26 травень 2024, Неділя, 18:22

Доцільно розвивати правову систему, а не ініціювати чергову судову реформу, – Маловацький

15 Лютого 2021г.
40 Main

На цьому наголосив заступник Голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький під час засідання Керівного комітету Проєкту ЄС «ПРАВО-JUSTICE», передає Резонанс 15 лютого із посиланням на прес-центр Судової влади України.

На його переконання, чергові ініціативи щодо реформування базуються не на глибокому розумінні правової природи і функцій певних інституцій, а на самому бажанні реформувати. «Я підтримую більш поміркований підхід до змін у правовій системі, поступову еволюцію. Потрібно не чергову судову реформу втілювати, а розвивати правову систему, що включає також вдосконалення судової системи», – зазначив він.

Олексій Маловацький поінформував міжнародних партнерів про першочергові завдання, які Вища рада правосуддя для себе визначила на наступний рік.

Зокрема, він зазначив, що в центрі уваги ВРП перебуває питання стабілізації кадрової ситуації у судах. Наразі в судах не вистачає майже двох тисяч суддів. У Сумському апеляційному суді через неможливість сформувати колегію призупиняється розгляд апеляційних скарг у межах кримінальних проваджень. Аналогічна ситуація у Харківському апеляційному суді. ВРП оголосила про початок процедури відрядження 12 суддів до цього суду.

Олексій Маловацький зауважив, що ВРП понад рік тому попереджала органи державної влади про те, що припинення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України поставить правосуддя під загрозу, призведе до неспроможності держави виконувати судову функцію. Рада на всіх медійних майданчиках уже рік наполягає на відновленні роботи ВККСУ.

Він зазначив, що в умовах відсутності ВККСУ Рада вживає екстраординарних заходів для забезпечення роботи судів. Прийнято рішення про відрядження 34 суддів до 20 судів із надмірним рівнем судового навантаження та до 2 судів, які припинили свою роботу та здійснення правосуддя в яких було неможливим. У 2020 році Рада внесла Президентові України подання про призначення 530 суддів до місцевих судів, 74 з яких – судді, яких рішенням колегії ВККСУ визнано такими, що відповідають займаним посадам.

З-поміж пріоритетів у діяльності ВРП Олексій Маловацький назвав напрацювання робочими групами ВРП пропозицій щодо вдосконалення процесуальних кодексів. За його словами, відображення у законодавстві актуальної судової практики дало б змогу зробити правові процедури більш прозорими, визначеними та передбачуваними.

Важливим стратегічним завданням він назвав систематизацію рішень ВРП з кадрових питань та дисциплінарної практики. «Жодна з реформ не визначила критеріїв кар’єрного зростання судді, відсутня прозора чітка процедура. Це треба виправляти, адже суддям потрібна мотивація. Узагальнивши практику Ради, ми надамо пропозиції щодо вдосконалення законодавства в частині дисциплінарної відповідальності суддів. Норми щодо відповідальності мають бути однозначними і зрозумілими для кожного судді», – сказав він.

Заступник Голови ВРП наголосив на потребі належного фінансового забезпечення судової системи. За його словами, вже з початку року суди повідомляють про проблеми з фінансуванням. Через низький рівень оплати праці апарати судів залишають кваліфіковані працівники, втрачається кадровий резерв. Не вистачає коштів і на забезпечення здійснення правосуддя. На офіційному вебсайті Вищої ради правосуддя розміщена інтерактивна онлайн-мапа звернень судів щодо проблем фінансування, яка акумулює інформацію з усіх областей України. ВРП для вирішення проблеми фінансового забезпечення судів регулярно звертається до Уряду, Парламенту. Однак питання залишається невирішеним.

Олексій Маловацький також повідомив, що ВРП разом із Державною судовою адміністрацією України і Радою суддів України продовжить працювати над різними аспектами судового адміністрування, зокрема над визначенням нормативів навантаження суддів.

Заступник Голови ВРП розповів, що Рада розпочала використовувати у роботі модуль «Електронний кабінет» підсистеми «Електронний суд». Тепер повідомлення про втручання в діяльність суддів щодо здійснення правосуддя, заяви щодо несумісності, дисциплінарні скарги можна подавати до ВРП в електронній формі. У 2020 році було проведено 192 засідання Ради та Дисциплінарних палат у режимі відеоконференції, понад 90 % матеріалів щодо внесення Президентові України подань про призначення на посади суддів розглядались в онлайн-режимі.

Окрему увагу, за словами Олексія Маловацького, ВРП приділяє підготовці Щорічної доповіді ВРП про стан забезпечення незалежності суддів в Україні за 2020 році. Під час її підготовки враховується думка не лише суддів, а й представників усієї правової спільноти.

Заступник Голови ВРП висловив щиру вдячність партнерам із Проєкту ЄС «ПРАВО-JUSTICE» за підтримку та допомогу. «Проєкт дуже вчасний. Вже є багато спільних корисних напрацювань, є цікаві ідеї. Україна потребує логічно викладеної узгодженої стратегії розвитку права. Тому поле для співпраці у нас широке. Сподіваюся, конкретні ефективні кроки стануть підґрунтям для змін на краще», – зазначив він.

Зазначений Проєкт продовжено до кінця 2022 року.

Читайте Резонанс в Facebook и подписывайтесь на наш канал в Telegram