Головна Новини Зухвале рейдерське захоплення ФГ Ланецького що на Вінниччині зібрало найбільшу кількість незаконних судових рішень в історії – ЗМІ

Зухвале рейдерське захоплення ФГ Ланецького що на Вінниччині зібрало найбільшу кількість незаконних судових рішень в історії – ЗМІ

У Вінницькому господарському суді, вже по п’ятому колу, розглядається гучна справа рейдерського захоплення ФГ Ланецького. Як передає Погляд, чергове засідання відбулося 10 лютого. Суддя Ігор Маслій, який до цього демонстрував увагу до закону і доказів, через штучні клопотання рейдерів, переніс засідання на 12.03. Сторона захисту та ЗМІ підозрюють, що на суддю може чинитись тиск зі сторони рейдерів та колег по суду.

Про це розповідає Резонанс

Зухвале рейдерське захоплення ФГ Ланецького що на Вінниччині зібрало найбільшу кількість незаконних судових рішень в історії – ЗМІ

Фото: Колаж з Аgro security

Історія захоплення рейдерами фермерського господарства братів Ланецьких (ФГ «Ланецького») з села Плисків на Вінниччині стала символом боротьби з рейдерством та корупцією в Україні. Ця резонансна історія, яка триває вже понад десятиліття, привернула увагу не лише вітчизняних журналістів, але й стала об’єктом уваги репортерів з міжнародної групи розслідувачів корупції OCCRP. Адже справа Ланецьких виділяється навіть на тлі типових корупційних справ. Вона демонструє, як могутні клани, користуючись підтримкою корумпованих суддів та правоохоронців, за будь-яку ціну, погрожуючи життю та здоров’ю фермерів, намагаються захопити успішне родинне підприємство, руйнуючи життя і долі чесних громадян. Журналісти з OCCRP підрахували, що за роки судових розглядів проти Ланецьких було прийнято більш як 100 (!) незаконних судових рішень, ухвал та постанов судів різних інстанцій, заснованих на підроблених документах, неправдивих свідченнях, сфальсифікованих зборах, та незаконних втручаннях у держреєстри. Про це докладніше у матеріалі наших колег з Аграрної самооборони, які зібрали з відкритих джерел і систематизували всі етапи рейдерської навали на ФГ «Ланецького».

Початок конфлікту: підступні атаки рейдерів

Фермерське господарство братів Ланецьких існує понад 20 років. За цей час вони відновили занедбане комунальне господарство, розбудували інфраструктуру та створили успішне підприємство, яке обробляє близько 1300 гектарів землі за технологією, що зберігає родючість ґрунтів. Однак у 2009 році почалися перші проблеми: невідомі підірвали та спалили комбайн, куплений за кредитні кошти. Ця подія призвела до тимчасових фінансових труднощів ФГ «Ланецького», якими скористалися рейдери.

Про цю історію виходив спеціальний репортаж каналу 2+2

Як зазначають розслідувачі, у 2015 році, коли борги загрожували банкрутством, до Ланецьких звернувся Олександр Ільченко, представник впливового рейдерського клану. Він запропонував позику під кабальні відсотки — 6% на місяць у доларах. За позику в 205 тисяч доларів Ільченко вимагав повернути 290 тисяч. До того ж, як страховку за позику, витребував собі тимчасову долю у родинному підприємстві аж у розмірі 55%. Ланецькі, не маючи на той момент іншого виходу, погодилися. Проте наміри Ільченка були далекі від добрих: він таємно розпочав кампанію з дискредитації ФГ «Ланецького», залучивши до схеми колишнього злочинця Віктора Тимощука, який підбурював та вводив в оману пайщиків, щоб ті розривали договори з Ланецькими. Дізнавшись про таємні оборудки «партнера», Ланецькі скористались своїм правом засновників та абсолютно на законних підставах виключили Ільченка з числа співвласників ФГ «Ланецького». І зробили все можливе, щоб у короткий строк повністю розрахуватись із боргом (сплатили суму, в двічі більшу за позику).

Корумповані судді на службі рейдерів

У 2019 році Ільченко, скориставшись підтримкою корумпованих суддів, звернувся до суду з позовом про незаконне виведення його з числа власників ФГ «Ланецького». Проте, за твердженням журналістів АС, суддя Вінницького господарського суду Роман Міліціанов виніс незаконне рішення, відновивши Ільченка у складі співвласників з 55% часткою. Це рішення, незважаючи на його протиправність і абсурдність, було підтримане Рівненським апеляційним судом, та стало джерелом усіх наступних зловживань.

