13 квітень 2024, Субота, 16:06

З”їзд адвокатів обере нового члена ВККС

16 Жовтня 2018г.
Съезд адвокатов

З”їзд адвокатів України відбудеться на початку 2019 року незалежно від того, чи буде прийнято законопроект “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” до цього часу чи ні.

Про це заявила Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова під час виїзного засідання Ради адвокатів, передає Резонанс.

“На початку наступного року у нас буде з”їзд адвокатів”, - сказала Лідія Ізовітова.

Голова НААУ нагадала про те, що адвокатура має обрати представників до Вищої ради правосуддя, ВККС та Вищої кваліфікаційної комісії прокурорів. Термін повноважень адвокатів, обраних до цих органів, наближається до завершення.

“На ці місця потрібно обирати людей, тому з”їзд неминуче буде і конференції адвокатів регіонів неминуче буде”, - наголосила Лідія Ізовітова.

Вказане свідчить про те, що такий суб’єкт формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів України як з’їзд адвокатів в особі РАУ також вважає, що термін повноважень Голови ВККС Сергія Козьякова, який сьогодні фактично займає квоту адвокатів в Комісії добігає кінця в жовтні цього року, як це передбачено Законом України «Про забезпечення права на справедливий суд».

Нагадаємо, що Сергій Козьяков був призначений на посаду члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Наказом Міністра юстиції України від 24.10.2014  № 1781/5.

В подальшому 12 лютого 2015 року  було прийнято Закон України «Про забезпечення права на справедливий суд», в розділі «II. Прикінцеві та перехідні положення» якого визначено, що члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, призначені Міністром юстиції України, Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, Головою Державної судової адміністрації України до набрання чинності цим Законом, здійснюють свої повноваження протягом чотирьох років з дня їх призначення.

Тобто строк повноважень Сергія Козьякова спливає 24.10.2018 року.

Окрім цього, у зв’язку з прийняттям Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» було змінено Закон України «Про судоустрій і статус суддів» та виключено зі складу суб’єктів формування ВККС Міністра юстиції України, замість чого надано більшу квоту у формуванні складу ВККС з’їзду адвокатів України.

Фактично така ж конфігурація збережена й у новій редакції Закону України «Про судоустрій і статус суддів»  від 2 червня 2016 року,  у статті 94 якого передбачено, що з’їзд адвокатів України обирає до складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України двох членів.

Розділом XII «ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ» Закону України «Про судоустрій і статус суддів»  від 2 червня 2016 року передбачено, що члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, обрані (призначені) на посади до набрання чинності цим Законом, продовжують виконувати свої повноваження до закінчення строку, на який їх обрано (призначено).

Члени ВККС, які не хочуть втрачати свої посади, тлумачать вищенаведене положення Закону України «Про судоустрій і статус суддів» на свою користь, вважаючи, що з огляду на те, що на момент їх призначення по старому закону про судоустрій і статус суддів строк повноважень членів ВККС був 6 років, то вказане поширюється й на них. На підтримку цієї позиції вони залучили навіть голову Касаційного адміністративного суду ВС Михайла Смоковича.

Але цілком очевидно, що такий підхід є хибним та  необґрунтованим.

По-перше, Законом України «Про судоустрій і статус суддів»  від 2 червня 2016 року положення закону «Про забезпечення права на справедливий суд», які встановлюють 4-х річний термін перебування на посаді членів ВККС, призначених в тому числі  Міністром юстиції України - не скасовано, тобто ці законодавчі положення є діючими.

А загалом вбачається, що прикінцеві та перехідні положення діючого Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо строків повноважень членів ВККС стосується тих членів Комісії, які призначені (обрані) після прийняття Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд».

Про обґрунтованість  цієї логіки додатково свідчить те, що наразі в контексті Голови ВККС Козьякова С.Ю. вказану  колізію намагаються вирішити законодавчим шляхом, зокрема у президентському проекті закону «Про ад

вокатуру та адвокатську діяльність»   реєстр. № 9055 від 06.09.2018 міститься положення, яким передбачено, що члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, обрані (призначені) з'їздом адвокатів України до набрання чинності цим Законом, здійснюють свої повноваження до закінчення строку таких повноважень, визначеного законодавством на день їх призначення. Проте до 24 жовтня вказаний проект закону навряд чи буде прийнятий навіть за основу. Адже на цьому пленарному тижні він не включений до порядку денного, а наступні пленарні засідання розпочнуться вже з 6 листопада.

Таким чином, будь-які рішення ВККС після 24 жовтня, в тому числі щодо формування Верховного та Вищого антикорупційного судів за участі Сергія Козьякова, будуть сумнівними з точки зору їх легітимності та поставлять під питання законність створення цих органів судової влади.