» Як військові прокурори «гвалтують» київську митницю

30 октябрь 2020, Пятница, 00:38

Як військові прокурори «гвалтують» київську митницю

15 февраля 2018г.
0
d4a21763-cce9-4c94-8bd3-b484c06f74e8

Іван Правдін, ІА Зрада

- Ви військові прокурори?

- Ні!!!

- Перепрошую, але саме ви представляєте сторону звинувачення у справі затриманого заступника начальника Київської митниці? І ЗМІ пишуть, що вже затримана ціла організована злочинна група…

- А ви хто?

- Журналіст з інформаційного агентства…

- А тоді всі питання до прес-служби військової прокуратури Київського гарнізону Центрального регіону України.

- Але ви все ж таки прокурори?

- Так… Але жодних коментарів не даємо!

Ось приблизно такий діалог відбувся 13 лютого 2018 року в приміщенні Апеляційного суду м. Києва за декілька хвилин до того, як мало бути оскаржене тримання під вартою Юрія Коваленка з Київської митниці ДФС. Дивно, наскільки ж різною стає риторика «прокурорських» в залежності від обставин. Адже 2 тижні тому у себе на сайті «орли Матіоса» були значно говіркішими, й дозволяли собі речі, скажімо так, не дуже притаманні правникам.

Наприклад, ще до (!!!) рішення суду називали затриманих осіб «здирниками», вже розказували про те, що «виявлено та припинено злочинну схему корупційного розмитнення товарів». І це всього лишень через декілька годин після проведення таких слідчих дій, тобто чи будуть «здирники» такими чи ні, та чи підтвердить суд «злочинність» цих осіб прокурорів на той час не хвилювало, а потім бачте – й раз, «Ні! Ми не прокурори…» Дуже схоже на поведінку дітлахів, яких спіймали з ложками біля банки з варенням, якщо чесно.

До речі, перш ніж перейти до з’ясування фактів, а що ж саме відбулося 30 січня, хотілося б звернути увагу ще на такий факт. Вас не дивує, що «здирників» на Київський митниці «ловили» саме ВІЙСЬКОВІ прокурори? Так, начебто у нас немає розкрадень у Міністерстві оборони, скандалів з постачанням спорядження до армії, з незаконним обігом зброї (кількість перестрілок лише в Києві за останні місяці зросла в декілька разів)?

Але дуже й дуже нагально треба було провести грандіозну спецоперацію на митниці. Власне з точки зору піар ходу, пан Анатолій Матіос – керівник військових прокурорів - робить дуже правильно, коли немає чим вихвалятись на основному фронті, треба робити гучні затримання там, де виходить. А виходить, чомусь, виключно й весь час лише на Київський митниці. Причому ані схеми, ані заяви не змінюються. Гучне затримання – пост у Фейсбук – у суді все розвалюється…

Так вже було й не один раз. Причому настільки регулярно, що вимальовується ледь не якась «організована злочинна група прокурорів та слідчих»: зі своїми «підставами», зі своїми ЗМІ та з відповідним розподіленням ролей.

Система «по контролю» за ласими шматками держави настільки набула чітких рис, що за останні декілька років інсинуацій та закидів до Військової прокуратури, що стосуються розмежування підслідності кримінальних правопорушень між органами досудового розслідування, зокрема в розрізі розслідування кримінальних проваджень органами військової прокуратури України, які не віднесені до її підслідності, було вже така сила-силенна, що крапку у них вимушений був поставити Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ (ще до створення нового Верховного Суду). Й виявилося, що підслідність у кримінальному провадженні стосовно НЕВІЙСЬКОВИХ завжди визначається постановою заступника Генерального прокурора – Головного військового прокурора на підставі ст. ст. 36, 110, 216, 218 Кримінального процесуального кодексу України та п. п. 12, 13 наказу Генерального прокурора України від 29.08.2014 № 12гн 07.05.2015. Іншими словами, коли треба когось полякати, то це відбувається виключно й лише з дозволу пана Матіоса. А тепер повернімося до подій на Київській митниці.

Затримання заступника начальника митниці – це, звичайно, не затримання рядового інспектора. Тим більше, що самі прокурори вже й про схему розповіли, й про суми, й про незаконну вигоду, й про багатомісячну спецоперацію. Результат її просто приголомшує – у Юрія Коваленка знайдено 200 (підкреслюємо – дві сотні) доларів США, помічених СБУ для передачі через посередника. Не 4600, не 2500, й не 1100, а лише 200. Як же ж так? А чи не слід допитати посередника, коли й як, й кому він передавав гроші?

