17 квітень 2024, Середа, 23:48

Робоча група з врегулювання ситуації з КСУ має дати результат до 1 грудня, – Монастирський

27 Листопада 2020г.
E0af02e75d4c8a61

Парламентська робоча група з врегулювання ситуації з Конституційним судом України має представити три законопроєкти до 1 грудня, - повідомив голова цієї групи, нардеп Денис Монастирський.

Про це повідомляє Резонанс 27 листопада із посиланням на Суспільне

"Робоча група має видати результат до 1 грудня. Я думаю, що до вівторка ми зможемо проінформувати про кінцеві рішення робочої групи", – повідомив Монастирський.

За його словами, робота групи велася по трьох напрямках: відновлення відповідальності за декларування недостовірної інформації, відновлення декларування та удосконалення діяльності Конституційного суду України.

Відновлення відповідальності

Робоча група пропонує залишити кримінальну відповідальність за неподання декларації та внесення неправдивої інформації у декларацію.

"Основні дебати відбувалися щодо того, чи кримінальна це відповідальність, чи адміністративна. Компромісом у цьому випадку стало те, що, на думку робочої групи, парламент згідно з конституцією може визначати, що є злочином, а що ні, і саме Верховна Рада може визначати міру покарання. Саме тому ми прийшли до висновку, що за брехню в декларації та неподання декларації – має бути кримінальне відповідання ", – сказав Монастирський.

Також депутати пропонують збільшити поріг, з якого стартує кримінальна відповідальність – з 500 тис. грн до одного мільйона грн.

"Щодо брехні у декларації, ми вирішили підняти поріг з якого стартує кримінальна відповідальність. На сьогодні це 250 прожиткових мінімумів, тобто 500 тис. грн. Ми визначаємо, що кримінальна відповідальність стартуватиме від 1 млн грн. До цієї суми відповідальність залишається, але адміністративна. Це узгоджена позиція, яка була прийнята всіма", – додав він.

Щодо статті про неподання декларації, у групі вирішили, що це має бути кримінальним проступком, а не злочином.

"Також робоча група вела довгу дискусію, чи потрібно позбавлення волі за ці кримінальні правопорушення. За час, коли діяла стаття, у понад 90% обвинувачені були звільнені від відповідальності. Тому було прийнято рішення, воно було складним, за ці правопорушення не буде позбавлення волі. Будуть передбачені штраф, громадські роботи і позбавлення права займати певні посади", – сказав Монастирський.

Відновлення декларування та декларування суддів

Судді Конституційного суду пропонували створити окрему структуру в рамках судової влади для перевірки суддів. Голова робочої групи Денис Монастирський повідомив, що наразі немає можливості для створення такого органу.

"Ми вирішили, що компроміс треба шукати в запобіжниках, які б теоретично унеможливлювали вплив НАЗК на правосуддя. Ми визначили попередній перелік, я думаю, що і понеділок ми зможемо побачити законопроєкт", – розповів Монастирський.

За його словами, йдеться про такі запобіжники:

  • Порядок перевірки декларацій суддів має затверджувати НАЗК з погодженням з Вищою радою правосуддя. У разі, якщо йдеться про Конституційний суд – то з загальним збором суддів.
  • Графік повної перевірки посадовців НАЗК має затверджувати на початку року. Він не може бути змінений.
  • НАЗК має інформувати Вищу раду правосуддя або Конституційний суд про початок перевірки суддів. Протокол у разі встановлення порушення має підписати голова НАЗК або його заступник, вони ж вручають його в присутності голови КСУ чи інспектора ВРП.
  • Якщо суддя вважає, що на неї є тиск від НАЗК і це може вплинути на правосуддя, вона має повідомити про це ВРП чи КСУ. За результатом розгляду цього повідомлення, голові НАЗК можуть виноситься подання про усунення порушень.

За словами Монастирського, якщо не буде відновленні повноваження НАЗК, декларування всіх державних службовців за 2020 рік стає "сумнівним" або неможливим.

Удосконалення діяльності Конституційного суду України

На думку голови робочої групи процедура діяльності КСУ має визначатися законом, а не внутрішнім регламентом КСУ.

"Якщо це буде встановлено законом, бо всі інші суди працюють за процесуальним кодексом, який визначений законом. З нашої точки зору, робота КСУ також має бути визначена законом", – сказав Монастирський.

Що відомо

  • 27 жовтня Конституційний суд визнав статтю "Декларування недостовірної інформації" 366-1 Кримінального кодексу такою, що не відповідає Основному закону. На виконання цього рішення НАЗК закрило реєстр електронних декларацій.
  • Рішення КСУ обурило міжнародних партнерів України та громадськість. Під КСУ влаштували акцію та закидали будівлю димовими шашками та презервативами.
  • Президент Володимир Зеленський провів термінове засідання РНБО, після якого уряд наказав НАЗК відновити реєстр. Нині він уже працює.
  • Раніше Зеленський подав законопроєкт, яким пропонує звільнити суддів КС у повному складі, що за законом, не можливо, а у Верховній раді зареєстрували законопроєкт про відновлення дії окремих положень закону "Про запобігання корупції" та ККУ.
  • Також депутати підписали заяву, в якій закликали суддів Конституційного суду, які підтримали рішення про визнання неконституційною статтю про недостовірне декларування, скласти повноваження.
  • У Верховній раді створено робочу групу, якій доручили розробити законопроєкти з питань електронного декларування та діяльності Конституційного суду.
  • Голова Венеціанської комісії Джанні Букіккіо вважає, що вирішення конституційної кризи в Україні вимагає швидких дій і має базуватися на верховенстві права.
  • Національне агентство з питань запобігання корупції заявляє, що внаслідок рішення Конституційного суду від 27 жовтня закрито кримінальних проваджень щодо недостовірного декларування на понад 30 мільйонів гривень.

Читайте Резонанс в Facebook и подписывайтесь на наш канал в Telegram