08 грудень 2024, Неділя, 14:05

Між ДБР та юридичною спільнотою спалахнув скандал (оновлено)

15 Лютого 2018г.

16 лютого Державне бюро розслідувань надало публічну відповідь на відкрите звернення Асоціації адвокатів України та Асоціації правників України. Про це повідомляє Резонанс.

Повідомляється, що своїх представників до складу конкурсних комісій ДБР подали 20 організацій, 6 з яких не відповідали вимогам відбору. Так, "Національна асоціація адвокатів України" та "Всеукраїнська професійна спілка правників" не змогли взяти участь у відборі, бо не діють як громадські об’єднання.

ГО до конкурсних комісій ДБР обирав комітет із 3 осіб, до яких звернувся голова ДБР Роман Труба. Це головред "LB.ua" Олег Базар, голова ГО "Антикорупційний монітор" Дмитро Остапчук та голова Центру "Ейдос", член Ради Реанімаційного пакету реформ Віктор Таран.

Переможців обрали рейтинговим голосуванням. При цьому у ДБР акцентували, що "представники громадських організацій можуть залучатись до складу конкурсних комісій ДБР, при цьому персональний склад комісій затверджує директор Бюро".

"Якими критеріями користувався директор ДБР, коли одноосібно призначив 3 осіб обирати громадські організації - наразі не зрозуміло. Труба нам пояснив, що обрав комітет за власним переконанням, бо ці люди є найбільш порядними, і він упевнений у неупередженості. Проте він не зміг пояснити, чому не вчені і не інші журналісти", - заявив Резонансу адвокат Олексій Шевчук, який разом із президентом Асоціації адвокатів України Зоєю Ярош зустрічались з цього приводу із очільником Бюро Романом Трубою.

14 лютого 2018 року дві відомі громадські організації оприлюднили лист до очільника ДБР, а також до Кабінету Міністрів України, Міністерства юстиції щодо "закритості та непрозорості утворення складу конкурсних комісій для призначення на посади" у Бюро.

Зокрема юристи відзначили, що "порядком про проведення конкурсу для призначення на посади  у Державному бюро розслідувань, затвердженого наказом ДБР, не регламентовано порядок утворення комітету з відбору представників громадських об’єднань, що затверджує склад  конкурсних комісій,  порядок відбору учасників вказаного комітету, вимоги до учасників комітету; критерії невідповідності представників громадських об’єднань  під час визначення складу конкурсних комісій; вид голосування та кількість турів голосування".

РОМАН ТРУБА: ГОСУДАРСТВЕННОЕ БЮРО РАССЛЕДОВАНИЙ НЕ ЯВЛЯЕТСЯ КОЛЛЕГИАЛЬНЫМ ОРГАНОМ

Також у відкритому зверненні адвокати та правники наголосили: "... закритою та неоприлюдненою є інформація щодо громадських об’єднань, які висунули кандидатури до складу конкурсних комісій, підстави відхилення їх кандидатів, рішення щодо невідповідності певних кандидатів встановленим вимогам, протокол голосування за склад конкурсних комісій, та відсутнє рішення щодо затвердження складу конкурсних комісій. За таких умов Асоціація адвокатів України та Асоціація правників України не можуть залишатися осторонь від кричущих порушень під час затвердження складу конкурсних комісій для призначення на посади у Державному бюро розслідувань та з метою формування висококваліфікованого кадрового складу Державного бюро розслідувань і його територіальних органів закликають Директора  Державного бюро розслідувань:

1. Припинити негативну практику «кулуарного» проведення відбору кандидатів до складу конкурсних комісій для призначення на посади у Державному бюро розслідувань.

2. Внести зміни до Порядку про проведення конкурсу для призначення на посади  у Державному бюро розслідувань, якими детально регламентувати порядокутворення комітету з відбору представників громадських об’єднань, що затверджує склад  конкурсних комісій,  порядок відбору учасників вказаного комітету, вимоги до учасників комітету; порядок оприлюднення інформації щодо висунутих кандидатур до складу конкурсних комісій та підстави їх відхилення; порядок голосування за визначення складу конкурсних комісій; порядок оприлюднення протоколів голосування та рішення про затвердження складу конкурсних комісій.

3. Скасувати рішення про затвердження складу конкурсних комісій для призначення на посади у Державному бюро розслідувань, оголошення про яке опубліковано 12 лютого 2018 року на Урядовому порталі за посиланням.

4. Оголосити нову пропозицію про висування громадськими об`єднаннями кандидатур до складу конкурсних комісій для призначення на посади у Державному бюро розслідувань.

5. Вжити всіх необхідних заходів щодо проведення відбору кандидатур до складу конкурсних комісій для призначення на посади у Державному бюро розслідувань на засадах відкритості та прозорості".

ДБР МОЖЕ ОТРИМАТИ СУДОВИЙ ПОЗОВ ЩОДО «РУЧНИХ АКТИВІСТІВ»

Нагадаємо, 12 лютого 2018 року ДБР повідомило, що представників від чотирьох громадських об’єднань запропоновано включити до складу конкурсних комісій ДБР. Ними стали: Олександр Лємєнов (Громадська організація «Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів»); Петро Варишко (Громадська організація «Громадський люстраційний комітет»); Максим Болдін (Громадська організація «Центр правового аналізу та дослідження політичних ризиків»); Тарас Бойко (Громадська організація «Центр політико-правових реформ»).

Такі кандидатури директору ДБР Роману Трубі запропонував Комітет з відбору представників громадських об’єднань до складу конкурсних комісій Державного бюро розслідувань за результатами засідання 8 лютого 2018 року.

За даними Резонансу, керівник Бюро вже затвердив запропоновані кандидатури.

ВІДКРИТО СУДОВЕ ПРОВАДЖЕННЯ ПРО СКАСУВАННЯ РЕЄСТРАЦІЇ ДБР ТА ПРИЗНАЧЕНЬ ЗАСТУПНИКІВ ДИРЕКТОРА

"Ручний конкурс «шулерів» і саме головне , що керівник органу так поспішав , що забув порядок в юстицію віднести. Тепер треба заднім числом легалізувати результат", - написав у Facebook відомий адвокат Олексій Шевчук. У відповідь йому президент Асоціації адвокатів України Зоя Ярош висловила сподівання, що "заднім числом" Мін'юст не пропустить" погодження згаданого документу.