» Зеленський запропонував Раді свій вариант люстрації

18 серпень 2022, Четвер, 17:22

Зеленський запропонував Раді свій вариант люстрації

12 Липня 2019г.
Зеленский_3

Президент України Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради як невідкладний законопроект №10444 від 11.07.2019 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо очищення влади". Про це повідомляє Резонанс із посиланням на Судово-юридичну газету.

Президент стверджує, що наразі значна частина членів парламенту, уряду, представників органів виконавчої, законодавчої, судової влади за визначеною ідеологією і критеріями підпадають під дію Закону "Про очищення влади".

На думку голови держави, такими особами чиниться тиск з метою не допустити завершення вже розпочатих процесів люстрації або ж очищення влади взагалі.

З метою припинення у подальшому зловживання владою і службовим становищем під час виконання посадових обов’язків, уникнення відповідальності за дії, що спрямовані на власне збагачення, новим законопроектом розширено категорії посад, щодо яких здійснюються заходи з очищення влади (люстрації), а також уточнено деякі критерії цього процесу.

Заходи з люстрації пропонується розширити на посади президента України, голови Верховної Ради, першого заступника і заступника голови ВР, депутата ВР, прем’єр-міністра, членів Вищої ради юстиції, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів, суддів, голови Державної судової адміністрації України та його заступника, а також кандидатів у депутати всіх рівнів.

Заборона обіймати посади застосовується до осіб, які обіймали посаду у період з 23 лютого 2014 р. до 19 травня 2019 р. та не були звільнені в цей період з відповідної посади за власним бажанням.

Люстрація поширюється на осіб, які обіймали посади першого віце-прем’єра, віце-прем’єра, керівника центрального органу виконавчої влади, який не входить до складу Кабінету міністрів України, голови Національного банку України, Антимонопольного комітету України, Фонду державного майна України, Державного комітету телебачення і радіомовлення України, їх першого заступника, заступника.

Також у перелик додані посади генерального прокурора, голови Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, начальника Управління державної охорони України, керівника податкової та митної служби, податкової міліції, секретаря Ради національної безпеки і оборони України, його першого заступника, заступника, глави адміністрації президента України, керівника Державного управління справами, керівника секретаріату Кабінету міністрів України, урядового уповноваженого з питань антикорупційної політики, їх першого заступника, заступника, а також начальника Генерального штабу Збройних сил України.

Стосовно суддів визначено окремий критерій заборони обіймати посади, а саме: люстрація застосовується до судді, суддів, які одноособово або у колегії суддів розглядали справу або ухвалили рішення з допущенням порушень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, констатованих у рішенні Європейського суду з прав людини.

Під очищення влади підпадуть навіть адвокати. Пропонується внести зміни в закон України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" у частині заборони набуття статусу адвоката особам, які підпадають під заборону обіймати посади, визначені законом України "Про очищення влади".

Якщо до адвоката буде застосована така заборона, його право на адвокатську діяльність припиняється. Крім того, люстрація буде застосовуватися як кримінальне покарання при постановленні вироків. Якщо таке покарання буде застосоване як додаткове, то його строк становитиме 5 років.