19 березень 2024, Вівторок, 12:37

“Дембельський” акорд Труби. Або як в ДБР знищували охоронний бізнес

3 Січня 2020г.
фокус

Іван Правдін, для Резонансу

27 грудня 2019 року в ДБР закінчилась ера Романа Труби – першого очільника Державного бюро розслідувань. Цього дня Указом Президента №961/2019 тимчасово виконуючою обов’язки Директора Державного бюро розслідувань призначено Ірину Венедіктову.

І такий розвиток подій можна тільки вітати, навіть не зважаючи на той факт, що пані Венедіктова «цивіліст», бо Труба, розуміючи, що перебуває на посаді останні місяці і дні включив просто шалений турборежим з кошмарення бізнесу, не гребуючи ніякими засобами.

ЯК ДБР СТАЄ ЗБРОЄЮ У ФІНАНСОВИХ БАТАЛІЯХ

Інформація з регіонів про те, що слідчі ДБР миттєво реагують на фейкові заяви проти будь-якого «неправильного» підприємства, надходила вже давно, але реальний приклад беззаконня від ДБР ми отримали лише зараз. Мова йде про Приватне підприємство «ВР», яке вже не перший рік здійснює діяльність в якості приватної охоронної служби.

Незважаючи на те, що по економічних показниках «ПП «ВР» - суб'єкт середнього підприємництва, ця потужна служба мала чисельні договори з надання охоронних послуг, в штаті обліковується до 1000 осіб, а серед клієнтів – «Украгазвидобування», об’єкти Міністерства Інфраструктури України, «Укртрансгаз», об’єкти Міністерства культури України, та інші. Врешті-решт, лише за останні декілька років в системі «Прозорро» зареєстроване виконання 26 успішних контрактів на загальну суму більше 100 млн. грн. Мабуть саме останнє і зіграло злий жарт з підприємством, бо з серпня 2019 року за «ВР» активно «взялися» слідчі ДБР.

Почалося все, як це зазвичай буває, з невдоволеного конкурента. Так, офіційною причиною для початку досудового розслідування в кримінальному провадженні (відомості в ЄРДР за №62019170000000727) від 12.08.2019за ч. 2 ст. 364 КК України стала заява такого собі ТОВ «БАСТІОН-СЕРВІС». Заява цікава тим, що в ній фактично говориться про викриття корупційного злочину, але яким чином про нього могла дізнатись приватна структура не можна придумати, навіть маючи хворобливу уяву. Тим не менш, в «Бастіон-Сервісі» серйозно стверджували, що групою осіб організовано незаконну діяльність з «конвертації» безготівкових грошових коштів в готівку, під сприянням керівництва ГУ ДФС у Полтавській та Київській областях, використовуючи податковий кредит від підприємств з ознаками фіктивності, легалізацію грошових коштів, здобутих злочинним шляхом, а також виготовленню підроблених документів для пособництва у привласненні грошових коштів державного підприємства АТ Укргазвидобування, використовуючи реквізити ТОВ «Антарес-2000», код ЄДРПОУ 30285066 та ПП «ВР», код ЄРПОУ 39319229.

Чесно кажучи, за «авторів» такої заяви навіть трохи ніяково. Бо як можуть бути ознаки фіктивності у підприємства зі штатом до 1000 працівників, не відповість ніхто, але справу зроблено – і за «кошмарення» охоронного бізнесу завзято взялось Територіальне управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Полтаві.

До речі, напередодні виконання цього брудного і незаконного тиску на бізнес, ще наприкінці весни Романом Трубою було незаконно звільнено керівника теруправління ДБР, розташованого у місті Полтаві, Володимира Тимошка. Згодом, Харківський окружний адміністративний суд визнав протиправним наказ про його звільнення з посади (про це повідомляв Резонанс із посиланням на рішення суду від 8 серпня 2019 року). У рішенні суду, зокрема, вказано: "Визнати протиправними дії Директора Державного бюро розслідувань Труби Романа Михайловича з прийняття рішення про звільнення Володимира Тимошка та винесення наказу №148-ос. Визнати протиправним та скасувати наказ про звільнення №148-ос від 28.05.2019 р.». Але щоб навіть ніхто не сумнівався – до самого останнього дня перебування на посаді Роман Труба так і не виконав рішення суду і не поновив Тимошка на посаді. Натомість просто затягнув час, звернувшись до апеляційного адміністративного суду із запитом щодо того, а яким чином слід виконати постанову суду про поновлення на посаді. Думаємо, про безглуздість такого звернення очевидно навіть читачам-неюристам. Але справа в іншому – Роман Труба просто дуже не хотів, щоб усі його «домовленості» на ТУ ДБР в Полтаві порушив новий-старий очільник. А тому слідчі в Полтаві і далі продовжували нарощувати тиск на ПП «ВР».

