13 квітень 2024, Субота, 20:25

Під головуванням Венедіктової в Офісі генпрокурора підвели підсумки за 2020 рік

29 Січня 2021г.
040(21)

29 січня 2021 року, Генеральний прокурор Ірина Венедіктова провела оперативну нараду з обговорення підсумків роботи органів прокуратури за 2020 рік, а також визначення пріоритетних напрямів прокурорської діяльності та основних завдань на поточний рік. У нараді взяли участь заступники Генерального прокурора, керівники структурних підрозділів Офісу Генпрокурора та керівники обласних прокуратур.

Про це повідомляє Резонанс 29 січня з посиланням на прес-центр Офісу Генерального прокурора.

Генеральний прокурор назвала ключові чинники, що вплинули на роботу прокуратури у минулому році – це процес реформування органів прокуратури, початок діяльності Офісу Генерального прокурора, проведення атестацій працівників регіональних і місцевих прокуратур, створення обласних прокуратур, робота над створенням окружних прокуратур, а також карантинні обмеження, пов’язані з розповсюдженням коронавірусної хвороби.

«У таких непростих умовах турбулентності центральному апарату вдалося не лише забезпечити на належному рівні виконання повноважень, а й бути взірцевим орієнтиром для обласних прокуратур. Наразі реформа фактично завершена, і найближчим часом розпочнуть свою роботу окружні прокуратури. Також буде розпочато добір на вакантні посади прокурорів. Суспільство ж очікує від реформованої інституції реальних і дієвих результатів. Ми повинні розуміти, що реформування – не процес заради процесу, а заради ефективності», – наголосила Генеральний прокурор.

Акцентуючи увагу на найважливіших показниках роботи прокурорів у 2020 році, Ірина Венедіктова констатувала, що завдяки ефективній координації діяльності всіх органів правопорядку у сфері протидії злочинності в цілому вдалося вплинути на криміногенну ситуацію у державі.

«Керівниками обласних прокуратур було проведено більше 70 координаційних і спільних нарад та особисто мною – 6. Як наслідок, суттєво знизився рівень кримінальних правопорушень на 10 тисяч населення. Серед позитивних тенденцій зменшення на 20% числа усіх облікованих кримінальних правопорушень, у тому числі особливо тяжких та тяжких; на 10% проти життя та здоров’я особи, на чверть проти власності та проти громадської безпеки. Також посилено роботу правоохоронців із викриття кримінальних правопорушень проти довкілля; пов’язаних зі збутом наркотичних засобів та психотропних речовин; про привласнення, розтрату майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем», – підкреслила Генеральний прокурор.

Під час заходу було приділено увагу питанням порушення вимог кримінального процесуального законодавства, стану облікової дисципліни у кримінальних провадженнях, порушенням конституційних прав громадян.

«Давайте пам’ятати, що прокурор слідкує не тільки за тим, щоб покарати людину, а й за тим, щоб всі її права і свободи були забезпечені. Тут нам потрібен виважений підхід», – наголосила Генеральний прокурор.

Також детально були обговорені питання захисту інвестицій і підприємницької діяльності, зокрема Ірина Венедіктова назвала неприпустимим протиправне втручання правоохоронних органів у господарську діяльність.

«В нас є багато прикладів. Але ми маємо реагувати на кричущі факти пов’язані не лише з великим бізнесом, і ми маємо тут позитивні результати і тенденції. Але держава базується і завжди базувалася на маленькому бізнесі, бо саме він годує державу», - констатувала Генпрокурор.

Ключовим пріоритетом діяльності органів прокуратури, на думку Ірини Венедіктової, залишається нагляд за додержанням законодавства з питань боротьби з організованою злочинністю, системне забезпечення узгоджених дій правоохоронних відомств на цьому напрямі.

«Змушена констатувати, що, не зважаючи на деяку активізацію у протидії цим найбільш небезпечним проявам злочинності, стан цієї роботи не повною мірою відповідає криміногенній ситуації в державі. Загалом упродовж 2020 року правоохоронними органами знешкоджено на 30% більше організованих груп. Незважаючи на масштабні втрати бюджету, пов’язані з податковим криміналом, органами, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, знижено ефективність боротьби з організованими формами злочинності. Маємо активізувати протидію оргзлочинності, пов’язаної з діяльністю так званих «конвертаційних центрів», які сприяють ухиленню від сплати податків», – зазначила Ірина Венедіктова.

Також потребує активізації запобігання масштабним розкраданням бюджетних коштів, контроль за використанням коштів, виділених на боротьбу з пандемією COVID-19. Вимагає докорінної перебудови організація координаційної діяльності з протидії корупції в більшості областей. Незадовільним залишається стан боротьби з легалізацією доходів, одержаних злочинним шляхом.

Генпрокурор акцентувала увагу на загостренні проблем незаконного видобутку бурштину та порубок лісу і дала завдання налагодити боротьбу з угрупованнями, які вчиняють такі злочини. Вона відзначила, що в багатох областях не достатньо системна робота щодо виявлення та документування стійких злочинних угруповань, які організовують канали постачання наркотичних засобів.

«Треба в цьому напрямку роботу посилювати. Коли наші діти знають слово «закладки», то це означає, що ми не допрацьовуємо. Це наша з вами відповідальність. Діти не мають знати таких слів взагалі», – підкреслила Ірина Венедіктова.

В той же час Генеральний прокурор позитивно відзначила результати роботи у сфері представництва. В рамках реалізації цієї конституційної функції прокурорами пред’явлено позовів на суму майже 44 мільярди гривень, що у півтора рази більше, ніж у 2019 році. За вжитими цивільно-правовими заходами задоволено та добровільно відшкодовано у ході розгляду справ понад 23 мільярди гривень, що на 30% більше, ніж у 2019 році.

Окрім того, учасниками наради обговорено проблемні питання та шляхи їх вирішення, зокрема покращення стану відшкодування збитків, завданих кримінальними правопорушеннями, вирішення питань, пов’язаних із тривалим судовим розглядом та неефективним підтриманням обвинувачення.

Пріоритетними напрямами у 2021 році визначено протидію оргзлочинності; злочинам у сфері військово-промислового комплексу та проти основ національної безпеки; злочинам у бюджетній сфері; злочинам у сфері адміністрування податків та пов’язаних із відмиванням майна, одержаного злочинним шляхом; злочинам у сфері паливно-енергетичного комплексу; злочинам відносно суб’єктів інвестиційної діяльності та щодо протиправного втручання їх діяльність; злочинам у сфері земельних правовідносин; злочинам у сфері екології і незаконного використання природних ресурсів; кримінальним правопорушенням, пов’язаним із домашнім насильством.

Підбиваючи підсумки Ірина Венедіктова звернулася до прокурорів областей: «Ви всі маєте пам’ятати, що ви – керівники, і не тільки займаєтеся процесуальним керівництвом, але і забезпечуєте якісне виконання функцій всіма прокурорами, які працюють в області. Так само, як і я відповідаю за всіх прокурорів, які працюють в системі. Довіра до прокуратури має відновитися, а для цього ми маємо продовжувати плідно і наполегливо працювати».

Читайте Резонанс у Facebook та підписуйтесь на наш канал у Telegram