Українська журналістка Вікторія Рощина посмертно стала лауреаткою чеської премії з прав людини Homo Homini (Людина людині). Ця нагорода щорічно вручається чеською неурядовою організацією «Людина в біді» (People in need) за «значний внесок у просування прав людини, демократії та ненасильницьких методів вирішення суспільно-політичних конфліктів».
Про це розповідає Резонанс
Церемонія вручення нагороди відбулася у Празі під час відкриття щорічного фестивалю документальних фільмів з прав людини «Один світ». На заході виступив журналіст і правозахисник Максим Буткевич, який нещодавно був звільнений з російського полону. Він зазначив:
«Реальність виявилася ще гіршою, ніж я очікував. Військовополонених, а також цивільних затриманих піддають тортурам на системному рівні, нищать їхнє здоровʼя. Проти них сфабриковані десятки, якщо не сотні кримінальних справ».
Буткевич також підкреслив, що
«росіяни намагаються підмінити поняття громадянських свобод, прав людини та міжнародного права. Вони створюють світ, де право визначається силою, і де держава є всім, а людина – нічим. Важливо нагадувати, що вони роблять із полоненими – заручниками російського режиму».
Відзнаку Вікторії отримала Севгіль Мусаєва – головна редакторка «Української правди», з якою Рощина співпрацювала як фрілансерка. Вона подякувала за визнання праці Вікторії Рощиної і розповіла, що спілкувалася з батьком журналістки перед церемонією:
«Він сказав, що єдине, чого очікує, це щоб його донька нарешті повернулася. У полоні вона була в повній ізоляції, не мала права на адвоката, офіційно проти неї не висували звинувачень. Таких людей, як Віка, зі статусом інкомунікадо, серед українських полонених у росії налічується понад 10 тисяч».
Вікторія Рощина, яка також співпрацювала з Радіо Свобода, висвітлювала повномасштабне вторгнення рф в Україну. У серпні 2023 року вона потрапила в російський полон в окупованому Енергодарі. На початку жовтня 2024 року стало відомо, що Рощина померла під час етапування з Таганрога до Москви, а тіло журналістки досі не повернуто в Україну.
Цього року вперше в історії премії було нагороджено двох лауреатів. Разом із Вікторією Рощиною нагороду отримав нігерійський журналіст Філіп Обаджі, який документує злочини ПВК «Вагнер» та її наступника – збройного формування «Африканський корпус» у Центральноафриканській Республіці та Малі. За останні 7 років він описав понад сотню випадків масових вбивств, згвалтувань і тортур, вчинених військовими найманцями. Через свою діяльність Обаджі зазнав катувань, а його матеріали публікувалися в провідних ЗМІ, таких як The Guardian і Al Jazeera.
Нагороду Обаджі вручила колишня президентка Словаччини Зузана Чапутова.