Міністерство закордонних справ «вітає» періодичну доповідь Управління Верховного комісара ООН з прав людини щодо ситуації з правами людини в Україні – про це відомство заявило 2 квітня.
«Документ свідчить про грубі порушення державою-агресором міжнародного права, прав людини та міжнародного гуманітарного права на тимчасово окупованих нею територіях України», – йдеться в тексті.
МЗС вказує на те, що доповідь фіксує, зокрема, посилення масованих ракетних та дронових атак по Україні з 1 грудня 2023-го по 29 лютого 2024 року, що призвело до різкого збільшення кількості цивільних жертв і руйнування критичної інфраструктури у тилових регіонах.
Крім того, доповідь вказує на злочини російських військових проти українських цивільних та військовополонених, а також нав’язування російського громадянства українським дітям.
Читайте також: «Розстріл впритул»: чому окупанти страчують полонених із ЗСУ на полі бою?
«УВКПЛ вкотре підтвердило раніше задокументовані практики розповсюдженого та узвичаєного застосування катувань і жорстокого поводження, смерті в полоні, утримання під вартою без зв’язку з зовнішнім світом, насильницьких зникнень та жахливих умов утримання полонених», – йдеться в повідомленні.
УВКПЛ задокументувала збільшення кількості повідомлень про страти українських полонених. Міністерство наголосило, що ці злочини «рішучої реакції міжнародної спільноти та зміцнення підтримки нашої держави».
«Звірства, які несе російська диктатура, мають бути зупинені в Україні, а всі російські злочинці мають понести відповідальність за скоєне, інакше російський терор та агресія поширяться на інші держави. Закликаємо світову спільноту категорично засудити страти російськими окупантами українських військовополонених і варварське поводження з ними в порушення всіх норм міжнародного гуманітарного права. Винні у цих звірствах мають постати перед правосуддям», – заявляє дипломатичне відомство.
Читайте також: Офіс генпрокурора: розстріли полонених – це політика, яка підтримується керівництвом РФ
Міністерство закликало міжнародні правозахисні моніторингові місії продовжити моніторинг порушень прав людини внаслідок російської агресії для надання міжнародній спільноті об’єктивних висновків. Воно також вимагає від Росії забезпечити доступ правозахисників до окупованих територій та місць інтернування українських полонених.
«Ми також звертаємося до держав-членів ООН із закликом приєднатися до міжнародних зусиль із втілення української Формули миру заради світу, в якому права людини та людська гідність матимуть першочергове значення, а російський терор та агресія зазнають поразки», – додають у МЗС.
Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні 26 березня представила звіт, у якому, поміж іншого, вона зафіксувала страти щонайменше 32 українських військовополонених у 12 окремих випадках в період з грудня 2023 до лютого 2024 року, що «значно більше, ніж за будь-який з попередніх періодів».