17 вересень 2024, Вівторок, 21:49

Військовий, захисти себе сам

2 Червня 2023г.

Що потрібно знати для збереження особистих прав та інтересів 

Ми всі чимось зобов’язані державі. Військові – особливо: неухильно керуватися, бездоганно дотримуватися, беззаперечно виконувати та навіть, не шкодуючи себе, захищати. Але у правових державах, на яку ми претендуємо, де є обов’язки – там у рівній мірі присутні і права. 

Правовий захист військовослужбовців

Наші військовослужбовці заслуговують на особливу повагу та безумовне дотримання їх прав та влаштування інтересів, адже сьогодні вони – головні в країні, без них її вже б не було. Тож, Україна, як держава, зобов'язана гарантувати адекватне матеріальне, медичне та соціальне забезпечення для своїх захисників.  

Натомість вони зустрічаються з численними викликами та ситуаціями, де необхідно відстоювати те, що по праву належить. Результативності часто перешкоджає відсутність достатньої інформації та знань. І тоді на допомогу прийде військовий адвокат, який добре орієнтується у правах військовослужбовців під час воєнного стану.

Основні площини інтересів, де виникають «непорозуміння», стосуються: 

  • грошового забезпечення та пільг (зарплати, доплати, розрахункові, одноразова допомога для сімей загиблих військовослужбовців);
  • відпусток (вони можуть бути за сімейними обставинами або за станом здоров’я) та медичної допомоги (у військових госпіталях має бути безкоштовною);
  • прав військових (збереження місця роботи та середнього заробітку, звільнення від штрафів за невиконання фінзобов’язань і відсотків по кредиту, а мобілізованих ФОПів – ще й від сплати ЄСВ, підвищена пенсія для сімей загиблих та ін.);
  • звільнення від (з) військової служби (зокрема, для жінок-військовослужбовців).

Непоодиноким явищем є оскарження рішень ВЛК. Також нерідко долі бійців пересікаються з кримінальним кодексом, де самому ще важче себе захистити.

Окремий пласт питань стосується прав військовослужбовців за контрактом – це зовсім не те саме, що бути мобілізованим. Є свої нюанси.

Куди звертатися у разі порушують права військовослужбовців?

Одним з найперших кроків до владнання неприйнятної ситуації є рапорт, який подається вищому  посадовцю. Як коректно скористатися цим насправді дієвим інструментом та правильно зорієнтуватися у будь-які іншій ситуації, яка зазіхає на права військового – допоможе онлайн консультація військового юриста.

Законодавство передбачає різні способи вирішення проблем, які стають на шляху військовослужбовців. Для захисту своїх прав вони можуть використовувати досудовий та судовий порядок.

Досудовий порядок передбачає подання запитів, звернень чи скарг тим чи на тих, хто порушує права військового. Якщо досудовий порядок не дає бажаного результату, військовослужбовець має право звернутися до адміністративного суду. Подає відповідну заяву і оскаржує незаконні дії чи бездіяльність командирів, покладення незаконних обов'язків, притягнення до відповідальності та інше. Також вояки можуть оскаржувати рішення начальника щодо різних аспектів їхньої служби. 

Зрозуміло, що в умовах воєнного часу люди у камуфляжі часто жертвують особистими інтересами, бо не до того – Батьківщину захищають. Та і кожною справою має займатися професіонал. Тому за захист прав військовослужбовців – від А до Я – беруться досвідчені правники. Звертайтеся. Не відкладайте своє життя на завтра.