10 жовтень 2024, Четвер, 11:40

Про виплату допомоги при народженні дитини

3 Серпня 2016г.
Про виплату допомоги при народженні дитини
фото: tvoemisto.tv

Warning: Undefined variable $slider in /usr/www/users/reson/wp-content/themes/resonance-new/single.php on line 97

Останнім часом в Інтернеті, і, зокрема, у Фейсбук поширюється новина про те, що з 1 серпня допомога по догляду за дитиною до трьох років не виплачується. Текст приблизно такий «З 1 липня цього року виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку скасовані. Утім, у Мінсоцполітики намагаються це показати як «оптимізацію соціального захисту сімей з дітьми», мовляв, цю допомогу поєднали з виплатою при народженні дитини.

У зв’язку з цим виникла необхідність розібратися із правовим регулюванням виплати цієї допомоги.

Виплата допомоги при народженні дитини регулюється Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».

Закон визначає наступні види допомог сім’ям з дітьми:

1) допомога у зв'язку з вагітністю та пологами;

2) допомога при народженні дитини;

3) допомога при усиновленні дитини;

4) допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;

5) допомога на дітей одиноким матерям;

При цьому зазначається, що місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та об'єднання громадян за рахунок власних коштів можуть запроваджувати додаткові види допомоги та встановлювати доплати до державної допомоги сім'ям з дітьми.

Раніше, до 1 липня 2014 року, закон передбачав, ще виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку. У 2014 році у зазначений закон були внесені зміни, якими скасовано виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку. Тобто, у 2014 році було об’єднано допомогу при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в один вид допомоги - допомогу при народженні дитини;

Розмір допомоги при народженні дитини, яка народилася після 30 червня 2014 р., не залежить від прожиткового мінімуму, а встановлений у твердій сумі - 41280 гривень, незалежно від кількості народжених дітей в сім'ї. Сім’ї виплачується одноразово допомога у розмірі 10320 гривень та щомісячно протягом 36 місяців рівними частинами у сумі 860 гривень. При цьому, у випадку, якщо особа якій призначено допомогу при народженні дитини виявила бажання працювати, допомога буде виплачуватися до закінчення терміну її призначення, тобто протягом 36 місяців. У разі народження двох і більше дітей допомога надається на кожну дитину.

Однак при цьому, сім’ям в яких діти народилися до 30 червня 2014 року виплата допомоги продовжується у раніше встановленому розмірі на першу дитину, а після досягнення дитиною двох років на наступні 12 місяців призначається щомісячна допомога у розмірі 130 гривень, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною. Вона призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. Опікунам зазначена допомога призначається на підставі рішення про встановлення опіки.

Для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред’явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за встановленою формою, та копія свідоцтва про народження дитини.

Необхідно зазначити, що зазначений перелік документів є вичерпним. Органи соціального захисту не мають права вимагати інші документи доля призначення цієї допомоги.

За призначенням цієї допомоги необхідно звернутися не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини. По спливу зазначеного строку у призначенні допомоги може бути відмовлено.

Законом визначені підстави припинення виплати допомоги при народженні дитини. До них закон відніс: позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; тимчасове влаштування дитини на повне державне утримання; припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень щодо конкретної дитини; нецільове використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини; у разі виникнення інших обставин. Остання обставина «у разі виникнення інших обставин» визначена Конституційним судом України неконституційною ( рішення Конституційного суду України від 8 червня 2016 року №3-рп/2016 (справа про припинення виплати допомоги при народженні дитини).

Виплата допомоги припиняється за рішенням органу, що призначає та виплачує цю допомогу з місяця, що настає після місяця, у якому виникли такі обставини.

Одному з батьків дитини допомога при народженні дитини призначається і виплачується органами соціального захисту населення за місцем їх реєстрації. Допомога може бути призначена за місцем фактичного проживання за умови подання довідки про неодержання зазначеної допомоги в органах соціального захисту населення за місцем реєстрації.

Документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, особисто.

За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення зазначеної допомоги, але за станом здоров'я або з інших поважних причин (догляд за інвалідом I групи, дитиною-інвалідом віком до 16 років тощо) не може особисто зібрати необхідні документи, збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу.

У разі коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган соціального захисту населення повідомляє заявника, які документи мають бути подані додатково. Якщо вони будуть подані не пізніше ніж протягом одного місяця з дня одержання зазначеного повідомлення, днем (місяцем) звернення за призначенням допомоги вважається день (місяць) прийняття або відправлення заяви.

Рішення органу, що призначає і здійснює виплату державної допомоги, може бути оскаржено у вищестоящих органах виконавчої влади або у судовому порядку.

І наостанок трохи арифметики. Розмір допомоги при народженні дитини встановлений у фіксованій сумі і не залежить від величини прожиткового мінімуму. З 2014 року розмір цієї допомоги не переглядався. У 2014 році прожитковий мінімум на дітей віком до 6 років становив 1032 гривні. З 1 травня 2016 року прожитковий мінімум дітей віком до 6 років становить 1228 гривень. Тобто за цей період він збільшився на 196 грн. Відповідно у 2014 р. розмір допомоги становив 40 прожиткових мінімумів на дітей віком до 6 років і щомісячно допомога виплачувалася у розмірі гарантованого рівня забезпечення прожиткового мінімуму для дітей, який тоді складав 85 відсотків відповідного прожиткового мінімуму. У 2016 році розмір допомоги становить близько 33,6 прожиткових на дітей віком до 6 років і щомісячна виплата цієї допомоги наступні 36 місяців становить 82,5% від гарантованого рівня забезпечення прожиткового мінімуму для дітей, який також складає 85 відсотків відповідного прожиткового мінімуму. Ось така арифметика.

Володимир Бурак

 

Володимир Бурак, доцент кафедри соціального права Львівського національного університету ім. І. Я. Франка, експерт Українського центру соціально-правових досліджень для «Резонансу»

Володимир Бурак
Володимир Бурак Кандидат юридичних наук; доцент кафедри соціального права Львівського національного університету ім. І. Я. Франка; експерт Українського центру соціально-правових досліджень