18 квітень 2024, Четвер, 17:13

Звернення «не за адресою»

19 Лютого 2021г.
Img 20160823 122806

Олексій Баганець 

Щодо протестів у Борисполі через незаконну забудову прибережної зони та намивання піску

Сумно становиться, коли регулярно спостерігаєш катастрофічні наслідки для Українців, так званих, «реформ», якими так любить хвалитися наша влада та оплачувані із-за кордону «громадські активісти». Ось і в черговий раз звернув увагу на відео в Інтернет ресурсах, де група людей, начебто, жителі м. Борисполя і Бориспільського району, 17.02.2021 року прийшли до Бориспільської місцевої прокуратури з приводу питань самозахвату прибережної зони. Обмануті і скривджені громадяни, діючи вкрай емоційно, не підбираючи делікатних висловів, вимагали пояснення від керівника цієї прокуратури з приводу бездіяльності поліції та чому прокуратура не зупиняє це беззаконня, яке триває близько 7-ми років.

Хочу для цих людей, які там протестують, апелюючи чомусь саме до прокурорів, та інших наших співвітчизників, які також звертаються до прокуратури за захистом своїх прав - пояснити наступне:

Прокуратура сьогодні не те, що не хоче Вас захистити, вона не може це зробити, в т.ч. і через свою безправність та безпорадність. Основними причинами такої ситуації є цілий ряд фактів і обставин, серед яких одним із головних чинників можу назвати прийняття ще в 2012 році з порушенням всіх можливих норм, як Конституції України, так і Закону України «Про Регламент Верховної Ради», нового Кримінального процесуального кодексу України, яким закладено основу для розвалу існуючої до того правоохоронної системи, в першу чергу, шляхом суттєвого обмеження повноважень органів прокуратури по здійсненню нагляду за додержанням законів органами правопорядку, в т.ч. і Національною поліцією. Тобто, навіть в разі умисного порушення тією ж Національною поліцією вимог законодавства, прав і свобод громадян під час проведення оперативно-розшукової діяльності чи досудового розслідування кримінальних правопорушень, прокурори з того часу позбавлені будь-яких повноважень впливати на таких поліцейських! Тому, шановні мої співвітчизники, Ви і не чуєте останні, як мінімум, 6-ть років щорічних звітів Генеральних прокурорів, в першу чергу, про стан дотримання законності в діяльності органів правопорядку, в т.ч. ні про кількість незаконно затриманих ними громадян, ні про кількість незаконно притягнутих осіб до кримінальної відповідальності, ні про кількість незаконно взятих громадян під варту, ні про незаконні обшуки, ні про втручання правоохоронців в особисте життя громадян. Замість цього нас з Вами чергові Генпрокурори «радують» і вселяють нам оптимізм кількістю зареєстрованих кримінальних проваджень, вручених підозр, накладених арештів на майно ще не визнаних судом винними громадян і т.д.

Нагадую Вам, що це було зроблено як з метою виконати тоді ще «рекомендації» Європейського союзу, який пообіцяв тодішньому Президенту України В. Януковичу підписати Угоду про асоціацію, так і навмисного створення тодішньою владою необхідних умов для ускладнення процесуальних можливостей органів досудового розслідування і прокуратури по притягненню до кримінальної відповідальності найвищих посадових осіб в разі усунення їх від влади. І хоча в Прикінцевих положеннях нового КПК України і був передбачений перехідний період для введення в дію частини норм цього Кодексу, їх «новизна» саме і полягала в тому, що нашій державі ззовні явно нав’язали своє бачення повноважень прокуратури, не зважаючи ні на наші національні традиції, ні на існуючу в Україні криміногенну і економічну ситуації, ні на напрацьовані нашими правоохоронними органами десятками років ефективні методи розкриття і розслідування злочинів, збору і оцінки доказів, причому, в розумні терміни та з дотриманням прав і свобод громадян. До речі, наші європейські «партнери» і, так звані, «друзі», в т.ч. і із за океану, змусили Україну позбавити прокуратуру і права проводити досудове розслідування, хоча в деяких країнах Європи прокуратура і до сьогодні продовжує здійснювати досудове розслідування, тільки, що цим займаються не слідчі прокуратури, а прокурори.

Але, що ще гірше для нас, то це те, що обрана Вами в 2014 році влада після кривавих подій на Майдані столиці свідомо ще більше обмежила Ваші права, прийнявши протягом 2014-2019 років цілий ряд законів, якими позбавила Вас права звертатись до прокуратури за захистом Ваших прав, а прокуратуру - повноважень здійснювати нагляд за додержанням законів, Ваших прав і свобод, в т.ч. і навіть представляти Ваші права у судах, чого не зроблено в цілому ряді держав Європи. І все це, дорогі співвітчизники, в т.ч. звертаюсь і до жителів Борисполя та однойменного району, зроблено з Вашого мовчазного схвалення, а Ви продовжуєте ходити безпідставно до безправних прокурорів. Пізно спохватились! А хіба не так?

А чому Ви, до речі, бездіяли, коли в 2016 році, з метою повного «знищення» органів прокуратури, попередня влада на чолі із Петром Порошенком і з залученням більшості фракцій і позафракційних народних депутатів, в т.ч. і, так званих, «опозиційних», бажаючи догодити Європі і США, пішла ще далі і вже змінами до Основного Закону позбавила прокуратуру ще більш важливих для Вас конституційних функцій: «нагляду за додержанням прав і свобод людини і громадянина та дотриманням вимог законів з цих питань органами державної влади та місцевого самоврядування» та «нагляду за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність і досудове слідство», після чого органи правопорядку остаточно залишилися не тільки безнаглядними, а й безконтрольними, а прокурор, таким чином, був позбавлений можливості в межах правового поля реагувати не лише на порушення ними законів та прав і свобод громадян, а й на їх відверту бездіяльність у боротьбі із злочинністю та корупцією!?

