13 квітень 2024, Субота, 10:15

Місцеві вибори 2020: Генпрокурор закликає повідомляти про порушення та «гречкосійство»

22 Жовтня 2020г.
Img 006120 10 22 1603346539

Порядок починається з дотримання закону. Цієї неділі в країні місцеві вибори – тисячі кандидатів змагаються за мандати. На жаль, не тільки змістовними програмами, добрими справами, яскравими гаслами чи харизмою, а і брудними технологіями та схемами. Не обійшлося і без традиційних «сіток» та «гречкосійства» у всіх його проявах.

Про це повідомляє Резонанс 22 жовтня із посиланням на прес-центр Офісу Генерального прокурора.

Упродовж цієї кампанії за результатами розгляду заяв та повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення, що стосуються підготовки і проведення місцевих виборів, станом на 21 жовтня розпочато 475 кримінальних проваджень, з яких 234 – щодо безпосереднього порушення виборчого законодавства.

Найбільше – 101 провадження щодо підкупу виборців (стаття 160 Кримінального кодексу України). Минулого тижня правоохоронці викрили так звану виборчу «сітку» - двох осіб затримано під час одержання 43,5 тис доларів США. В таку суму вони оцінили дані про 1050 виборців, які погоджуються голосувати за конкретного кандидата в мери Одеси. Одна з затриманих представлялася працівником Центральної виборчої комісії. Їм повідомлено про підозру та обрано запобіжний захід - тримання під вартою з альтернативою внесення 630 тис гривень застави.

Також на Одещині під час передачі 25 тис гривень - частини запропонованої неправомірної вигоди було затримано кандидата в депутати Подільської міської ради за підозрою у підкупі члена територіальної виборчої комісії за вчинення дій, пов'язаних з реалізацією виборчих прав. Наразі він замість агітації перебуває під цілодобовим домашнім арештом із застосуванням електронного засобу контролю.

А на Київщині кандидат на посаду голови ОТГ вітав вчителів конвертами з грошима – за підкуп виборців йому повідомлено про підозру. Прихильність освітян він оцінив в 1000 гривень.

Другі за кількістю провадження – це перешкоджання здійсненню виборчого права (стаття 157 Кримінального кодексу України). Таких наразі 82.

Найяскравіший приклад – на Кіровоградщині, де один із кандидатів на посаду міського голови Світловодська «купив» двійника для конкурента. За задумом учасника виборчих перегонів, особа з прізвищем, як у іншого кандидата, в бюлетені мала «відтягнути» у нього частину голосів. Після реєстрації двійника, кандидат передав йому за це винагороду, після чого був затриманий.

Ще 30 проваджень зареєстровані за фактами надання неправдивих відомостей до органу ведення Державного реєстру виборців або несанкціонованого втручання в його роботу, 15 – за фактами фальсифікації, підроблення, викрадення, пошкодження або знищення виборчої документації, 3 – незаконного використання виборчого бюлетеня і ще 3 стосуються порушення порядку фінансування політичної партії, передвиборної агітації.

Крім цього, є чимало проваджень пов’язаних із виборчим процесом. Майже сотня з них щодо хуліганства – пошкодження агітаційних наметів, нападів на агітаторів та представників партій.

Загалом, від початку виборчої кампанії повідомлено про підозру 28 особам в 19 кримінальних провадженнях. До суду скеровано 1 обвинувальний акт.

Порушення виборчого законодавства можуть суттєво впливати на результат волевиявлення. Саме тому я закликаю громадян, які стали свідками чи потерпілими від таких правопорушень повідомляти про них до правоохоронних органів.

Якщо на вас здійснюється тиск, вам пропонують за голос гроші чи подарунки, погрожують чи перешкоджають вашому праву обирати чи бути обраним, пам’ятайте – так само нечесно ці кандидати будуть діяти і коли отримають омріяні мандати.

Ваша заява до Нацполіції, СБУ, ДБР чи до найближчої прокуратури може багато змінити, як і ваш безцінний голос на виборах.

Реагувати на всі сигнали, забезпечити вільне волевиявлення, нівелювати будь-які злочинні прояви, притягнути до відповідальності всіх причетних – це вже завдання органів правопорядку.

Якщо хтось думає, що щойно виборчі баталії закінчуються – інтерес до кримінальних справ зникає – не тіштеся надіями. Тільки протягом минулого і цього року за порушення виборчого законодавства засуджено 69 осіб.

Читайте Резонанс у Facebook та підписуйтесь на наш канал у Telegram