» САП прояснила ситуацію зі справою Золотого мандарину

01 липень 2022, П'ятниця, 13:59

САП прояснила ситуацію зі справою Золотого мандарину

24 Липня 2019г.
САП

22 липня 2019 року окремими засобами масової інформації поширено відомості про нібито безпідставне відкликання Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку із закінченням строків давності одного з фігурантів у кримінальному провадженні щодо діяльності посадовців Мінюсту та ТОВ «Золотий Мандарин Ойл». Про це повідомляє прес-служба САП.

Вказані публікації є нічим іншим, як маніпуляцією та продовженням дискредитаційної компанії, яка уже тривалий час ведеться навколо цієї справи.

Розслідування триває понад два роки, начальник одного з відділів САП впродовж останніх 15 місяців постійно доповідав про готовність у цій справі «найближчим часом» притягнути до кримінальної відповідальності посадовців категорії «А».

Але лише 11 квітня 2019 року працівниками НАБУ у вказаному провадженні повідомлено про першу підозру – втім, не високопосадовцю, а лиш одному з керівників приватного підприємства за ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191 КК України як пособнику у заволодінні бюджетними коштами (санкція статті передбачає покарання у виді позбавлення волі від семи до дванадцяти років з конфіскацією майна).

Водночас, через 4 дні, 15 квітня 2019 року, з порушенням вимог Кримінально-процесуального Кодексу України і з надуманих мотивів прийнято рішення про виділення кримінального провадження стосовно цього підозрюваного в окреме кримінальне провадження. А ще через тиждень, 22 квітня, на підставі одних лише його показів, склад інкримінованого підозрюваному злочину перекваліфіковано на ч. 1 ст. 205 КК України, тобто фіктивне підприємництво (максимальне покарання за цією статтею - штраф 34 тис. грн) та в цей ж день скеровано до суду клопотання про звільнення фігуранта справи від кримінальної відповідальності у зв’язку з закінченням строків давності.

Слід роз’яснити, що злочин, передбачений ч. 5 ст. 191 КК України, є особливо тяжким, тому строк давності притягнення до кримінальної відповідальності за його вчинення складає 15 років. Оскільки у цій справі розслідуються події кінця 2015 року, то строк давності за цією статтею сплив би лише наприкінці 2030 року.

Натомість, злочин, передбачений ч. 1 ст. 205 КК України, є злочином невеликої тяжкості зі строком давності у 2 роки.

Таким чином, перекваліфікація дій підозрюваного з ч. 5 ст. 191 на ч. 1 ст. 205 КК України, тягне за собою закінчення строків притягнення до відповідальності та відповідно уникнення кримінальної відповідальності.

Оскільки така різка зміна позиції викликала обґрунтовані сумніви в об’єктивності та незаангажованості розслідування, керівництвом САП прийнятого рішення про зміну усієї групи прокурорів та старшого групи – начальника відділу.

З огляду на те, що незаконна позиція попереднього процесуального прокурора у кримінальному провадженні давала можливість підозрюваному уникнути кримінальної відповідальності, Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою у встановленому чинним законодавством порядку до суду було внесено клопотання про відмову в закритті кримінального провадження щодо підозрюваного та продовжено розслідування злочину за ч. 5 ст. 191 КК України з метою притягнення до відповідальності усіх його співучасників, оскільки є достатні підстави вважати, що керівник суб’єкта господарювання виконував одну з ключових ролей у скоєнні злочину і звільнення його від кримінальної відповідальності буде тягнути за собою неможливість доведення причетності до скоєння злочину інших фігурантів справи.