Головна Економіка Зеленський: Балтійські держави від’єдналися від російської енергомережі

Зеленський: Балтійські держави від’єдналися від російської енергомережі

Президент України Володимир Зеленський у своєму новому відеозверненні зазначив, що від’єднання держав Балтії від російської енергомережі є «важливою подією для Європи». Він закликав Європейський Союз приєднатися до санкцій, які Україна запровадила проти росії в енергетичній сфері.

Про це розповідає Резонанс

«Сьогодні – важлива подія для нашого регіону, загалом для Європи. Держави Балтії, добрі друзі України, від’єднались від російської енергомережі. Їхні енергосистеми відтепер повністю синхронізовані з європейською континентальною системою. Україна це вже зробила у 22-му році, і зараз Балтійські держави теж позбулися залежності», – наголосив президент.

Зеленський додав, що «Москва більше не зможе використовувати енергію як зброю проти Балтійських держав», що, за його словами, робить Європу більш цілісною. Президент підкреслив важливість дотримання єдиного курсу в Європі, зокрема для країн Центральної Європи, які досі мають контракти з росією.

Синхронізація енергосистем та безпека Європи

Він закликав до активнішої співпраці з американськими партнерами у сфері постачання газу та нафти, а також до співпраці з сусідніми країнами Євросоюзу для імпорту необхідної енергії з Кавказу, Близького Сходу та Північної Африки. Зеленський зазначив, що «чим менше буде залежностей європейців від росії, тим скоріше вдасться гарантувати надійну безпеку усім у Європі».

Водночас, президент закликав Європейський Союз посилити тиск на росію, аби не дозволити використання російських танкерів та флоту проти України та інших європейських країн.

Завершення угоди та готовність до провокацій

Угода про Балтійську енергосистему з росією і Білоруссю (BRELL) формально закінчилася 7 лютого. Після завершення відключення розпочалося тестування автономної роботи енергосистеми, яке тривало до неділі, 9 лютого. Раніше міністри енергетики Естонії, Латвії та Литви підтвердили плани синхронізації з європейською енергосистемою ENTSO-E та від’єднання від російської системи в лютому 2025 року.

Зазначимо, що Литва, Латвія та Естонія дотепер працювали в загальній системі електропостачання, яка централізовано контролюється з Москви. У травні 2022 року країни Балтії повністю припинили імпорт електроенергії з росії, а також готові до можливого саботажу під час відключення від російської енергосистеми.

Польський оператор електромереж PSE оголосив, що для моніторингу стану зв’язку з Литвою будуть використовуватися вертольоти та безпілотники. Загалом у проєкт синхронізації енергосистем країн Балтії та Польщі інвестовано 1,6 мільярда євро.

Читайте також