17 квітень 2024, Середа, 14:37

За збанкрутійлий банк Жеваго взялося і ДБР

5 Серпня 2019г.
Zhevago Poroshenko

5 серпня 2019 року слідчі Центрального апарату ДБР оголосили про підозру двом топ-менеджерам банку “Фінанси та кредит”. Вони, за попередньою версією слідства, перебуваючи у змові із іншими посадовими особами банку, розтратили 2,5 млрд грн банку.

Про це повідомила на своїй сторінці у Facebook перша заступниця директора Державного бюро розслідувань Ольга Варченко, передає Резонанс.

Варченко також поінформувала, що "на причетність до злочинної схеми перевіряємо народного депутата України".

За данимидосудового розслідування, офшорна компанія у період 2007-2014 років відкрила кредитні лінії в іноземних банках. Згодом, між фінансовими установами (банком “Фінанси та кредит” та іноземними банками) було укладено договори застави на суму понад 113 мільйонів доларів США, яким український банк поручався за офшорну компанію власними коштами, що були розміщені на кореспондентських рахунках в іноземних банках-кредиторах.

"А далі – класика жанру. 2015 рік: за невиконання зобов’язань офшорною компанією за кредитними договорами іноземні банки стягують з рахунків банку “Фінанси та кредит” саме ті 113 мільйонів доларів. Прикметно, що заставу іноземні банки списали одразу після того, як банк “Фінанси та кредит” було оголошено неплатоспроможним.

Розміщення коштів банку «Фінанси та Кредит» на кореспондентських рахунках в банках-нерезидентах впливало на ліквідність банку. Хоча сам собою мав місце факт штучної підтримки ліквідності банку. Вказані дії вплинули на платоспроможність банку “Фінанси та кредит”", - акцентувала перша заступниця керівника ДБР.

Також вона зауважила, що "матеріали, зібранні слідством, дають підставу вважати що екс-заступник голови правління банку, начальник одного із управлінь фінустанови та інші топ-менеджери причетні до організації злочинної схеми з розтрати грошей банку".

Ексзаступнику голови правління ДБР інкримінує кримінальні правопорушення, передбачені ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 205 та ч. 5 ст.191 КК України. Керівник управління відповідатиме перед законом за ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191 КК України.

Раніше про підозру також було повідомлено п’ятьом топ-посадовцям банку, двоє з яких зараз оголошено у міжнародний розшук.

Крім цього, одному із ексзаступників голови правління “Фінанси та кредит” у липні цього року обрали запобіжний захід – тримання під вартою на 2 місяці з можливістю вийти під заставу в розмірі 232 мільйони гривень.

Правоохоронці продовжують слідчо-оперативні заходи щодо притягнення інших учасників злочинної схеми до відповідальності, - у свою чергу запевнили у Департаменті захисту економіки Національної поліції України.

ГПУ АКТИВНО ВЗЯЛАСЬ ЗА ЗБАНКРУТІЛИЙ БАНК ЖЕВАГО

Як писав Резонанс 2016 року, Департамент із розслідування особливо важливих справ у сфері економіки Генрокуратури здійснює слідство у кримінальному провадженні № 12015100010000279 (від 12.01.2015) за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 5 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем), ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 364 (зловживання владою або службовим становищем) КК України. У ході досудового розслідування досліджуються обставини отримання АТ «Банк «Фінанси та Кредит» за останні декілька років від Національного банку України (далі НБУ) рефінансування у сумі близько 5 млрд грн по кредитним договорам, майновими поручителями за якими виступали ПрАТ «Київський суднобудівний-судноремонтний завод», ПрАТ «Київмедпрепарат», ПрАТ «Білоцерківська теплоелектроцентраль».

Слідчі ГПУ вважають, що 5 млрд грн рефінансування, отриманих АТ «Банк «Фінанси та Кредит» для стабілізації діяльності і підвищення ліквідності, «можливо безпідставно було перераховано» до фірм, «які прямо або опосередковано пов'язані з зазначеним банком». А саме: ПАТ «Білоцерківська теплоелектросталь»; ТОВ «Восток Руда»; ПАТ «АвтоКраз»; ПАТ «Ужгородський турбогаз»; ПАТ «Кременчукмясо; АТ «Галичфарм»; ПрАТ «Київмедпрепарат»; ПАТ «Росава»; ПАТ «Готель «Салют»; ПАТ «СВЗ»; ПАТ «Гемопласт»; ПАТ «Мукачівський завод» Точприлад»; ТОВ «ТРИЕЛ»; ПрАТ «F & C REALTY»; ПрАТ «Ініціатор+»; ПрАТ «Укренергозбут»; ТОВ НВП «Атол»; ТОВ «Нафтохiмiмпекс»; ТОВ «Інтерпрокат»; ТОВ «ПРОМІНЕК»; ТОВ «Кременчуцький шкір завод»; ТОВ «Хімреактив»; ТОВ «Валса»; ТОВ «ВОРСКЛА Сталь»; ТОВ «ККК»; ТОВ «ТД «РОСАВА»; ТОВ « Торговий дім «Ренд Р коммодітіз»; ПАТ «БЕРДИЧІВСЬКИЙ МАШИНОБУДІВНИЙ ЗАВОД «ПРОГРЕС»; ТОВ «ГАЗОТУРБІННІ ТЕХНОЛОГІЇ»; ТОВ «ГАРМОНІКА»; ТОВ «ГОБАРТ»; ПАТ «КИЇВСОЮЗШЛЯХПРОЕКТ»; ПАТ «ЗОВНІШНЬОТОРГОВЕЛЬНА ФІРМА «КРАЗ»; ТОВ «ПЕРТ»; ТОВ «ПРОГРЕСГРУП»; ТОВ ФК «ФК Факторинг»; ТОВ «Хімічні Технології».

За даними слідства, «у подальшому, вказані суб'єкти господарювання шляхом проведення низки фінансових оборудок та удаваних правочинів можливо перерахували ці кошти на рахунки підприємств з ознаками фіктивності та вивели вказані кошти з декларуємого обігу. В тому числі службові особи АТ «Банк «Фінанси та Кредит» частину коштів перерахували на коррахунки банків нерезидентів, а саме: Meinl Bank AG (Австрія) та Bank Friсk & Co (Ліхтенштейн)».

За даними НБУ, станом на 13.08.2015 народницй депутат України Костянтин Жеваго контролював 97,6693% акцій банку «Фінанси та кредит».