25 березень 2024, Понеділок, 04:22

З ремонтами судів “нахімічили” на мільйон гривень

5 Вересня 2019г.
Klitka

Український репортер

Ремонти приміщень судів – це великі заробітки. А “заробляли” на всьому, що “приносить” непогані гроші. На капремонтах, реконструкції, придбанні матеріалів… Наприклад, в деяких судах Київської області закуповували світильники в десять разів дорожче ринкових пропозицій. До атких висновків дійшли аудитори Рахункової палати.

Голова Рахункової палати України Валерій Пацкан говорить, що одна зі складових боротьби з корупцією − запобігання неефективному використанню коштів кожного платника податків. «Одне з важливих завдань, яке я поставив для себе та нашої команди − результативність. Ми не хочемо писати звіти «для галочки». Ми прагнемо, щоб наші рекомендації на 100 відсотків враховували органи влади, а винні у розтратах держбюджету понесли відповідальність”.

За матеріалами аудитів Рахункової палати України розпочато 90 кримінальних проваджень.

Хотілося б знати, чи покрано тих, хто “хімічив” з ремонтами будівель судів? Ще рік тому, провівши аудит використання Державною судовою адміністрацією  (ДСАУ) коштів, була встановлено, що у цьому відомстві досить своєрідно розпоряджаються коштами платників податків. Утім, ось фрагмент з висновків:

Особливо у Київській області у чиновників територіального управління ДСАУ були “великі маневри” з бюджетними коштами. Рахункова палата зазначає: “Значні факти порушень допущено Територіальним управлінням  ДСАУ в Київській області. Так, зазначеним управлінням протягом 2017 року – І півріччя 2018 року укладено 40 договорів на проведення поточного ремонту приміщень місцевих загальних судів області, оплату за якими проведено на суму 5 376,9 тис. грн, а також 19 договорів на проведення капітального ремонту, оплачено 3132 у сумі 16 445,7 тис. гривень”.

Чи було проведено відкриті торги щодо закупівлі послуг з поточного ремонту, робіт з капремонту та реконструкції приміщень судів, придбання будматеріалів та обладнання?  Ні.

Аудитори зробили висновок про заниження вартості договорів. В багатьох випадках підрядником та продавцем матеріалів фактично виступав один суб’єкт господарювання.

Ось приклади. Під час поточного ремонту Києво-Святошинського районного суду (2017 рік) згідно з договором на суму 199,7 тис. грн  використано передані замовником будівельні матеріали на суму 84, 6 тис. грн, тобто загальна вартість ремонту становила 284,3 тис. гривень.

При поточному ремонті Обухівського районного суду (сума договору 173,6 тис. грн) також використано передані замовником будівельні матеріали вартістю 276,0 тис. грн, що загалом становить 449,6 тис. гривень.

Під час контрольного огляду робіт в цьому ж суді встановлено, що в приміщеннях фактично змонтовані світильники марки «Евросвет OPAL 36W 4000K LED-SH-595-20» у кількості 12 од., а в акті приймання виконаних будівельних робіт вказано 15 од. «світильників LED», тобто зайво зазначено підрядником вартість 3 од. (8,2 тис. грн) та монтаж (0,3 тис. грн) фактично невстановлених світильників, за що сплачено замовником 8,5 тис. гривень.

Ці світильники передані підряднику з територіального упарвління ДСАУ в Київській області, які ним придбано згідно з окремим договором на суму 41,2 тис. грн у кількості 15 одиниць, вартість за одиницю – 2,7 тис. гривень. Порівнявши з цінами на ринку, а саме з пропозиціями інтернет-сайта виробника зазначеного обладнання, встановлено, що вартість придбаних і встановлених світильників становить 0,285 тис. грн за одиницю, або майже у 9,6 раза дешевше, ніж оплачено.

Тобто неекономно використано кошти держбюджету в сумі 36, 9 тис. гривень.

А ось “маневри” у Вишгородському районному суді: було придбано – «світильник для підвісних стель LED» – 2129,99 грн; «світильник «Вихід» – 2 570,63 гривні.

Під час контрольного огляду виявлено, що фактично в приміщеннях Вишгородського суду підрядником встановлено 65 світильників марки «Евросвет» PANEL LED-SH-600-20 4000K та 2 світильники «Вихід» марки «NAVIGATOR NEF-04». Згідно з аналізом ринкових пропозицій вартість цих світильників становить відповідно 0,424 тис. грн та 0,324 тис. грн за одиницю. Отже підрядником завищено вартість робіт на загальну суму 115,38 тис. гривень.

Під час проведення поточного ремонту приміщень Васильківського районного суду через врахування в актах виконаних робіт цін світильників вище ринкових підрядником завищено вартість робіт на суму 62, 8 тис. гривень. Крім того, контрольними оглядами встановлено окремі факти нерезультативного використання бюджетних коштів, внаслідок недотримання державних будівельних норм, а саме: змонтовані в приміщеннях архіву Вишгородського районного суду двері, зазначені в актах виконаних робіт як «дверні блоки металеві в комплекті (готові вироби)» площею 3,8 м2 вартістю 21,4 тис. грн (з ПДВ), виконані у вигляді металевого каркасу, з однієї сторони якого закріплено лист металу, ізоляційні матеріали відсутні.

Через відсутність на вказаних дверях жодних маркувань, зокрема виробника, неможливо встановити їх відповідність державним будівельним нормам, згідно з якими двері архівів, приміщень для роботи з документами, що містять державну таємницю – приміщень режимно секретного органу, комор речових доказів, повинні бути протипожежними не нижче 2-го типу за ДБН В.1.1-7.

Також під час контрольного огляду обсягів виконаних робіт, змонтованих матеріалів та обладнання у приміщеннях Васильківського районного суду встановлено, що грати, змонтовані на вікнах кабінетів суддів та працівників суду, залів судових засідань, канцелярії, не дозволяють їх відчинення зсередини будівлі, що є порушенням будівельних норм.

Інвентаризаційна комісія ТУ ДСАУ в Київській області в присутності представників контрольної групи Рахункової палати провела позапланову інвентаризацію та встановила відсутність окремих будівельних матеріалів. Так, для проведення капітального ремонту приміщення Сквирського міськрайонного суду підряднику було передано будівельні матеріали на 287,1 тис. грн, при цьому локальним кошторисом на будівельні роботи до договору з підрядником монтаж цих матеріалів не передбачено, тобто зазначені вище матеріальні цінності на суму 287,1 тис. грн всупереч умовам договору, фактично безпідставно, передано підряднику.

Крім того, в ході контрольного огляду обсягів виконаних підрядною організацією робіт, змонтованих матеріалів, виробів та конструкцій у Сквирському суді встановлено фактичну відсутність 8 «кутових стягуючих елементів» вартістю 5,643 тис. грн за од., оплачених замовником загалом у сумі 45,15 тис. гривень.

Як і годиться, Рахункова палата проінформувала правоохоронні органи.

А тепер – запитання: хто сів на лаву підсудних? Ніхто! Чи відомо суспільству, як відреагували правоохоронні органи на цю інформацію? Ні. Глибока і могильна тиша. Ані чичирк! Кому потрібна така “боротьба” з корупцією?

Нагадаємо: головою Державної судової інформації працює Зеновій Холоднюк.

Зеновій Холоднюк. Фото із сайту ДСА