На жаль, трохи не вийде, бо посередник (безробітний, до речі), виявляється, вже вийшов під заставу в декілька мільйонів гривень й десь гуляє. А от родина Ю.Коваленко 3 млн грн на заставу не має. Але допитливий читач зможе відразу заперечити, а звідки тоді взялися 200 «мічених» американських президентів?

Й тут, як не дивно, може бути аж 2 цілком вірогідних пояснення.

Перше – банальне, як саме життя. За словами адвоката Лариси Криворучко (на фото), посередник, якого так гучно затримали прокурори, вже тривалий час винаймав квартиру (згідно договору оренди аж з 2012 року) у тещі – матері дружини Коваленка. І зв’язок можна побачити навіть без спецоперації: сплата орендної плати - розрахунок в доларах – гості на Новий рік – подарунок онукам. Але чи могли «орли» Матіоса так ризикувати багатомісячною операцією?

Напевне, що ні. Тож особисто нам видається, що все відбувалось трохи в інший спосіб.

Друге пояснення таке. Обшуки 30 січня відбувались, дійсно з грандіозним розмахом, й одночасно в декількох місцях – в тому числі, й це головне, на робочому місці заступника начальника Київської митниці ДФС та у нього вдома. На робочому місці нічого не знайшли, а от вдома, коли дружина надала слідчим валюту, яка знаходилась дома на зберіганні, то ті за всіма правилами Фейсбуку почали дуже ретельно її викладати на килимі. Аби ж зробити чергове селфі (то нічого, що долари були власністю родини Коваленків, й «валютний килим» вийшов не дуже великим, але ж виглядає добре, особливо під заголовком «розкрито злочинну схему»).

І на фото дуже добре видно, що усі купюри як купюри – рівненьки, бо зберігались разом й охайно, а дві з них – підкреслено зім’яті.

Випадковість? Як кажуть в таких випадках, не думаємо…

І вже не знаємо, чи то стиль роботи такий у слідчих військової прокуратури, чи то вони спеціально себе так поводили, щоб відволікти увагу від «підкидання» міченої валюти, але обшук в квартирі Коваленків проводився вкрай грубо. Величезні дядьки з автоматами фактично до смерті перелякали трьох неповнолітніх дітей, які не лише отримали психологічну травму від того, що їх батька затримали військові, але й вимушені були тремтіти під дулами автоматів. Невже не можна було якось толерантніше, все ж таки не рецидивіста з кулеметом обшукували. Але нехай вже то буде на совісті «борців з корупцією».

Це ми трохи розповіли про фактичні обставини справи. А є ще й процесуальні особливості справи, в якій вимальовуються й свої професійні «поняті», й свої «заявники», які з’являються в потрібному місці в потрібний час. Тобто все відбувається за системою, яка, на щастя, теж інколи дає збій.

Крім того, адвоката Ларису Криворучко взагалі обурює, наскільки ж нахабно ведуть себе «прокурорські» під час обшуків, бо жодні Кодекси для них просто не існують, а порушення законодавства вчиняються в прямому сенсі на кожному кроці. «Звинувачення в корупції щодо заступника начальника Київської міської митниці ДФС Юрія Коваленка не мають під собою жодних підстав і за своєю суттю є провокацією», - починає свою розповідь адвокат. За її словами, слідчі військової прокуратури не знайшли жодних доказів вчинення її підзахисним корупційних правопорушень. Однак це не завадило їм затримати Коваленка, а судді – прийняти рішення про його арешт (відповідна ухвала винесена 1 лютого 2018 року).

Друга частина

Якщо чесно, то в правників вже навіть є підозри, що то просто така нова послуга від правоохоронців – «злочини по системі все включено»: «Шановні клієнти! Вам немає, за що перейматись. У нас є все для вашого незабутнього відпочинку в СІЗО: чемні конвоїри, святковий патруль, професійний заявник, поняті в будь-якому місці та час, розваги для ваших рідних та близьких. Наші контакти вам не потрібні, ми самі завітаємо, коли прийде час!» 

Це жарт, але чомусь сумний, та дуже схожий на правду.

