Росія має негайно припинити всі порушення міжнародного гуманітарного права і порушення у сфері прав людини в Криму, а також на інших окупованих територіях України, йдеться у заяві правозахисної організації Amnesty International до десятих роковин російської спроби анексії півострова.
Правозахисники наголошують, що від початку окупації Криму Росія намагалася змінити етнічний склад півострова та придушити українську й кримськотатарську спільноти.
«Росія систематично намагалася викорінити українську та кримськотатарську національні ідентичності, перериваючи, обмежуючи й забороняючи використання української та кримськотатарської мов в освіті, медіа, під час національних святкувань та в інших сферах життя... Окупаційна влада також насильно переміщувала людей із Криму та перевозила туди російське цивільне населення», — наголосив дослідник Amnesty International з питань України Патрік Томпсон.
Вказано, що Росія обмежувала право на свободу релігії та віросповідання в Криму.
«Мусульманське населення Криму, більшість якого складає кримськотатарське населення, зазнало жорстоких репресій, – ідеться у звіті. – Понад 100 кримських мусульман і мусульманок опинилися на лаві підсудних через необґрунтовані звинувачення в тероризмі й отримали тюремні терміни до 24 років, які вони відбувають у Росії».
Також утисків зазнала Українська православна церква Київського патріархату (після 2018 року – Православна церква України), яка за перший рік окупації втратила 38 із 46 своїх парафій, а на сьогодні – усі з них.
Під заборону потрапили незалежні ЗМІ, а журналісти стали мішенню для російської влади, зазначили правозахисники.
«Уже в перші дні окупації проросійські бойовики викрали кількох журналістів та журналісток, — це було частиною насильницької кампанії проти проукраїнських активістів та активісток. Станом на початок березня 2014 року, україномовні телеканали та радіостанції зняли з ефіру й були замінені російськими медіа», – наголосили в Amnesty International.
У лютому 2014 року озброєні люди у формі без розпізнавальних знаків захопили будівлю Верховної Ради АРК, Ради міністрів АРК, сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об’єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що це озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Згодом президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.
На території Криму і Севастополя 16 березня 2014 року відбувся невизнаний світом «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.
Міжнародні організації визнали окупацію і анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова і називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.