Президент України Володимир Зеленський висловив готовність до укладання угоди зі Сполученими Штатами Америки, що стосується доступу до рідкісноземельних копалин. У своєму інтерв’ю він зазначив, що для успішної реалізації цієї угоди Україні необхідні гарантії безпеки від союзників як складова будь-якого можливого врегулювання.
Про це розповідає Резонанс
«Якщо ми говоримо про угоду, то давайте укладати угоду – ми тільки за це. Нам треба зупинити Путіна і захистити те, що ми маємо – дуже багатий Дніпровський регіон, центральну Україну», – зазначив він.
Зеленський також підкреслив, що близько 20% мінеральних ресурсів України, зокрема половина родовищ рідкісноземельних елементів, перебувають під контролем росії. Президент висловив припущення, що рф може відкрити доступ до цих ресурсів для своїх союзників – Північної Кореї та Ірану.
Українські ресурси: титанові родовища та уран
На думку президента, Україна володіє найбільшими запасами титану в Європі, що є критично важливим для авіаційної та космічної галузі. Він також вказав на значні запаси урану, який використовується в ядерній енергетиці. Багато родовищ титану розташовані на північному заході України, в районах, які не є зоною бойових дій.
Водночас Зеленський підкреслив, що Україна не має наміру «віддавати» свої ресурси, а прагне до взаємовигідного партнерства для їх спільної розробки. Він наголосив на важливості американської допомоги, заявивши, що «американці допомогли найбільше, тому американці мають отримати найбільше».
«Вони повинні мати цей пріоритет, і вони його матимуть. Я також хотів би поговорити про це з президентом Трампом», – повідомив український лідер.
Реакція США та Європи на угоду
Раніше президент США Дональд Трамп висловив намір домовитися з Україною про угоду, яка забезпечить доступ американських компаній до рідкісноземельних мінералів, необхідних для електроніки. Водночас Кремль прокоментував цю ініціативу, заявивши, що зацікавленість Трампа в українських ресурсах є спробою пов’язати військову допомогу з доступом до цінних сировин.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц засудив цю пропозицію, вважаючи її егоїстичною, адже ресурси краще витратити на відновлення України після війни. Наприкінці вересня 2024 року Зеленський відвідав США, де представив свій «план перемоги України» різним політичним силам, включаючи республіканців на чолі з Трампом.