» Визначення показника річного навантаження судді – найбільш актуальна управлінська проблема судової влади

07 грудень 2022, Середа, 11:55

Визначення показника річного навантаження судді – найбільш актуальна управлінська проблема судової влади

18 Червня 2020г.
956009_news

Визначення науково-обґрунтованих показників навантаження суддів – найголовніше організаційне питання, яке існує на сьогодні в судовій системі України. На цьому наголошено під час робочої зустрічі Голови Вищої ради правосуддя Андрія Овсієнка та заступника Голови ВРП Олексія Маловацького із представниками Департаменту з питань виконання рішень Європейського суду з прав людини Секретаріату Ради Європи.

Про це інформує Резонанс 18 червня посилаючись на прес-центр Судової влади України.

Вища рада правосуддя активізувала процес визначення нормативів річного навантаження кожного судді (кількість справ, розгляд яких має бути завершений протягом року). Такий показник стане основою для обґрунтування кількості суддів у судах України, нормативів тривалості розгляду судових справ та подальшого фінансового та кадрового заохочення суддів, які працюють із надмірним навантаженням.

За словами Голови Вищої ради правосуддя Андрія Овсієнка, до консолідованого процесу визначення середніх витрат часу на розгляд справ для формування коефіцієнтів навантаження суддів мають бути залучені усі зацікавлені сторони, щоб у подальшому ці коефіцієнти слугувати «відправною точкою» при погодженні кількості суддів у кожному конкретному суді з урахуванням юрисдикції суду та категорій справ, що розглядаються.

«Нині в Україні не вироблені актуальні показники навантаження судді – скільки рішень має бути винесено впродовж року і в якій категорії справ. Існує статистика, але вона не відображає дійсне навантаження суддів. Потрібно встановити коефіцієнти складності справ за категоріями і показники середніх витрат часу на їх розгляд, врахувавши також час, який витрачається суддями на контроль за виконанням судових рішень. На сьогодні для цього показника навіть немає номера класифікатора», – зазначив Олексій Маловацький.

Як повідомлялося раніше, упродовж 2019 року Державна судова адміністрація України та Рада суддів України за підтримки Програми USAID «Нове правосуддя» проводили дослідження щодо оцінювання середніх витрат часу на розгляд справ для визначення коефіцієнтів навантаження суддів. За результатами дослідження підготовлено звіт, який 9 червня 2020 року став предметом обговорення на засіданні робочої групи, утвореної у Вищій раді правосуддя для опрацювання питань щодо визначення кількості суддів у судах держави.

Учасники робочої групи дійшли згоди щодо необхідності здійснення Програмою USAID «Нове правосуддя» перерахунку показників середньої тривалості розгляду судових справ за категоріями та коефіцієнтів складності справ. Наголошувалося на потребі затвердження Радою суддів України коефіцієнтів складності справ та визначення Державною судовою адміністрацією України за погодженням з Вищою радою правосуддя кількості суддів з урахуванням актуального судового навантаження.

На наступному засіданні робочої групи, яке відбудеться цього місяця, представники Програми USAID «Нове правосуддя» представлять оновлені показники річного навантаження судді.