» Заява СК РФ щодо розслідування 300 злочинів нібито українських військових – один із методів війни проти України, – експерт

29 листопад 2022, Вівторок, 05:50

Заява СК РФ щодо розслідування 300 злочинів нібито українських військових – один із методів війни проти України, – експерт

25 Травня 2020г.
DU4g45iWAAA8Bl4-scaled-e1590361111769-1536x977

Одним із методів ведення юридичної війни проти України вважає дії Слідчого комітету РФ міністр з питань тимчасово окупованих територій (2016-2019), голова керівної ради Центру безпекових досліджень “СЕНСС” Вадим Черниш.

Як передає Резонанс, 24 травня СК РФ заявив, що розслідує вже 300 злочинів начебто вчинених українськими військовими на сході України.

ЩЕ РАЗ ПРО МОЖЛИВУ ЛІКВІДАЦІЮ ВІЙСЬКОВОЇ ПРОКУРАТУРИ

-  Ще 2017 року я говорив про декілька сотень таких справ, що перебувають у Слідчому комітеті РФ. Сьогодні їх кількість зростає, робота активізується. Російська Федерація використовує ще більший набір засобів для досягнення своєї мети, що властиво для гібридних конфліктів – політичні, економічні, інформаційні, а в цій ситуації – і юридичні інструменти, - зауважив Вадим Черниш.

Експерт також наголосив на важливості діяльності відповідних органів влади України по встановленню осіб, які вчинили воєнні злочини на Донбасі, а також необхідності вивчення міжнародного досвіду щодо розслідування та покарання за такі злочини.

“Враховуючи досвід конфліктів останніх 50 років, і Україна колись прийде до амністії, яку зараз ще важко сприймають у нашому суспільстві. Колись ми все-таки будемо розділяти людей, які не вчиняли злочинів проти держави Україна, не вбивали українських військових і цивільних. Але колись в міжнародних судових установах, що розслідуватимуть воєнні злочини на сході України, наша держава надасть докази вчинення таких злочинів, які доводять вину не просто Російської Федерації в цілому, а конкретних персоналій – ватажків окупаційних адміністрацій і причетних до окупації частини Донбасу осіб. Однак всі попередні роки і, звісно, зараз і в майбутньому держава має вживати всіх заходів, щоб встановити, хто і які злочини вчинив на сході України. Сподіваюся, у нас буде зібрана велика доказова база. Для цього є відповідальні органи. У відповідь Росія надасть свої кримінальні справи, про які вже відкрито заявила. І тоді буде “розмова” на міжнародному рівні. Тож маємо бути до неї готові.

Давайте згадаємо конфлікти на території колишньої Югославії, які закінчились 20 років назад. Але досі розслідують справи по хорватських, сербських, боснійських військовослужбовцях. Коли ці країни вступають або хочуть вступити в Євросоюз, умовою вступу стає розслідування злочинів, які були під час тієї війни. З огляду на довгострокову перспективу владі нашої країни також потрібно дивитися, що було в інших конфліктних зонах, оскільки правильне планування може допомогти не втратити цей час і можливості для формування нашої власної доказової бази злочинів РФ на Донбасі, а також використання інших інструментів для отримання переваг, в тому числі, і в юридичній площині” – підкреслив голова керівної ради “СЕНСС”.

РЕАКЦІЯ

Окрім цього, Вадим Черниш нагадав, що у 2019 році, коли він очолював Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та ВПО, був розроблений Посібник зі збору доказів для Міжнародного Кримінального Суду. Його подальше поширення серед громадських організацій та інших зацікавлених осіб і використання може допомогти правоохоронним органам та в майбутньому в міжнародних судових установах.

“Посібник було підготовлено в 2019 році в рамках роботи Міжвідомчої комісії з питань застосування та реалізації норм міжнародного гуманітарного права в Україні, яку я на той час очолював. Нам тоді вдалось долучити до його розробки колишнього старшого прокурора суду в Міжнародному кримінальному трибуналі по колишній Югославії та радника Міжнародного Комітету Червоного Хреста. Посібник призначений для неурядових організацій, активістів та волонтерів – усіх тих, хто не будучи професійними слідчими і не володіючи спеціальними знаннями зі збирання доказів про порушення прав людини і норм міжнародного гуманітарного права, зможе допомоги Міжнародному Кримінальному Суду та правоохоронним органам України у розслідуванні воєнних злочинів і притягненні до відповідальності винних осіб” – підсумував експерт.

РІШЕННЯ ТРИБУНАЛУ ОЧІКУЄМО ПРОТЯГОМ 2022-2023 РОКУ, — ЄВГЕНІЙ ЄНІН