13 квітень 2024, Субота, 06:06

Володимир Пилипенко про неконституційну судову реформу: Не кнопки треба натискати, а вивчати матчастину

12 Березня 2020г.
55

Те, що КСУ визнав судову реформу Зеленського неконституційною, вкотре доказує - треба спочатку вивчати матчастину, звертатися за висновками до Венеційської комісії, синхронізувати нові зміни з баченням і стандартами європейських інституцій, а вже потім натискати на кнопки в турборежимі.

У цьому переконаний представник України у Венеціанській комісії (2013-2017 рр), народний депутат України VI-VII скликань, директор Українського центру соціально-правових досліджень Володимир Пилипенко. Про це він сказав Резонансу 12 березня.

Правник нагадав, які саме положення реформи КСУ визнав неконституційними. Зокрема, йдеться про скорочення суддів Верховного суду з 200 до 100.

«Ще коли тільки був готовий текст до другого читання я наголошував: теперішні судді Верховного Суду були призначені на посади безстроково (відповідно до ст. 126 КУ), а тому це пряме порушення їхніх прав та Конституції України. Зменшення кількості суддів вдвічі буде порушенням гарантованого ст. 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод права на справедливий суд і доступ до правосуддя. Це може спричинити до надмірного завантаження суду. Суддю можна звільнити в разі його незгоди на переведення до іншого суду, якщо суд, в якому суддя обіймає посаду, ліквідують або реорганізують. Тому будь-яке скорочення - відверто неконституційне», - зазначив експерт.

На переконання експерта, позитивним моментом є те, що таке рішення КСУ ми отримали до того, як звільнили половину складу Верховного Суду.

Експредставник Венеційської комісії переконаний, проводячи таку реформу, не потрібно вигадувати велосипед - потрібно просто втілити європейські стандарти у сфері судової системи, де на першому місці стоїть незалежність і незмінюваність суддів, і гарантований доступ до правосуддя для всіх, хто потребує вирішення своїх спорів у суді.

«Вкотре наголошую: треба синхронізувати нові зміни з баченням і стандартами європейських інституцій, звертатися до Венеційської комісії. Щоб потім не мати таких результатів і висновків КСУ», - підсумував заслужений юрист України.

КСУ ВИЗНАВ НЕКОНСТИТУЦІЙНИМИ НОРМИ ЗАКОНУ ЗЕЛЕНСЬКОГО ПРО СУДОВУ РЕФОРМУ