12 квітень 2024, П'ятниця, 11:08

Близько 10 тис українців можуть втратити землю на півострові через указ президента РФ

7 Травня 2020г.
06051

6 травня відбувся спільний брифінг прокуратури автономії, Представництва Президента України в АРК, Регіонального центру прав людини, Української Гельсінської спілки з прав людини та ГО «КримSOS». Спікери обговорили наслідки незаконного рішення РФ щодо включення земельних ділянок у тимчасово окупованому Криму до переліку заборонених для володіння іноземцями та механізми захисту права власності на землю в умовах окупації.

Про це повідомляє Резонанс 7 травня із посиланням на прокуратуру АР Крим.

Близько 10 тисяч громадян України можуть втратити свої земельні ділянки на півострові через указ президента держави-окупанта, яким заборонено іноземцям володіти землею у прибережних районах окупованого півострова. «За попередніми підрахунками, під таку експропріацію попадають близько 10 тисяч осіб. Окрім того, що цей указ порушує право власності, це черговий крок до системних утисків громадян України, які були незгодні з окупацією Криму», - зазначив заступник прокурора.

«Цинічність указу президента РФ в тому, що він був прийнятий через 6 років після окупації півострова і справжньою метою цього документу є продовжити тиск на кримчан. Проте, непорушність приватної власності захищена також міжнародними актами, які порушила Росія. Йдеться про положення Гаазької Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі, а також Конвенцію про захист цивільного населення під час війни від 1948 року. Обидва ці акти забороняють відчужувати майно у цивільного населення» - наголосив Віталій Секретар.

Прокуратура АР Крим кваліфікує такі дії окупаційної влади за ст.438 КК України (порушення законів та звичаїв війни). Громадянам України, які втратили або ризикують втратити землю на півострові необхідно звертатися до прокуратури автономії.

«Звертаючись до прокуратури, ви надаєте змогу державі Україна зафіксувати факт вчинення стосовно вас державою-окупантом кримінального правопорушення. Окрім того, Україна має змогу розпочати кримінальне переслідування щодо конкретної особи. Надсилаючи такі звернення до прокуратури Криму, ви також активуєте можливість захисту ваших прав на міжнародному рівні – у Міжнародному кримінальному суді, з яким ми співпрацюємо» - підсумував Секретар.

Прокуратура автономії забезпечує повний захист персональних даних кожного заявника. При зверненні громадяни можуть долучити у якості доказів документи про право власності на земельну ділянку надане ще українською владою: це може бути державний акт на право володіння земельною ділянкою, свідоцтво про право на земельний пай, витяг з державного реєстру речових прав або інший документ, що констатує набуття вами права власності. Варто зберігати листування з окупаційними органами влади, яке буде також доказом про порушення вашого права власності: всілякі попередження, вимоги, встановлення якихось термінів. Якщо землю відбиратимуть через рішення окупаційних судів, такі "рішення" також варто долучати як доказ, оскільки Росія таким чином ще і юридично підкріплює протиправність своїх дій шляхом видачі так званих судових рішень.