30 травень 2023, Вівторок, 11:05

Якось не по-православному, пане Луценко

7 Грудня 2016г.

Адвокатська спільнота сьогодні перебуває в ступорі. Адже цілком зрозуміло, що держава створила такі умови, де їхні права брутально нівелюються.

Апофеозом всього цього безладу стала поведінка Генпрокурора Юрія Луценка, який обізвав адвоката "с*кою неправославною". Прекрасна характеристика. А основне – дуже фахова. Чи не так?

Я не хочу і не буду обговорювати минуле людини, до якої звертався Луценко. Бог йому суддя. Суть проблеми полягає зовсім в іншому.

В першу чергу, генпрокурор опустив до рівня нижче плінтуса адвокатську професію!

Така поведінка є неприпустимою. Якось геть не по-православному.

Це має бути для всіх сигналом – ми живемо в державі, яка за своєю суттю є не правовою.

Засуджувати та не любити окремих персон - право кожного. Але ніхто не в праві порушувати закон. Особливо люди, які займають ключові державні посади. Адже саме вони мають бути еталоном доброчесності. Є суд. Там потрібно з’ясовувати істину. А словесні перестрілки перед телекамерами – це чистої води популізм, який не має нічого спільного із правосуддям.

За 15 років адвокатського стажу не пам’ятаю випадку, коли генпрокурор публічно обзивав адвоката. Це означає лише одне – він відчуває безкарність. Кинув індульгенцію для нижчих прокурорських ланок. Мовляв, робіть, що хочете. Вседозволеність - знову в тренді. Дожились.

Задумаймось тепер, чи варто було обирати на посаду такого рівня людину без належної освіти, яка поняття не має, що таке закон і як він діє.

Очевидно, що симбіоз безкарності та непрофесійності може вилитись в катастрофу для країни. Думаю, якраз час висловити свою позицію Раді адвокатів України. Не було жодної реакції. І це дивує.

Якщо й надалі зберігатимемо мовчання, то за таким же принципом «приниження та вказування місця» чинитиме кожен районний прокурор. Це той момент, коли ти розумієш, що безкарність в країні стає нормою, а адвокатська честь та безпека – пустим словом.

Не захистимо сьогодні, завтра – буде пізно.

Володимир Пилипенко Представник України у Венеціанській комісії (2013-2017 рр), народний депутат України VI-VII скликань, директор Українського центру суспільно-правових досліджень.