» “Одеська справа” виявилася випробуванням для ВАКС: адвокати заявили про грубі порушення НАБУ та суддів у кримінальному процесі

28 січень 2023, Субота, 11:56

“Одеська справа” виявилася випробуванням для ВАКС: адвокати заявили про грубі порушення НАБУ та суддів у кримінальному процесі

3 Грудня 2021г.

Другий день поспіль Вищий антикорупційний суд не може розібратися, хто ж за законом повинен продовжувати терміни слідства у так званій "Одеській справі", де, в тому числі, фігурує мер Одеси Геннадій Труханов. Сторона захисту наполягає на тому, що робити це повинен виключно Генеральний прокурор, а сторона звинувачення хоче, щоб продовжував терміни слідчий суддя ВАКС. Самі судді настільки заплуталися, що роблять вже примітивні помилки.

Клопотання НАБУ про продовження строків вчора почав розглядати суддя ВАКС Андрій Біцюк. Але адвокати заявили протест і пояснили, що "Одеська справа" зареєстрована до 2018 року і на неї поширюється порядок, згідно з яким всі терміни слідства повинні продовжуватися Генеральним прокурором. Зміни до законодавства, за якими продовжувати терміни змогли слідчі судді, вступили в дію тільки в 2018 році, а закон зворотної сили не має.

Крім того, на вчорашньому судовому засіданні стався конфуз з детективом НАБУ Сергієм Медецьким, коли сам суддя ВАКС викрив його у незнанні кримінального процесу. Детектив посилався на "предикати", яких немає в Кримінальному процесуальному кодексі, щоб обґрунтувати своє клопотання.

Адвокат Костянтин Дорошенко вважає, що детектив НАБУ Медецький посилався на предикати з причини того, що не вірно трактує норми права.

За настроєм судді ВАКС Біцюка було помітно, що йому і самому складно погодитися з доводами детектива НАБУ, однак вийшовши в нарадчу кімнату і вийшовши звідти, настрій судді змінився — не аргументуючи своє рішення він оголосив, що буде і далі розглядати питання продовження термінів слідства замість того, щоб направити детектива НАБУ з цим питанням до Генпрокурора. Після такого рішення сторона захисту заявила відвід судді, викривши його в заангажованості.

Але і на цьому епопея у ВАКС не закінчилася. Незважаючи на те, що відвід судді ВАКС Біцюка повинен був сьогодні розглянути його колега Віталій Крикливий, ще вчора Біцюк призначив продовження слухання на п'ятницю, 3 грудня. Це говорить про те, що Біцюк ще вчора, до рішення судді Крикливого про його відвід, напевно міг знати, що його не відведуть. А це вже прямо-таки суперечить поняттю справедливого суду.

"Адвокат заявив судді Біцюку відвід, який сьогодні розглядав суддя ВАКС Крикливий. Мене на засідання викликали по телефону, в залі так само були присутні ще кілька захисників. Ми акцентували на незрозумілих діях судді Біцюка, який ще до рішення Крикливого про відвід, призначив продовження засідання на завтра. Тобто, він ще не знав, чи буде задоволений відвід або підтвердиться, що він незаконно слухає справу і є підстави сумніватися в його упередженості — і все одно взяв і призначив засідання. Той факт, що воно таки було призначено вчора підтверджується сайтом ВАКС, де про це було оголошено. І відповідна роздруківка була пред'явлена судді Крикливому як доказ того, що Біцюк свідомо знає про його рішення.

Незважаючи на ці грубі порушення процесу суддя Крикливий, як і припускав Біцюк, відмовив у відводі останнього. У зв'язку з цим самому Крикливому був заявлений відвід, розглянути який він вирішив відразу ж і одноосібно", — розповіла адвокат в "Одеській справі" Олена Бардіна.

До слова, раніше суддя Біцюк вже був притягнутий до відповідальності дисциплінарною палатою Вищої ради правосуддя за порушення прав учасників процесу.

Масла у вогонь додала Міжнародна організація з прав людини, яка викрила ВАКС у можливих маніпуляціях з системою автоматичного розподілу справ. Йдеться про підбір судді ВАКС для розгляду питання про спецрозслідування щодо бізнесмена Володимира Галантерника, який теж фігурує в "Одеській справі".

Система автоматичного розподілу Вищого антикорсуду визначила це слухання за суддею Оксаною Олійник. У цей же день, приблизно у той же час ця ж система закинула на Олійник ще дві справи. Але слухати їх вона відмовилася, пославшись на тимчасову недієздатність через хворобу. А ось слухати Галантерника погодилася і навіть винесла рішення на користь НАБУ і САП.

Ось так трішечки "недужа" Олійник у двох інших справах і одночасно здорова у справі Галантерника дозволила НАБУ і САП здійснювати спецрозслідування щодо нього.

Але і це не весь перелік дивних подій у ВАКС в "Одеській справі", які виявили міжнародні спостерігачі.

Запобіжний захід Галантернику незабаром обиратиме давня колега Олійник, знайома їй ще з часів спільної роботи в Охтирському суді Сумської області - звідки обидві судді. Нескладно припустити, на чию користь буде рішення судді ВАКС і з цього питання.