Warning: Undefined variable $slider in /usr/www/users/reson/wp-content/themes/resonance-new/single.php on line 97
Всеволод Розумовський, для «Резонансу»
У листопаді 2016 року Вища кваліфікаційна комісія суддів України оголосила конкурс на зайняття вакантних посад суддів Верховного Суду. Бажаючих прийняти участь у вказаному конкурсі виявилось чимало. Одним з них є народний депутат України від фракції «Народний Фронт» - Леонід Ємець.
На своїй сторінці у фейсбуці, Леонід Ємець, пояснив власний вчинок бажанням «на власній шкурі перевірити тести та співбесіди», «проконтролювати чистоту обрання нового Верховного Суду», «інформувати про кожен етап проведення конкурсу».
Однак, фаховий рівень Леоніда Ємця, вже викликає великі сумніви.
Так, діючим законодавством, а саме Законом України «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що суддею Верховного Суду може бути особа, яка відповідає вимогам до кандидатів на посаду судді, за результатами кваліфіцінювання підтвердила здатність здійснювати правосуддя у Верховному Суді, а також відповідає одній із таких вимог:
1) має стаж роботи на посаді судді не менше десяти років;
2) має науковий ступінь у сфері права та стаж наукової роботи у сфері права щонайменше десять років;
3) має досвід професійної діяльності адвоката щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення щонайменше десять років;
4) має сукупний стаж (досвід) роботи (професійної діяльності) відповідно до вимог, визначених пунктами 1 - 3 цієї частини, щонайменше десять років.
Загальний трудовий стаж Леоніда Ємця складає неповних вісім років. Він не має ані стажу роботи на посаді судді, ані досвіду професійної діяльності адвоката. Під визначені ч. 1 статті 38 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» критерії підпадає виключно його стаж наукової роботи в сфері права у Дніпропетровському гуманітарному університеті, який складає 3 з залишком років.
Таким чином, у Леоніда Ємця відсутній достатній стаж (досвід) для призначення на посаду судді Верховного Суду.
Як особа, яка називає себе юристом, «співавтором судової реформи», та яка має бути обізнана з вищевказаними вимогами закону, як і з тим, що їм не відповідає, може претендувати на посаду судді ВС?
Наші джерела в АП зазначають, що можливо Леонід Емець є креатурою Павла Петренка, який, як раніше писав «Резонанс» по квоті Народного Фронту, мав стати суддею ВС з подальшим прицілом на посаду Голови цього суду. Однак, інші ж джерела з Міністерства юстиції, кажуть, що Міністр не подав документи сам, оскільки просто не встиг зробити це вчасно.
Також постає питання, чим обумовлено бажання Леоніда Ємця «проконтролювати чистоту обрання нового Верховного Суду», адже, по-перше, наразі при ВККС створена Громадська рада доброчесності, яка згідно Закону має сприяти Вищій кваліфікаційній комісії суддів України у встановленні відповідності судді (кандидата на посаду судді) критеріям професійної етики та доброчесності для цілей кваліфікаційного оцінювання. Хоча, з урахуванням персонального складу цієї ради, можливо і варто б було перестрахуватись.
По-друге, Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергій Козьяков призначений на посаду члена ВККС вже згаданим партійним соратником Леоніда Ємця Міністром юстиції Павлом Петренком.
Невже у Леоніда є сумніви щодо прозорості, професійності та неупередженості ВККС, сформованої при постмайданній владі, за законами, в яких Леонід Ємець є співавтором?
Багато запитань є і до декларацій нашого героя. На сайті Верховної Ради вони оприлюднені з 2013 року. Звертаємо увагу, що за своє життя, окрім роботи народного депутата, Леонід Ємець працював старшим викладачем, доцентом кафедри ВНЗ та заступником голови БО «Фонд підтримки муніципальних ініціатив». При цьому, згідно декларації 2013 року Леонід Ємець заробив 341780 гривень, а в звітному році вклав до банківської установи 500000. Членів сім’ї на період заповнення декларації немає. Питання - звідки 160000 грн.? Можливо, Леонід й жив весь цей рік впроголодь, однак по зовнішньому вигляді пана Ємця так і не скажеш.
У 2014 році Леонід Ємець заробив 234216 грн., однак з’являється дружина, яка при заробітній платі 20 тисяч гривень, в цьому ж році стає власницею житлового будинку 112,7 м2, та трьох земельних ділянок. Як з’ясувалась пізніше з електронної декларації Ємця вартість цих деяких об’єктів 2597800 грн. за будинок, 56614 грн., 2448599 грн. за 2 ділянки. Тобто при сімейному заробітку 254216 грн. за рік, подружжя у спільну сумісну власність придбала майна на 5103013 грн. і більше. Чи не має вказане ознак незаконного збагачення?
Згідно паперової декларації за 2015 рік, Леонід Ємець заробив 110426 грн., а його дружина – нічого. Однак, при цьому у неї з'являється ще один житловий будинок площею 171 м2. В електронній декларації його вартість не вказано – невідомо. Проте незважаючи на це все, згідно електронної декларації Леонід мав кошти, щоб запозичити третім особам 50000 USD й мати готівки 280000 гривень та 19000 USD, в той час як у його дружина 20000 USD готівки. Звідки гроші?!!! Ще раз переконуємося в тому, що в Україні боротьба з корупцією - найприбутковіший бізнес.
Однак, чомусь зовсім не здивую, якщо НАЗК чи громадська рада доброчесності при ВККС та і безпосередньо сама Вища кваліф. комісія, зовсім не звернуть уваги на ці обставини, і Леонід Ємець займе почесне місця судді Верховного Суду. А чомусь дорікають, що сліпа саме Феміда….