» Цифровізація кримінального процесу: закон про e-Case набув чинності

10 серпень 2022, Середа, 12:10

Цифровізація кримінального процесу: закон про e-Case набув чинності

16 Червня 2021г.


КИЇВ. 16 червня. Резонанс. Закон № 1498-IX про запровадження інформаційно-телекомунікаційної системи досудового розслідування, або закон про e-Case, набув чинності 16 червня і вводиться в дію за пів року. Його було опубліковано у газеті Верховної Ради "Голос України" від 15 червня, передає Резонанс.

Деталі

Закон має цифровізувати документообіг в кримінальному провадженні. Він передбачає мінімізацію, а за часом і повну відмову від паперового провадження на стадіях досудового розслідування та розгляду справи в суді. 

Цей закон, як очікується, допоможе запустити інноваційну систему e-Case, тобто електронне правосуддя, та виконати одну з умов надання Україні макрофінансової допомоги від ЄС, зазначав раніше посол Євросоюзу в Україні Матті Маасікас, вітаючи його ухвалення. Сама система вже розроблена і в тестовому режимі діє між НАБУ/САП/ВАКС, вказували експерти.

Таким чином, закон повинен спростити та прискорити підготовку й опрацювання документів з боку слідчих і прокурорів. Адвокати зможуть швидше подавати заяви та клопотання й матимуть змогу ознайомлюватися з матеріалами кримінальних проваджень в електронному вигляді. Водночас суд отримає можливість досліджувати документи та докази в електронній формі. Зараз же це можна зробити лише у слідчих або прокурорів, фізично приїхавши до них.

Доповнення

26 травня закон про "суд у смартфоні" набув чинності. Він унормовує застосування в судах підсистеми "Електронний суд", завдяки якій буде налагоджений дистанційний обмін документами і громадяни зможуть дистанційно звернутися до суду. Учасники справи завдяки закону можуть брати участь у судовому засіданні у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.