Так, 11 жовтня 2019 року слідчим суддею Московського райсуду м. Харкова (справа №643/16671/19) за клопотанням ДБР було санкціоновано обшук у ПП «ВР». Потім слідчі ДБР намагались зробити виїмку документів, а згодом 18 грудня – тим само судом задоволено клопотання і про арешт майна (банківських рахунків) підприємства (справа №643/21229/19). Все це підсилювалось усними погрозами «негайно домовитись», або далі буде ще гірше.

У тому, що так і буде в охоронній службі вже навіть не сумнівались, бо в ухвалах суду побачили свідоме фальшування фактів. Зокрема, слідчі ДБР, забувши на деякий час про своє основне призначення, почали займатися, м’яко кажучи, не зовсім відповідними» їм функціям, а саме шукати вселенську змову у детальному виведенні чисельності людей приватного підприємства, на підставі Регламенту охорони об`єктів групи Нафтогаз затверджений протоколом правління ПАТ НАК «Нафтогаз України» №478 від 14 вересня 2018 року, пунктом 2.1.11. Однак, далі пишуть ДБРівці,«ПП «ВР», маючи у своєму штаті 170 осіб, та уклавши договір субпідряду з ТОВ «Спарта Охорона», яке має у штаті незначну кількість осіб, жодним чином не могло забезпечити необхідну чисельність охоронників для виконання зобов`язаньза укладенимидоговорами,які вже діють. Вказані факти у своїй сукупності дають органу досудового розслідування достатні підстави вважати про фактичну неможливість виконання укладених ПП «ВР» із замовником договорів та може свідчити на те, що метою їх укладення було не реальне надання охоронних послуг за договорами, а заволодіння коштами шляхом їх конвертації та перерахування на рахунки субпідрядних організацій з ознаками фіктивності та подальшим переведенням коштів в готівкову форму та заволодіння ними». Однак виникає питання, а як в ДБР примудрилися дізнатись про штат в 170 осіб? Адже директора підприємства вони на допит не викликали, акти виконаних робіт не перевіряли, кількість субпідрядників – також.

При цьому в ДБР навіть особливо не переймались дотриманням законності під час своєї відверто протиправної діяльності. Зокрема, обшук був проведений і за відсутності директора ПП, і за відсутності адвоката. Тобто хто, як і що обшукував, чи з дотриманням процесуального законодавства чи без такого – нікого не цікавило. Від слова взагалі, бо директору підприємства на пропозицію почекати з початком обшуку, бо він за 10 хвилин вже буде на місці з адвокатом, пролунала відповідь: «А навіщо ви нам треба? З вами немає ніякого сенсу розмовляти». Виїмку документів також проводили з порушення вимог КПК України (ухвалу намагався вручити оперуповноважений з Харківського райвідділу поліції, який до діяльності ДБР, звичайно, не має і не може мати жодного відношення). Натомість цей «козачок» був засланий спеціально (за його словами він випадково проїжджав повз ДБР, де його і попросили заїхати з ухвалою), бо міг відверто і нахабно заявити представникам ПП, що їх «слухають» (тобто щодо них проводяться негласні (слідчі) розшукові дії), про них «все відомо», і ладен був навіть закластися, що дуже скоро директору ПП навіть оголосять підозру про скоєння якого-небудь злочину, навіть не важливо якого саме. Окрім того, самими лише погрозами та судовим переслідуванням в ДБР не обмежувались. Так, відразу після проведення обшуку у ПП «ВР» усім контрагентам охоронної служби були направлені вимоги про виїмку у них фінансових документів, які підтверджують замовлення і виконання послуг, тобто ведення господарської діяльності з «ВР». Зрозуміло, що від таких новорічних сюрпризів не буде в захваті жоден з клієнтів, а тому інакше як «вбивством бізнесу» розцінити такі дії співробітників не можна.

Наразі очевидно, що ДБР очікує повне перезавантаження, оскільки такі кричущі випадки правової вакханалії за участі працівників ДБР з благословіння його директора, є неприпустимими. Сподіваємось, що нова очільниця ДБР швидко дасть раду таким проявам беззаконня у своїй структурі, а порушені права чесного бізнесу буде відновлено у найближчий час.

ДБР: ПЕРЕЗАВАНТАЖЕННЯ