Як тут не згадати народне прислів’я: «пізно пити «боржомі», коли нирки відвалились»! Не спохватились Ви, дорогі друзі, і в 2019 році, коли обрані Вами Президент України і його «монобільшість» нашвидкоруч проголосували явно неконституційний закон про подальше, так зване, «реформування» прокуратури, а фактично – про її повне знищення!

Ви тільки вдумайтесь, під виглядом «очищення» прокуратури від так званих, «недоброчесних» осіб незаконно, без суда і слідства, було звільнено більше 1 000(!) прокурорів, в основному, професійно підготовлених, саме тих, хто розумів своє призначення, хто дійсно був мотивований захищати права і свободи громадян, інтереси держави і суспільства! До цього добавте і той факт, що ця вибачте, за такий вислів, «реформа», призвела до того, що в органах прокуратури, за деякими даними, сформувалось майже 50% вакансій прокурорів на місцях, в той час, коли щорічно в їх провадженні перебувають більше 1 млн. кримінальних проваджень!!! Але, в цей період мої співвітчизники не тільки мовчали, а навіть раділи і «плескали в долоні» від цього беззаконня. А тапер Ви спохватились, бо сьогодні нікому Вас захищати, ні у звязку з відсутністю законних повноважень у прокурорів, ні по тій причині, що кадрів не вистачає.

Тому, ще раз наголошую, що тепер прокуратура, у відповідності до вимог статті 131-1 Конституції України в Україні (ці зміни внесені в червні 2016 року), здійснює лише підтримання публічного обвинувачення в суді; організацію і процесуальне керівництво досудовим розслідуванням, вирішення відповідно до закону інших питань під час кримінального провадження та нагляд за негласними та іншими слідчими і розшуковими діями органів правопорядку. Тобто, її сфера діяльності стосується лише кримінального переслідування та кримінального судочинства.

Тому, і «наїзд» протестувальників м. Борисполя і однойменного району на місцеву прокуратуру виявився «не по адресу», тобто, безрезультатним і головне – несправедливим по відношенню до місцевих прокурорів, яких люди при цьому, відверто необгрунтовано і незаслужено ображали та принижували без будь-яких причин. Може в їх діяльності і є недоопрацювання, але, вони можуть полягати зовсім в іншому: наприклад, при отриманні заяви і повідомлення про вчинення злочину вони їх не реєстрували в ЄРДР і не організували досудове розслідування, не підготували письмові доручення слідчим при наявності достатніх доказів вини конкретної особи не погодили або винесли їй підозру та не скерували, при наявності достатніх підстав, обвинувальний акт до суду.

Скажу більше: сьогодні прокурори навіть в межах своєї діяльності в сфері кримінального переслідування повністю безправні, бо не мають будь-яких важелів впливу на слідчих й оперативних працівників, які, наприклад, не виконують їх письмові вказівки. До того ж, прокурори тепер позбавлені повноважень проводити у всіх органах досудового розслідування й оперативних підрозділах, в т.ч. і Національній поліції, будь-які перевірки на предмет дотримання ними законів по боротьбі із злочинністю та корупцією, а тим більше - вносити їх керівникам документи прокурорського реагування з вимогами як усунення виявлених порушень закону, так і притягнення винних службових і посадових осіб до дисциплінарної відповідальності. Не мають прокурори і повноважень вимагати від керівників органів правопорядку відновлювати порушені в своїй діяльності права і свободи громадян.

Я впевнений, що ситуація, яка склалася у Борисполі, це не поодинокий випадок. Кількість таких звернень громадян до прокуратури буде з кожним роком тільки зростати, а відповідей результативних так і не буде. Не бажає реагувати на ці недоліки законодавства і нинішня влада. Для Вашого відому, шановні друзі: я вже другий місяць займаюсь підготовкою край необхідних змін до кримінального процесуального законодавства, щоб покращити діяльність органів досудового розслідування і прокуратури. І тоді подивимось, як зреагує наша влада та її однодумці у Верховній Раді України. І цікаво буде, як сприйме цей факт наше обмануте суспільство. А те, що воно, на превеликий жаль, і, до того ж, хворе, свідчить хоча б той факт, як дехто із його середовища зреагував на висловлені нинішнім Генеральним прокурором під час свого звіту у Верховній Раді України претензії до прокурорів у зв’язку із винесенням у 2020 році виправдувальних вироків судів.

Ви, друзі, тільки вдумайтесь в зміст таких претензій до І.Венедіктової: мов, у деяких європейських державах судами винесено до 23-30% виправдальних вироків і начебто, цим тамтешні прокурори не переймаються! І – при цьому ці «експерти» не звертають уваги на той факт, що за останні 5-6 років її попередники взагалі замовчували такі ганебні факти незаконного притягнення наших громадян до кримінальної відповідальності, за що прокурори повинні нести безпосередньо відповідальність, бо цього прямо вимагає закон!

Тому і треба визнати, що і прокуратура у нас знаходиться у складному становищі, і щось недобре коїться із нашими співвітчизниками…

Читайте Резонанс в Facebook и подписывайтесь на наш канал в Telegram

18485508 432765090437116 7143097823702655490 N
Олексій Баганець Екс-заступник Генерального прокурора України, заслужений юрист України, кандидат юридичних наук, адвокат