05 травень 2024, Неділя, 00:54

Пам’ятник трьом мавпам у Харкові

26 Лютого 2024г.

Історія міста Харкова сповнена різноманітними цікавими подіями та фактами, одним із таких є історія про трьох макаків-резурів, які пережили німецьку окупацію. Саме цим приматам до дня міста 2008 року було встановлено пам'ятник у харківському зоопарку, навпроти мавпника. Щоб прояснити ситуацію, варто кількома словами розповісти історію виживання Дезі, Рози та Гектора – макак-резусів, які пережили воєнний час. Це ми можемо зробити завдяки розповіді від Мій Харків.

1 2

Як макаки опинились у будівлі

Встигнувши втекти із зоопарку до того, як він потрапив під хвилю фугасних снарядів (один з яких потрапив у мавпник), макаки знайшли свій порятунок у будівлі Держпрому. Коли було особливо холодно, вони ховалися на горищах будинків, а з потепліннями поверталися знову до свого притулку – одного з кабінетів Держпрому, де вони в шафі влаштували собі лігво. З цього приводу ходять курйозні чутки, ніби одна з мавп бігала Держпромом з портфелем, залишеним якимсь держслужбовцем.

Незважаючи на тяжке становище в окупованому Харкові та голодний воєнний час (у Харкові з кінця осені 1941 до весни 1942 року був жахливий голод) рядові харків'яни не залишили в біді бездомних приматів і намагалися як могли підгодовувати їх.

Виживання і порятунок

Без цієї допомоги тварини навряд чи би вижили. Але для жителів міста ці макаки були своєрідним маяком колишньої стабільності та нормального життя, кусочком та куточком чогось мирного і звичайного. Тому тваринок і не залишили в біді, не зважаючи на тяжке становище в місті.

Існує інформація про те, що на бідних макак-резусів кілька разів робили облави поліцаї, проте ці облави не дали результатів. Але все ж таки один раз нацистським «вартовим порядку» вдалося виявити тварин. Побачивши приматів, один поліцай вистрілив і поранив одну з макак.

Роки поневірянь зруйнованим містом закінчилися, коли 23 серпня 1943 року війська Червоної армії звільнили місто. Мавп вдалося привести на їжу назад до зоопарку. Дезі, Роза та Гектор були одними з небагатьох тварин, які пережили лихоліття німецької окупації.

Ідея і створення пам'ятника

Автори ідеї створення пам'ятника приматам справедливо зазначають, що «макаки – теж харків'яни», і для них (як і інших вихованців зоопарку) день визволення міста від тягаря німецької окупації не менш важливий, ніж для людей! Ідея сфотографувати приматів, що пережили окупацію, виникла досить давно, проте проблема втілення такої унікальної пам'ятки лежала у фінансуванні. Ніхто з бізнесменів не погодився допомогти харківському зоопарку у цій справі.

2 1

Незважаючи на це, дирекція зоопарку втілила свою мрію, коли почалося стабільне фінансування. Втілити ідею в життя довірили скульпторові Сергію Бажану, який працював над пам'ятником дев'ять місяців. Він постійно приходив у зоопарк, спостерігаючи за натурою – за нащадками легендарних макак. Сергій Бажан розповідав, що йому навіть дісталося від самця макакі-резуса Яші, якому не сподобалася увага, яку скульптор на його думку проявляв до його "жінок".

Фігури приматів виконані із спеціального стійкого полімеру. Кожну макаку автор ліпив у різних позах, щоб досягти максимального натуралізму. Відкриття пам'ятника трьом мавпам відбулося 22 серпня 2008 року і з того часу він став невід'ємною частиною харківського зоопарку.