З цього приводу адвоката Ларису Криворучко обурює, наскільки ж нахабно ведуть себе «прокурорські», бо жодні Кодекси для них просто не існують, а порушення законодавства вчиняються в прямому сенсі на кожному кроці. «Звинувачення в корупції щодо заступника начальника Київської міської митниці ДФС Юрія Коваленка не мають під собою жодних підстав і за своєю суттю є провокацією», - починає свою розповідь адвокат. За її словами, слідчі військової прокуратури не знайшли жодних доказів вчинення її підзахисним корупційних правопорушень. Однак це не завадило їм затримати Коваленка, а судді – прийняти рішення про його арешт (відповідна ухвала винесена 1 лютого 2018 року).

"Обшукали вибірково тільки конкретні кабінети і нічого, згідно з Протоколом огляду та вручення грошових коштів (це ті протоколи, де йде перелік номерів і серій купюр, які виділяються СБУ для надання "хабара" та на підставі яких шукають "хабарні" кошти), не знайшли. Нічого не знайшли! – підкреслює Л.Криворучко, й продовжує розповідь. - Після закінчення слідчих дій (близько опівночі) ми з клієнтом почали збиратися додому, адже протоколи обшуку закрилися, обличчя у прокурорів і супроводу були сумні. Але виходити нам заборонили. Й оголосили про затримання в порядку статті 208 КПК України".

Трохи правового лікнепу. Пам’ятаєте, що на своєму сайті прокурори написали, що посередника теж було затримано в порядку ст. 208 Кримінально-процесуального кодексу? Так ось ця стаття містить вичерпний перелік правових вимог затримання, і головна з них – під час скоєння злочину. Але чи мали право застосовувати 208-му проти Коваленка, який просто сидів у себе в кабінеті? «Затримання по ст.208 КПК України – незаконне, оскільки в статті 208 КПК зазначені вичерпні підстави затримання без ухвали слідчого судді: 1) під час вчинення злочину, 2) одразу після вчинення злочину, 3) підслідність НАБУ. Нічого з цього не було, а отже, в рамках статті 208 КПК затримання було неправомірним, більше того - з перевищенням службових повноважень (за це, до речі, слідчим та прокурорами ВПКГ загрожує кримінальна відповідальність за ст.ст.364, 365, 367 ККУ)», - пояснює адвокат. Але затримання, то вже така справа, проти хлопців з автоматами не посперечаєшся, і свою правоту будемо доводити в суді.

Дивує інше. Формальною причиною затримання Коваленка стало виявлення у нього вдома 200 доларів, які було "знайдено" через годину після затримання самого митника. Тобто схема така: шукаємо – нічого не знаходимо – все одно затримуємо, в надії, що станеться чудо – чудо стається, знаходяться «мічені» 200 доларів – арешт – суд. "Протокол затримання в порядку ст. 208 КПК України: відкрито 30 січня о 23:40, закрито 31 січня о 00:38. А обшук за місцем проживання завершився тільки 31.01.2018 о 00:57. Тобто подія, на яку посилається слідчий як підставу затримання, не настала, що підтверджується протоколом обшуку. Як можна затримувати людину на підставі того, чого ще немає?" – дивується Лариса Криворучко.

Вона також вказала на інші численні порушення норм КПК слідчими. Зокрема до Коваленка не пускали адвоката, а пройти Криворучко змогла тільки після виклику 102. Правоохоронці обшукали адвоката і склали з порушенням протокол огляду та вручення грошових коштів. Під час обшуку за місцем проживання відеофіксацію обшуку постійно переривали, і до квартири знову не пускали адвоката. Нарешті, частину "доказів" слідчі взагалі вилучали без опису.

І врешті-решт, добре, шукаєте ви хабар, то ж заглядаєте в усі гаманці, але навіщо вилучати годинник та книги????

Ми почали були гадати, як так зрозуміти логіку прокурорів, навіщо вони так роблять, але потім адвокат просто показала відео, на якому прокурор просто простягає руки й забирає внутрішню книгу митниці. Підпис у Фейсбуці з цього приводу у Лариси дуже емоційний: «ЛЮБЛЮ ВІДЧАЙДУШНИХ ВІЙСЬКОВИХ ПРОКУРОРІВ!!! Оскільки тільки відчайдушний та ХОРОБРИЙ прокурор може ВТИХАРЯ ЗТЯГНУТИ ВНУТРІШНЮ КНИГУ МИТНИЦІ , ПІД МИШКОЮ, БЕЗ БУДЬ-ЯКИХ ПОЯСНЕНЬ ТА ВІДОБРАЖЕННЯ В ПРОТОКОЛІ, БЕЗ ПОНЯТИХ, БЕЗ УЧАСТНИКІВ СЛІДЧОЇ ДІЇ – ВТИХАРЯ!!! І НЕ ПОМІТИТИ ВІДЕО КАМЕРИ ФІКСУВАННЯ!!! МОЛОДЕЦЬ!!! ДЯКУЮ ЗА СПІВПРАЦЮ!! НЕ ПРОКУРОР , А- КЛАД!! І «МАВ» ВІН НА УВАЗІ ТОЙ КРИМІНАЛЬНО-ПРОЦЕСУАЛЬНИЙ КОДЕКС!!! В НИХ ВІН СВІЙ».

