15 квітень 2024, Понеділок, 04:34

Завершилися чергові слухання по МН17: підсумки тижня і нові прослушки

10 Червня 2021г.


КИЇВ. 10 червня. Резонанс. Добіг кінця перший тиждень слухань по суті справи про катастрофу рейсу МН17 над Донбасом, збитого в липні 2014. Засідання проходять в Окружному суді Гааги, передає кореспондент Резонанс.

Деталі

Так, наступне засідання відбудеться 17 червня о 10:00 за місцевим часом (11:00 за Києвом). На слуханнях повинна виступити сторона обвинувачення, яка доповнить презентацію суду.

Сьогодні суд продовжив розгляд питання про роль обвинувачених у справі Ігоря Гіркіна з позивним "Стрєлков", Сергія Дубінського з позивним "Хмурий", Олега Пулатова з позивним "Гюрза" і Леоніда Харченка з позивним "Крот". У першій половині сьогоднішнього засідання йшлося про останню ділянку маршруту самохідної установки "Бук" до можливого місця пуску ракети - Первомайського.

На суді було відтворено ряд прослуховувань, отриманих нідерландським слідством. Частина з них раніше вже публікувалася в ЗМІ.

Так, у розмові від 17 липня, приблизно через півгодини після аварії "Боїнга", Харченко доповідає Дубінському, що бойовики нібито збили український винищувач СУ-25.

"Ми на місці, вже одну "сушку" збили", - говорить Харченко.

Ще одна розмова, яку сьогодні відтворили на слуханнях, відбулася в 19:52 того ж дня між Дубінським і Пулатовим.

Цитата

Дубінський: Ти скажи, а Бук взагалі стріляв наш чи ні?

Пулатов: Бук вальнув Сушку, яка перед цим вальнула боїнг. Хотіли на нас повісити, що нібито це ми...

Дубінський: Тобто, це Сушка ї*нула боїнг?

Пулатов: Так, так, так.

Деталі

Варто відзначити, що версія про те, що це український СУ-25, в той час почала поширюватися в російських ЗМІ.

За офіційними, підтвердженими даними, 17 липня в небі над Донбасом був збитий тільки один літак - МН17.

Пізніше сьогодні суд відзвітував про розслідування походження "Бука". За версією слідства, установка прибула з Росії, пізніше вирушила назад в РФ. Представлені матеріали часто переплітаються з опублікованими раніше даними з розслідування журналістів Bellingcat.

Що було раніше

9 червня суд почав вивчення матеріалів про "альтернативны" місця пуску ракети з установки "Бук". Два основних "альтернативних" сценаріъ: запуск з Амвросіївки та Зарощенського.

Суд показав супутникові знімки від Міноборони Росії з установками "Бук", що нібито перебували під Зарощенським в районі військової бази ЗСУ. Проте наголошується, що Росія у відповідь на запит слідства заявила, що знімки були знищені.

Також суд перейшов до питання про роль обвинувачених у справі. У Гаазі представили кілька телефонних розмов обвинувачених, напередодні і після безпосередньо збиття пасажирського літака.

На слуханнях по суті обговорюються три ключових питання: чи був збитий рейс MH17 ракетою "Бук", чи була випущена ракета з поля недалеко від Первомайського та чи брали в цьому участь обвинувачені.

Контекст

17 липня 2014 року Boeing 777 авіакомпанії Malaysia Airlines, що летів рейсом МН17 з Амстердама в Куала-Лумпур, був збитий в небі над Донецькою областю. Всі 298 осіб, що знаходилися на борту, загинули.

24 травня 2018 року, Спільна слідча група з розслідування катастрофи рейса MH17 визначила, що літак був збитий самохідною установкою "Бук", що належить 53-й бригаді з міста Курська в Російській Федерації.
У червні 2019-го слідчі назвали імена чотирьох підозрюваних в причетності до катастрофи MH17.

Процес у справі MH17 в окружному суді Гааги розпочався 9 березня минулого року. Судовий процес стосується перших чотирьох обвинувачених у збитті літака рейсу MH17. Підозрювані - троє громадян Росії і один - України - Ігор Гіркін, Сергій Дубінський, Олег Пулатов і Леонід Харченко, яких звинувачують в причетності до трагедії рейсу МН17 Малазійських авіаліній.