23 квітень 2024, Вівторок, 23:58

Віддзеркалена реальність: про права людини у поліції

7 Липня 2019г.

«У 2018 зафіксовано понад півмільйона випадків побиття, страждань або тортур у поліції» - саме з такою назвою вийшов матеріал у Дзеркалі тижня.

Цифри вражають. У пересічного читача складається враження, що замість того, щоб захищати поліція стала органом з катувань для українських громадян.

Чи так це? Чи навпаки автори статті роздмухують ненависть до правоохоронної інституції, беручи цифри із «справочника імені Потолкова» ? Давайте розбиратися разом.

Проводяться дослідження, обговорюються результати… Правда, все будується не на реальності, а на «опитуваннях». І за цими опитуваннями виводиться напівкосмічна цифра. Вдумайтеся, згідно з результатами соціологічного опитування, кількість випадків побиття, страждань або катувань у поліції 2018 року становила близько 547 тисяч випадків. Тобто 547 тис / 365 днів у році = близько 1500 побиттів на добу, включаючи вихідні, державні та релігійні свята.

Вражає? Страшна цифра. Але якщо ми звернемось до офіційних джерел, ця цифра зменшується в декілька сотень разів.

Є така форма : 1-ДПЛ, затверджена Наказом національної поліції № 552. Називається «Звіт про дотримання прав людини в діяльності органів Національної поліції».

Звіт, який моніторять, крім керівництва органу, ще цілий ряд міжнародних інституцій. Читаємо уважно. Свіжий звіт за 5 місяців поточного року.

Звіт про стан дотримання прав людини в діяльності органів Національної поліції України за 5 місяців 2019 року .numbers

Кількість звернень (скарг) на порушення прав і свобод громадян працівниками органів Національної поліції та виявлення таких порушень під час цільових заходів: 6616. З них не підтвердились – 4679, частково підтвердились – 328, підтвердились 728. Штук, не тисяч.

Для об’єктивності рахуємо арифметику:

6616 / 5 місяців *12 місяців = близько 16 тисяч звернень на рік при утриманні стабільної тенденції звернень.

328 (частково підтвердилося) + 728 (підтвердилося) = 1056 випадків / 5 місяців* 12 місяців = 2535 випадків за рік.

547 тисяч / 2535 = 215,7.

Майже у 216 раз збільшено кількість випадків побиття, страждань або катувань у поліції.

Для чого? Для залякування суспільства? Для отримання донорського фінансування на вирішення неіснуючої проблеми? Для знищення довіри до правоохоронного органу? Чи для інформаційного хайпу?

Згадався не дуже пристойний анекдот. Із отримання різних результатів у сантиметрах. Той, коли у Віларібо проводили опитування, а у Вілабаджо – заміри.

Відповідно до офіційної інформації про заходи, спрямовані на недопущення фактів катування, жорстокого поводження та інших порушень прав громадян з боку поліцейських протягом п’яти місяців до дисциплінарної відповідальності притягнуто 969 працівників поліції, з них 28 звільнено. Також проведено 6499 індивідуальних бесід щодо недопущення фактів катування, жорстокого поводження та інших порушень прав громадян, 1853 лекцій, семінарів, занять з особовим складом підрозділів, 2569 рейдів (раптових перевірок), 719 тематичних або комплексних перевірок стану дотримання дисципліни і законності.

На нарадах керівництва питання про стан дисципліни і законності в діяльності підрозділів Національної поліції розглядалося 1622 разів.