляти поновлення себе на військовій службі! Використовуючи його же слова – організовувати для себе «прокурорський «призов» у військове відомство, створюючи конфлікт інтересів його самого і Міністерства оборони».

Коли на початку грудня 2019 року мені було надано інформацію про це, відверто не повірив. Важко було повірити, що високопосадовець, який прилюдно неодноразово критикував військову прокуратуру за наявність військового статусу і був його ярим противником, своїми діями буде перекреслювати усе, про що так запекло говорив з трибуни.

Але на спрямований запит про публічну інформацію отримав офіційну відповідь, яка мене відверто шокувала! Виявилось, що керівництво прокуратури має для підлеглих, а також для виступів з трибуни перед пересічними громадянами одну принциповість, а для своїх, тихенько, кулуарно і без розголосу – зовсім іншу.

Офіс Генпрокурора офіційно визнав, що В. Чумак дійсно був призваний на військову службу 12 грудня і проходив військову службу в посаді головного військового прокурора аж до….. 31 грудня 2019 року! Призватись на 19 діб після 15 років перебування в запасі! Для чого, з якою метою???!!!

Зовсім непереконливим є посилання у відповіді ОГП, що, нібито, посада військового прокурора обов’язково передбачає військовий статус.

В. Чумак був призначений головним військовим прокурором 11 вересня 2019 року. Як же тоді він за логікою посадовців ОГП виконував обов’язки по цій посаді протягом 3-х місяців, не будучи військовим?

Тоді виникають сумніви в рішеннях кадрової комісії ГПУ, яку очолював В. Чумак під час атестування прокурорів, адже він був одним з найбільш активних керівників цього процесу. Це може кинути тінь на рішення про звільнення десятків працівників прокуратури, до яких доклав руку В.Чумак.

Також можуть виникнути сумніви в правомочності його процесуальних дій та рішень протягом цього часу. В тому числі і правомочності його участі в слідчих діях, наприклад, резонансному врученні ним нового повідомлення про підозру екс-міністру юстиції О.Лукаш 17.10.2019 року, яке перетворилось на його фіаско. Принаймні у кримінальному процесі.

Насправді відповідь ОГП є лицемірною спробою викрутитись шляхом пересмикування законодавства, приховати безпринципність як самого В. Чумака, так і генерального прокурора Р. Рябошапки, без якого цей вкрай сумнівний з точки зору моральності та принциповості короткочасний призов на військову службу був би неможливим.

Адже стаття 27 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на той час, передбачила, що в окремих випадках за наказом Генерального прокурора на посади прокурорів та слідчих військової прокуратури можуть бути призначені особи, які не є військовослужбовцями. Хіба це не був той самий окремий випадок?!

Усі учасники цього дійства розуміли, що з початком роботи Офісу Генерального прокурора військових посад в ньому не буде.

Відтак напрошується лише одне пояснення такого незвичайного рішення Генерального прокурора Р. Рябошапки та його заступника В. Чумака – бажання В. Чумака отримати додаткові особисті матеріальні вигоди від цього викрутасу. По-іншому такі дії розцінювати складно.

Навіть за 19 діб військової служби набігає багато додаткових виплат: можливість суттєвого перерахунку пенсії, грошові виплати при призові і відразу при звільненні, вихідна допомога, компенсація за речове майно та інші. А якщо при звільненні ще і якісь хвороби будуть виявлені, що для 61-річного чоловіка зовсім не дивино, то і можливість отримати страхові виплати. І усе це - з нашої з вами кишені платників податків.

Це виглядає огидним! Невже додаткові виплати в кілька десятків тисяч грн вартують тих репутаційних втрат Генерального прокурора Р. Рябошапки та його заступника В. Чумака?! Наразі усім наочно продемонстровано їхнє лукавство із подвійною принциповістю.

Раніше хотілось вірити, що призначення Р. Рябошапкою на посади заступників В. Каська і В. Чумака з порушенням встановленого законодавством порядку – це був випадковий епізод.

ГАЛИНА КЛИМОВИЧ ЗАКИДАЄ НОВОМУ ОЧІЛЬНИКУ ГПУ ПОСАДОВИЙ ЗЛОЧИН

Але після випадку з 19 днями військової служби пана Чумака остаточно стало зрозумілим ясно – це був лише початок нехтування законом та підгонки його під особисті забаганки нових очільників офісу генпрокурора. Відтак, марно сподіватись на поважне ставлення до вимог Закону від таких керівників прокуратури у майбутньому.

І це дуже сумно, бо саме прокуратура мала б чатувати на варті законності в Україні!

«НОВА КРОВ» ПРОКУРАТУРИ

Маркевич
Анатолій Маркевич Закінчив із відзнакою у 1982 році військово-юридичний факультет Військового Інституту. У 1982-1991 роках працював на різних посадах у військових прокуратурах Збройних Сил СРСР. У 1992-2005 роках - в системі військових прокуратур Генеральної прокуратури України. Пройшов службові сходинки від слідчого військової прокуратури гарнізону (армії) до заступника військового прокурора Центрального регіону України, полковник юстиції запасу, почесний працівник прокуратури України, ветеран прокуратури України. З 2006 року адвокат в м. Києві.