Ну власне оце й уся відповідь – у прокурорів свій Кодекс, у сіх справ, тож відшукувати логіку в їх процесуальних діях просто не потрібно. А от що ховається за всіма оцими фактами, треба ж звичайно пояснити. “Затримання Юрія – це чергова спроба вплинути на мене та повернути “схеми” на КММ. Я впевнений та відповідально заявляю: за цією справою не стоїть нічого, і вона розсиплеться або ще на етапі досудового слідства, або у суді”, – написав виконуючий обов’язки голови столичної митниці Сергій Тупальський у своєму Фейсбуці. “Є впливові люди, яких не влаштовує стан справ на Київській міській митниці. Їх не влаштовує закриття “сірих” схем, не влаштовує, що вони не можуть “порєшать” з керівництвом митниці свої питання. Врешті решт, їх не влаштовує, що чесний бізнес їде розмитнювати товари на КММ, щоб не платити хабарів”, – пояснює начальник митниці. І ось тут вже все стає зрозумілим. Але у відомстві Анатолія Матіоса не звикли просто так здаватись, і з 8 лютого начали вже інші дії – медійно-наступальні.

Спочатку СБУ аж 8 лютого «згадує», що вони разом з військовими прокурорами розкрили таку ж фантастичну злочинну схему на митниці.

Як прокурори «гвалтують» Київську митницю, або Злочин по системі аll-inclusive

А трохи згодом вже й ряд ЗМІ підтягнувся, які теж аж 12 лютого згадали про те, як прокрори начебто розтрощили цілу організовану злочинну групу на митниці.

В цих публікаціях з’являється багато чого нового, чого простим журналістам без доступу до матеріалів справи просто аж ніяк не відшукати. Бо бачте, на сайті прокурорів обличчя посередника «замальоване», а тут відразу прізвище називається – Костянтин Колошин. І називається прізвище того, хто був тим самим потерпілим бізнесменом (він же ж – головний доказ, він же ж головна дійова особа, бо передавав мічені гроші) – Олександр Івашина.

До речі, щодо Івашини. Ще адвокат Криворучко підмітила дуже дивний факт в протоколі про отримання коштів для хабаря цьому Івашині. Підписи понятих там стоять, а от підпису Івашини про отримання «хабарних» грошей від СБУ немає!!! Але якщо він їх не отримав, то що тоді передавав? І що це долари на фотографіях прокурорів? І як тоді взагалі 200 мічених доларів опинились в квартирі під час обшуку? Але про це ми вже, здається, розмірковували.

І ще короткий штрих. Ви будете дуже здивовані, але понятий при врученні (але чи врученні?) коштів Івашині, й понятий при обшуку на квартирі, де мічені долари були знайдені, - одна й та особа.

І зовсім дивно, але той самий Івашина в 2016 році вже був заявником по аналогічній справі (давав хабаря аж у 150 доларів і теж митнику) тільки вже в інтересах Дарницької військової прокуратури. От дивись, який неспокійний чолов’яга – так і вабить його не своїми підприємницькими справами займатись, а до прокурорів кожного року бігати. Але що поробиш, знову оте саме кляте співпадіння, ніяк інакше.

Бо вже навіть не важливо, що за своїми функціональними обов’язками Юрій Коваленко просто не міг ніяк впливати на оформлення будь-яких вантажів на митниці. Але ж прокуратура сказала «організована злочинна група», значить група, і без питань!

Питання, звичайно, будуть. Але в суді. І поставить їх адвокат. А ми ж лише будемо й надалі слідкувати за героїчними звитягами військових прокурорів, які так затято воюють за «схеми» на митниці. Тим більше, що за декілька годин до публікації з’ясувалося, що "орли Матіоса" обрали нову тактику дій - вирішили просто залякати адвоката Л.Криворучко, а може, й взагалі, нейтралізувати шляхом затримання. Так що, хоч і не сподіваємось, але вангуємо, що далі знову таки буде...