28 березень 2024, Четвер, 22:05

Замкнуте коло та організована піраміда українського наркобізнесу

1 Вересня 2020г.
25ca12bc E258 4137 8aaa 1635d15a8378 Cx0 Cy8 Cw0 W1200 R1

Ігор Клименко, Голова Національної поліції України, для

Interfax-Україна

Таке геометричне визначення проблеми боротьби із наркозлочинністю я обрав невипадково. Адже саме ці дві фігури якнайточніше характеризують основні складнощі роботи в цьому напрямку: замкнуте коло попиту-пропозиції та організована піраміда злочинних угруповань, які побудували розгалужену мережу торгівлі наркотиками та психотропами. Звісно, важливо перекривати транснаціональні канали збуту або транспортування заборонених препаратів, але особисто я вважаю, що першочергово ми маємо спрямувати свої зусилля на подолання "вуличної" наркоторгівлі, від якої страждають сотні тисяч, а то й мільйони наших співгромадян.

З початку року співробітники Департаменту боротьби з наркозлочинністю вилучили майже 1000 кг наркотичних та психотропних речовин, ліквідували 54 нарколабораторії та 68 організованих груп і злочинних організацій, пов’язаних із наркобізнесом. Але біда в тому, що наркомафія постійно відроджує свою діяльність. Бо ж якщо є попит, то швидко знайдеться й пропозиція. Це саме те замкнуте коло. Тому щоб якомога швидше й ефективніше виявляти факти збуту наркотиків чи психотропів, ми змінили підходи до розкриття цієї категорії злочинів. Основа оперативної розробки – відстеження всієї вертикалі потрапляння заборонених препаратів до кінцевого споживача. І ми йдемо по цій злочинній піраміді знизу і догори. Від рядового закладника до головного організатора-постачальника.

Це в жодному разі не означає, що ми припинемо реагувати чи притягувати до відповідальності "дрібних" наркоторговців. Ні, ми систематизовуємо цю роботу і комплексно вирішуватимемо проблему. Як приклад можу навести резонансне затримання у квітні цього року двох злочинних організацій наркоділків у складі 40 організаторів та учасників. Ми вилучили під час обшуків найбільшу в історії правоохоронних органів України партію метадону - понад 60 кг, амфетаміну - понад 300 кг, а також більше 2,5 тон прекурсорів. Ці цифри хоч і значні, однак для розуміння реальної картини розшифрую: вилучено близько 240 тисяч доз метадону, понад 1 мільйон 200 тисяч доз амфетаміну, а з тієї кількості прекурсорів можна було б виготовити в середньому понад 500 кг різних заборонених речовин. І це лише з однієї реалізації.

Визнаю той факт, що нині стало складніше виявити злочинні зв’язки між членами групи, оскільки наркозбувачі мінімізували особисті контакти з клієнтами. Це все завдяки Інтернету: замовлення, продаж та повідомлення про "доставку" надходить через анонімні канали у месенджерах. І в таких випадках фахівці кіберполіції допомагають не лише відстежити зловмисників, а й оперативно заблокувати інтернет-магазин. Менше майданчиків для продажу – менше можливостей придбати наркотики чи психотропи. Але проблема в тому, що на місці заблокованого каналу чи веб-сайту за деякий час з’являється інший. І так буде, поки ми не дістанемося верхівки тієї піраміди, яка постачає та керує збутом заборонених препаратів. Бо добровільно припиняти злочинний бізнес, який приносить надприбутки, ніхто не буде. В середньому лише за добу дохід від незаконної діяльності, пов’язаної із збутом наркотиків через мережу Інтернет, становить майже 7 мільйонів гривень. За місяць ця цифра сягає близько 210 мільйонів гривень.

Зауважу, що процес документування наркогрупи (як правило, одинаків-наркозбувачів дуже мало, працюють цілими угрупованнями) – складний, кропіткий і вимагає зібрання найповнішої доказової бази. Тому інколи ми не одразу блокуємо інтернет-майданчики з продажу наркотиків та психотропів. Нам потрібен час для процесуальної фіксації незаконних дій.

Але мало знати про проблему. Потрібно знайти шляхи її комплексного вирішення. І тут нам не обійтися без законодавчих змін. Наприклад, нині на розгляді в профільних комітетах Верховної Ради перебуває законопроект про внесення змін до статті 183 Кримінального процесуального кодексу України – "Тримання під вартою". У ньому пропонується надати право слідчому судді, суду не визначати розмір застави у кримінальних провадженнях, відкритих за збут наркотичних засобів та психотропних речовин. Це означає, що фігуранти розслідувань наркозлочинів не зможуть вийти на волю, заплативши певну суму застави, і в подальшому не матимуть жодного шансу сховатися від правосуддя.

Крім того, нам критично необхідне запровадження законодавчого механізму заборони обігу речовини "Насвай", яка набула особливої популярності серед юних українців. Хоча вона офіційно й не вважається наркотичним засобом, вживання "Насваю" негативно впливає на здоров’я та викликає звикання. Середній вік осіб, які починають вживати заборонені речовини, складає 14 років. І підлітки розпочинають саме з таких "легких" наркотиків і психотропів, а далі більшість переходить на "важчі" речовини, стаючи наркозалежними.

Давно потребує оновлення і перелік отруйних та сильнодіючих речовин із визначенням механізму контролю за їх обігом. Через цю існуючу прогалину слідчі досі подекуди не можуть кваліфікувати діяння злочинців відповідно до статті 321 Кримінального кодексу України, якою передбачена відповідальність за незаконне виробництво, виготовлення, придбання, перевезення, пересилання, зберігання з метою збуту або збут отруйних чи сильнодіючих речовин або отруйних чи сильнодіючих лікарських засобів. На часі також впровадження електронного рецепту для контрольованого відпуску з аптек наркотичних та психотропних лікарських засобів, аби виключити можливість підробки документу чи його багаторазового використання.

Наркобізнес глибоко в’ївся у життя країни, тому боротьба з наркозлочинністю – процес не одного дня і навіть не року. Вийти із цього замкнутого кола можна, зваливши організовані піраміди наркомафії. Звісно, потрібно бути реалістами: викорінити таке явище як наркоманія неможливо. Але можливо і потрібно максимально мінімізувати її поширення. Над цим ми працюємо. І, сподіваємося, наші законодавчі ініціативи знайдуть підтримку у стінах Верховної Ради, а поліція отримає додаткові інструменти для боротьби із незаконним обігом наркотичних речовин та психотропних препаратів.

Читайте Резонанс у Facebook та підписуйтесь на наш канал у Telegram.