22 березень 2024, П'ятниця, 16:05

Зеленський удосконалює СБУ: подано законопроект

11 Березня 2020г.
C24a35bbf1bc2e127cbf274dfc9abfe59add6aa3

10 березня Президент Володимир Зеленський подав до парламенту законопроект №3196, який стосується удосконалення Служби безпеки України. Про це свідчать дані на сайті Верховної Ради. Про це пише 11 березня Резонанс з посиланням на «Судово-юридичну газету».

Проектом Закону передбачається викласти у новій редакції Закон України «Про Службу безпеки України» та внести зміни до низки законодавчих актів України з питань діяльності Служби безпеки України, зокрема: Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, законів «Про національну безпеку України», «Про оперативно-розшукову діяльність», «Про контррозвідувальну діяльність», «Про військовий обов'язок і військову службу» тощо.

Документ має змінити правову регламентацію діяльності Служби безпеки України.

Зокрема, законопроектом передбачено закріплення змісту ключових понять, що характеризують сферу державної безпеки та чітке визначення мети діяльності Служби безпеки України і її функцій та повноважень.

Також документ має на меті оптимізацію організаційно-штатної побудови Служби безпеки України. Зокрема, повне поетапне припинення комплектування Служби безпеки України військовослужбовцями та забезпечення її поступового перетворення у відомство, що комплектується особами зі спеціальними званнями.

Згідно із пояснювальною запискою, законопроект спрямований на підвищення інституційної спроможності Служби безпеки України із забезпечення державної безпеки та приведення законодавства України, що регулює діяльність Служби безпеки України, у відповідність із сучасними викликами, потенційними і реальними загрозами державній безпеці України.

Також документ має привести СБУ у відповідність із Стратегією національної безпеки України, Концепцією розвитку сектору безпеки і оборони України, Воєнною доктриною України, а також рекомендаціями міжнародних та європейських партнерів України з питань реформування спеціальних служб внутрішньої безпеки, зокрема рекомендаціями ПАРЄ №№ 1402 (1999), 1466 (2005) та 1713 (2005).

«Весь цей час цим питанням займалась сама Служба безпеки, частково — Адміністрація Президента України Порошенка, згодом — Офіс Президента України Зеленського. Причому той текст, що курсував поміж фахівцями різних кіл, чиновниками та громадянським суспільством протягом цього часу, не відповідав меті реформи — приведення законодавства до європейських стандартів, насамперед рекомендацій ПАРЄ №№ 1402 (1999), 1466 (2005) та 1713 (2005). Тобто переходу до класичного контррозвідувального органу без функцій органу правопорядку (досудового розслідування).

Поверховий аналіз цього законопроекту дає змогу зрозуміти, що СБУ таки не наважилось в умовах війни на те, щоб передати свою підслідність Державному бюро розслідувань. Функція досудового розслідування залишається, а повноваження та завдання СБУ значно ширші за класичну intelegence service.

Я не спеціаліст в питанні національні безпеки та оборони, проте з моєї кримінально-юстиційної «дзвонарні» видається, що це мав бути важливий крок (позбавлення слідства), який поки що під великим питанням.

Тож enjoy your reading, а я якось напишу свої думки детально після аналізу законопроекту. Принаймні від імені Центру політико-правових реформ позиція буде», — зазначив експерт групи з реформування органів правопорядку Реанімаційного пакету реформ Євген Крапивін на своїй сторінці в Facebook.

На даний час документ знаходиться на розгляді керівництва ВР.