27 травень 2024, Понеділок, 19:59

«Не очікую, що ми досягнемо згоди до саміту в липні» – Столтенберґ про запрошення України до НАТО

29 Квітня 2024г.


Згоди союзників щодо вступу України до НАТО не вдасться досягнути під час саміту альянсу, який відбудеться у Вашингтоні у липні. Про це заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ, який перебуває з візитом в Україні, передає кореспондентка Радіо Свобода.

За його словами, для запрошення України потрібна згода усіх 32 членів НАТО, а на такий консенсус в липні генсек не сподівається.

«Щоб схвалити це рішення, нам потрібно, щоб всі союзники погодилися. Нам потрібен консенсус. Нам потрібна не більшість, а щоб 32 союзники погодилися. Хоча я не очікую, що ми досягнемо такої згоди до саміту в липні, я справді сподіваюся, що ми зможемо продемонструвати, що ми наближаємо Україну до членства, і що день, коли Україна стане повноправним членом альянсу, настане якомога швидше», – сказав Столтенберґ під час пресконференції у Києві.

Водночас він звернувся до президента України Володимира Зеленського, зазначивши, що очікує зустрічі з ним на саміті у Вашингтоні. З президентом України вони обговорили підготовку до липневого саміту.

«З нетерпінням очікую привітати вас у Вашингтоні на цій зустрічі. Члени альянсу вже узгодили план посилення координаційної ролі в безпековій допомозі та тренуванні для України. Я вважаю, що нам також потрібне велике багаторічне фінансове зобов’язання, щоби наша підтримка Україні була не короткостроковою та випадковою, а довгостроковою та передбачуваною», – зазначив генсек НАТО.

Також, за словами Столтенберґа, нині потрібно забезпечити Україні «відповідність усім стандартам НАТО», щоб у момент, коли будуть досягнуті політичні умови, вона одразу змогла стати повноправним членом.

«Україна стане членом НАТО. Робота, яку ми зараз виконуємо, ставить вас на незворотній шлях до членства в НАТО, щоб, коли настане відповідний момент, Україна могла стати членом НАТО негайно. Я дуже чекаю того дня, коли український прапор замайорить біля штаб-квартири НАТО», – підсумував Єнс Столтенберґ.

Читайте також: Колишня заступниця генсека НАТО назвала аргументи, чому Україна таки стане членом альянсу

Водночас Володимир Зеленський зазначив, що «вже неможливо уявити безпеку Європи та євроатлантичної спільноти без дієвої участі України». І, за його словами, альянс не повинен відступати від власних правил лише тому, що «такого відступу хочуть в Кремлі».

«Саміт в Вашингтоні може стати моментом сили для альянсу або ні. Саме там вирішиться, чи буде у ворога альянсу можливість накладати вето на посилення НАТО, і це вирішується саме у питаннях щодо України. Україна заслуговує на запрошення в НАТО і нашою силою, і нашим захистом спільних цінностей, і нашим значенням для майбутнього усієї Євроатлантики», – додав президент України.

Раніше український президент Володимир Зеленський заявив про важливість запрошення України до вступу в Північноатлантичний альянс, заявивши, що немає альтернатив запрошенню України до НАТО.

Однак, попри наполягання України щодо поступу до вступу в Північноатлантичний альянс, Сполучені Штати, зокрема, заявляють, що це можливо лише після завершення війни, яку розв’язав Кремль.