16 травень 2024, Четвер, 17:17

Протидія військовій злочинності на шляху зміцнення воєнної безпеки України

21 Грудня 2020г.
B9ca40da230a4b890b40929648aa6e2e

Джерело: Українське право

Проблемні аспекти протидії військовим злочинам в Україні останнім часом все більше стають предметом дискусій у наукових колах і такі дискусії набувають практичного змісту.

Нещодавно у Національній академії управління за підтримки та за участі профільних кафедр і наукових фахівців Національного університету оборони України імені Івана Черняховського, Інституту законодавства Верховної Ради України, представників Верховного Суду, Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері, правоохоронних органів відбувся Круглий стіл «Актуальні проблеми боротьби із військовою злочинністю в Україні».

Модератором Круглого столу став доктор юридичних наук, начальник науково-дослідної лабораторії проблем правового забезпечення військ (сил) кафедри правового забезпечення Національного університету оборони України імені Івана Черняховського, член Секції права національної безпеки та військового права Національної академії правових наук України Микола Карпенко.

На початку засідання було презентовано монографію М.І.Карпенка «Кваліфікація військових правопорушень за законодавством України», яка вийшла з видавництва Національної академії управління. Це – не перша монографія науковця з питань кримінально-правової характеристики та протидії військовим злочинам. Проте наразі у ґрунтовній праці М.І.Карпенка знайшли відображення особливості внесених змін до кримінального законодавства та сучасного стану застосування норм про відповідальність за військові кримінальні та адміністративні правопорушення.

Підґрунтям для роздумів і продукування ідей, відповідних рішень є статистика військової злочинності останніх років. Для порівняння – якщо у 2013 році за вчинення військових злочинів засуджено 287 осіб, то за 2019 рік – 2560 осіб. Кримінально-правова репресія є непослідовною та далекою від вирішення основного завдання – забезпечення правопорядку у Збройних Силах України та в інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях. Відтак нагальними є питання внесення змін до кримінального законодавства, а також до законодавства про адміністративні правопорушення, де на сьогодні чимало складів правопорушень декриміналізовані, адміністративні стягнення стосовно правопорушників у погонах не досягають свого призначення, а головне – не забезпечують профілактичного спрямування, попередження правопорушень у військових колективах.

Важливого значення учасники Круглого столу надали питанню визначення родового об’єкта усіх кримінально-протиправних дій проти проходження військової служби, зокрема ухилення від військової служби і від призову на військову службу. Таким загальним родовим об’єктом визнано вбачати воєнну безпеку України, що вкрай важливо в умовах особливого періоду, збройного протистояння.

Іншим актуальним питанням, на чому зосередили увагу учасники Круглого столу, та яке безпосередньо стосується протидії військовим кримінальним правопорушенням, є відсутність системи військової юстиції, зруйнованої непродуманими рішеннями щодо реформування військової прокуратури та військових судів, а також відсутність конкретних кроків щодо створення Військової поліції.

Проблема ефективності боротьби проти військових правопорушень може бути вирішена комплексно – у спосіб законодавчих змін до Кримінального кодексу України, до Кодексу України про адміністративні правопорушення та у спосіб відновлення системи військової юстиції, її утворення на засадах, які упроваджені у країнах – членах НАТО. Такою є спільна думка учасників Круглого столу.

Учасники Круглого столу підтримали пропозиції щодо залучення громадськості до обговорення та вирішення питань, які стосуються протидії військовій злочинності, створення системи військової юстиції з метою підтримання та забезпечення правопорядку у Збройних Силах України, інших утворених відповідно до законів військових формуваннях, що відповідатиме вимогам чинного законодавства про демократичний цивільний контроль за діяльністю сектора безпеки і оборони.

Читайте Резонанс у Facebook та підписуйтесь на наш канал у Telegram