Ланецькі не здалися і продовжили боротьбу. Вони звернулися до Верховного Суду, де колегія суддів на чолі з суддею Пєсковим відмовила їм у відновленні прав. Однак один із суддів, Сергій Жуков, відзначився окремою думкою, в якій чітко аргументував свою незгоду з рішенням колег і підтвердив незаконність дій Ільченка та порушення прав Ланецьких.

Навіть звернення до антирейдерського штабу Мін’юсту не допомогло Ланецьким відновити свої права на Фермерське господарство. Спочатку в Мін’юсті відмінили незаконну реєстрацію на користь рейдерів, але потім через штучну помилку (хабар) знову повернули рейдерам можливість формально розпоряджатись майном ФГ «Ланецького».

В результаті, як зазначається в розслідуванні, після отримання тимчасового контролю над майном ФГ «Ланецького», Ільченко незаконно продав підприємство за 7 мільйонів гривень місцевому рейдеру Володимиру Барцьосю, директору Вінницької аграрно-промислової групи, яка належить впливовому клану подружжя Герег. Барцьось, користуючись підтримкою корумпованих суддів, розпочав операцію з банкрутства ФГ «Ланецького» на користь власного підприємства – ТОВ «Браїлівське», розпускаючи через своїх підлеглих чутки про борги Ланецьких та умовляючи пайщиків розривати договори.

Окремої уваги заслуговує спроба рейдерів захопити ще одне господарство Ланецьких — ФГ «Кальній». Через підставну особу, приватного виконавця Олександра Турського, Ільченко наклав арешт на державну землю, яку орендувало ФГ «Кальній», і продав право оренди Анатолію Лісовському, куму екс-прем’єр-міністра Володимира Гройсмана. Ця схема була реалізована через підробку документів у Держгеокадастрі.

Фізичний тиск та незаконні арешти

Журналісти також наводять факти про те, що вінницькі рейдери не обмежувалися лише судовими тяганинами. Зокрема, на Ігоря Ланецького та його родину чинився сильний фізичний тиск: погрози, вінки з цвинтаря на паркані. А одного разу проти Ланецького організували цілу операцію і за допомогою корумпованих суддів незаконно ув’язнили на два місяці до СІЗО. Це сталося після того, як він, дізнавшись про чергову спробу незаконної зміни даних у держреєстрі, приїхав до реєстратора, щоб зупинити порушення. На місці його провокував адвокат рейдерів Денис Зінченко, і в результаті незначної сутички Ланецький був заарештований та на 2 місяці запроторений у Вінницьке СІЗО за сфабрикованими звинуваченнями про нібито побиття адвоката. Це був жахливий період знущань і спроб зламати фермера. На щастя, Верховний Суд через кілька місяців зняв всі звинувачення щодо цього інциденту, і Ланецький зміг продовжити свою боротьбу.

Наразі, незважаючи на всі труднощі, брати Ланецькі продовжують боротися за свої права. Верховний Суд потроху відновляє справедливість, повертаючи корумповані рішення перших інстанцій на новий розгляд. В результаті, завдяки нещодавнім рішенням  судді Господарського суду Вінницької області Ігоря Маслія, який, як відзначають ЗМІ, виявився непохитним перед тиском рейдерів, частина незаконних рішень була скасована. Якщо йому вдасться продовжити судити по закону, то це буде приклад реального незалежного справедливого правосуддя в Україні.

Висновок: неприпустимість порушення закону

Історія ФГ «Ланецького» — це нагадування про те, як корупція та рейдерство руйнують життя чесних громадян. Журналісти з Міжнародної спільноти розслідувачів OCCRP впевнені, що дії рейдерів, таких як Олександр Ільченко, Володимир Барцьось та їхніх союзників, включаючи суддів ВСУ, а також вінницьких суддів Романа МіліціановаТетяну Лабунську, Сергія Тісецького,  Антона Бойка та інших, демонструють наскільки прогнила може бути система, коли вона служить інтересам могутніх кланів, а не закону.

Безумовно, ця справа потребує широкого розголосу та втручання на найвищому рівні. Доки триває війна і Україна на межі виживання, керівництво правоохоронних структур – МВС, Мін’юст, ДБР, САП, Вища рада правосуддя, ВККСУ мають терміново відреагувати та припинити такі дії правоохоронців і суддів, мають покласти край цьому ганебному переслідуванню фермерів Ланецьких. Інакше Україна не матиме перспектив на майбутнє – адже чесні підприємці, такі як брати Ланецькі, продовжуватимуть страждати від свавілля та беззаконня системи, а решта працездатних громадян будуть все частіше полишати Україну у пошуках кращої долі за кордоном.

За матеріалами ЗМІ та відкритих джерел, Ольга Терен

Перегляди: 65

Читайте також