» Екологічний стан Дніпра оцінили як катастрофічний: у водах знайшли отрутохімікати та важкі метали

19 серпень 2022, П'ятниця, 18:06

Екологічний стан Дніпра оцінили як катастрофічний: у водах знайшли отрутохімікати та важкі метали

29 Червня 2021г.


КИЇВ. 29 червня. Резонанс. Екологічний стан річки Дніпро катастрофічний – у поверхневих водах виявлений 161 забруднювач. Про це свідчать результати аудиту ефективності виконання заходів Загальнодержавної цільової програми розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення басейну річки Дніпро на період до 2021 року, повідомили Резонанс у Рахунковій палаті.

Цитата:

"У поверхневих водах річкового басейну Дніпра виявлено 161 забруднювач, зокрема, гербіцид атразин, метали кадмій і нікель. Це загрожує здоров’ю населення України та може спричинити екологічну катастрофу", - йдеться у результатах аудиту, відповідальний за проведення якого -член Рахункової палати Віктор Богун.

Деталі

За даними РП, показники якості води в річці погіршуються. "Останні проведені дослідження виявили значні перевищення вмісту синтетичних речовин: сільськогосподарських отрутохімікатів, фармацевтичних препаратів та речовин, які використовується у парфумерії, – синтетичного мускусу, важких металів: цинку та міді, а також ртуті", - сказано у повідомленні.

Окрім того, цвітіння Дніпра, як зазначаєтся, є "однією з основних причин масового мору риби". "Ситуація також погіршується обмілінням річки, яке відбувається внаслідок відсутності днопоглиблювальних робіт, які здійснювались при використанні річки як транспортної артерії", - вказано у повідомленні.

"Таким чином, екологічний стан басейну Дніпра фактично катастрофічний", - констатували у відомстві.

"Якщо екологічна ситуація в басейні річки не поліпшиться, вода і надалі забруднюватиметься. Виникне необхідність її повного очищення, що призведе до значних навантажень на державний бюджет. Витрати можуть бути у понад 2 тис. разів більші за передбачені видатки з бюджету на виконання заходів Програми за цим напрямом", - оцінили у Рахунковій палаті.

Дії влади

На екологічне оздоровлення басейну річки Дніпро та поліпшення якості питної води в межах реалізації Програми протягом 4 років, як повідомляється, спрямували лише 4,2 млн грн. За ці кошти, згідно зі звітом, провели моніторинг стану навколишнього природного середовища в басейні річки та забезпечення розвитку інформаційних систем екологічного менеджменту. "І це при тому, що використання басейну річки розрахунково за 2017–2020 роки принесло понад 100 млрд грн до держбюджету. Щорічний обсяг водозабору з басейну річки становить 7,4 млрд куб. м, або 78,7% забору води з поверхневих водних об’єктів України", - зауважили аудитори.

Загалом, як вказано, протягом 2013-2020 років на екологічне оздоровлення басейну річки Дніпро та поліпшення якості питної води коштом усіх джерел фінансування побудували та реконструювали каналізаційні мережі водовідведення протяжністю 16,2% планових обсягів; збудували протиерозійні гідротехнічні споруди та здійснили агротехнічні протиерозійні заходи на площі 0,1% планових обсягів; 14,3% споруд зливової каналізації, забезпечивши плановий рівень її протяжності лише на 0,2%; створені системи більш чистого виробництва тільки на 3 зі 162 підприємств – 1,9%.