Вища рада правосуддя ухвалила рішення про звільнення Аріни Літвінової, судді ліквідованого Окружного адміністративного суду Києва, після виявлення у неї російського громадянства. За це рішення проголосували 15 членів ВРП.
Про це розповідає Резонанс
«Вища рада правосуддя вирішила звільнити суддю Окружного адміністративного суду Києва Аріну Літвінову з посади з судді на підставі пункту 3 частини шостої статті 126 Конституції України (вчинення істотного дисциплінарного проступку – ред.)», – повідомив голова Вищої ради правосуддя Григорій Усик.
Це рішення стало результатом дисциплінарного провадження, ініційованого Службою безпеки України ще в грудні 2024 року, коли було рекомендовано звільнити суддю за вчинення істотного дисциплінарного проступку, пов’язаного з набуттям російського громадянства.
Літвінова сама подала заяву про відставку в липні 2024 року, однак ВРП зупинила розгляд цієї справи й розпочала дисциплінарне провадження, що призвело до її звільнення. Завдяки цьому, суддя більше не зможе отримувати довічні виплати з бюджету України.
Цей випадок став третім за рахунком у справі звільнення українських суддів з російським громадянством після розслідувань «Схем». Раніше були звільнені суддя Донецького окружного адміністративного суду Людмила Арестова та голова Касаційного господарського суду Богдан Львов.
У квітні 2024 року «Схеми» опублікували розслідування, у якому вказали, що Літвінова набула російське громадянство в липні 2002 року в Єкатеринбурзі. Підтвердження цьому було знайдено в автоматизованій системі «Роспаспорт». Суддя заперечила наявність російського громадянства.
Літвінова звернулася до Офісу генерального прокурора зі скаргою на журналіста «Схем» Георгія Шабаєва, стверджуючи, що його дії є втручанням у її діяльність як судді. Вища рада правосуддя визнала, що ці обставини не створюють ризиків для її незалежності.
Журналісти знайшли дані, які підтверджують, що Літвінова стала громадянкою рф 22 липня 2002 року. За даними порталу «Госуслуги», її російський паспорт числиться серед недійсних, проте це не означає втрати громадянства.
Ліквідація Окружного адміністративного суду Києва відбулася 13 грудня 2022 року, але це не стало підставою для автоматичного звільнення суддів. До листопада 2023 року судді ліквідованого суду отримали 65,3 мільйона гривень винагороди.
Долю суддів ОАСК має визначити Вища кваліфікаційна комісія суддів України, яка проведе оцінювання їх відповідності займаним посадам.