19 квітень 2024, П'ятниця, 06:20

Звинувачений у вбивствах та фальсифікації справи журналіста Александрова виграв процес у ЄСПЛ

8 Жовтня 2018г.
86560374f6ceb3262105

Європейський суд з прав людини встав на бік українця Ігоря Криволапова з Краматорська у скарзі «Krivolapov v. Ukraine». Справа стосувалася утримання під вартою та суду у межах кримінального провадження, свого часу відкритого в Україні проти екс-підполковника міліції. Про це інформує прес-служба Європейського суду з прав людини.

Кримінальну справу проти І. Криволапова, який обіймав посаду заступника начальника Краматорського міського відділу міліції, ГПУ розпочала  у січні 2004 року. Його звинуватили у фальсифікації розслідування вбивства журналіста Ігоря Александрова, а саме у намаганнях перекласти провину на безхатченка Юрія Вередюка, заради уникнення відповідальності за нерозкриття злочину.

І. Криволапова затримали у лютому 2004 року, термін його перебування за вартою кілька разів продовжували. Звільнили його у лютому 2009 року, після того як суд зняв з нього частину обвинувачень, визначивши його винним в інших злочинах, але встановивши, що за них він вже відбув покарання, коли перебував під вартою.

Знову його затримали у січні 2012 року за різними обвинуваченнями, але звільнили за рік через закінчення строків давності злочинів.

І. Криволапов, серед іншого, скаржився до ЄСПЛ, що його арешт з 10 серпня 2005 року до 19 лютого 2009 року був незаконним (частина 1 статті 5 Європейської конвенції з прав людини: право на свободу та безпеку/законне ув’язнення особи після засудження її компетентним судом). Також він, посилаючись на частини 1 і 3 статті 5 Євроконвеції (право на свободу та безпеку/ право на судовий розгляд упродовж розумного строку або звільнення до розгляду), заявив, що термін його другого затримання – з 25 січня 2012 року до 24 січня 2013 року – був перевищений. Посилаючись на частину 1 та 2 статті 6 (право на чесний суд упродовж розумного строку і презумпція невинуватості), він поскаржився тривалість провадження проти нього і той факт, що державні службовці брали участь в інформаційній кампанії щодо цієї справи, заявляючи про його винуватість ще до оголошення вироку.

Суд встановив порушення частин 1, 3 і 5 статті 5 та частині 1 і 2 статті 6 Євроконвенції. Україна має виплатити І. Криволапову 20 тисяч євро компенсації за нематеріальні збитки і покрити 300 євро витрат, - інформує Українське право.

Як писала газета "Факти" у березні 2009 року, вирок Запорізького апеляційного суду проголошений членам «банди перевертнів в погонах», серед яких було четверо співробітників міліції, для багатьох став несподіванкою. Відправивши на довічне ув'язнення двох бандитів з Краматорська, звинувачених у викраденні і вбивстві людей, суддя Олег Дутов повністю зняв звинувачення з колишнього заступника начальника Краматорського МВ міліції Ігоря Криволапова. Хоча, на думку державного обвинувача, саме він був організатором злочинів і заслуговував найвищої міри покарання. Разом із ним звільнені з-під варти ще троє міліціонерів, яких звинувачували в фальсифікації кримінальної справи про вбивство тележурналіста  Александрова (керівник Слов'янської телерадіокомпанії «ТОР», якого у липні 2001 року було по-звірячому побито битами у під'їзді власного будинку, через чотири доби він помер у лікарні ) і отруєння безхатченка Юрія Вередюка, нібито найнятого на роль вбивці.

Як нагадує Резонанс, напередодні телевізійник оприлюднив дані щодо замовних убивств бізнесменів Донбасу і звинуватив місцеві правоохоронні органи та владу у зв‘язках із криміналітетом. Спочатку міліція та прокуратури відкидали будь-який зв‘язок із професійною діяльністю журналіста. Стверджували, що вбивцею є безхатченко Вередюк.

Колишній заступник Генерального прокурора України Микола Голомша, який курував розслідування фальсифікації справи про вбивство Алекесандрова розповідав, що "правоохоронні органи привозили звинуваченого на місце скоєння злочину і розповідали йому усі обставини, демонстрували відео і показували обличчя … У фіналі - вбили і Вередюка. Міліціонер підлив йому отруту, яка призвела до серцевого нападу і смерті".

Також М. Голомша акцентував: "Справу про вбивство Вередюка я скеровував до суду. Але на стадії, коли оперативники відпрацьовували версію причетності до злочину діючого на той час начальника кримінальної міліції Київської області, призначеного на посаду з донецького регіону (саме він підливав отруту, за версією оперативно-слідчої групи), відбулась Помаранчева Революція і мене звільнили за підтримку демократії. У подальшому цю справу загальмували. Чому? Бо на той час ті керівники, які керували правоохоронними органами Донецької області, зокрема прокуратурою, стали заступниками генпрокурора, а потім генеральним прокурором України… Про об’єктивність під час завершення розслідування не було й мови".

Відомий журналіст Володимир Бойко свого часу заявляв, що замовниками вбивства донецького опозиційного журналіста Ігоря Александрова є Віктор Янукович і Віктор Пшонка. "З'явилася оперативна інформація, що замовником вбивства Александрова є Янукович і Пшонка, тодішній прокурор Донецької області, а виконавцем співробітники міліції. Як пояснювали джерела, які були обізнані з фабулою цього злочина на нараді Пшонка поскаржився Януковичу, що журналіст Александров себе зухвало поводить і вже зняв декілька передач, де зачіпляє сина Пшонки - Артема. І послідувала фраза міліціонерам від Януковича: "Ви що, не можете йому рота заткнути?", - розповів В. Бойко.

Указом Президента України Петра Порошенка тележурналіст Ігор Александров посмертно нагороджений орденом Свободи.