21 лютий 2024, Середа, 18:03

У ГПУ підозрюють, що у Мінсоцполітики вкрали десятки млн грн міжнародної допомоги через консультаційні послуги

27 Квітня 2018г.
Розенко пупс

Управлінням з розслідування злочинів, вчинених злочинними організаціями, Генеральної прокуратури України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42017000000003203 від 06.10.2017 року за фактом вчинення неправомірних дій службовими особами Міністерства соціальної політики України та ПП «Ай Ті Ленд». Службовцям інкримінують заволодіння грошовими коштами в особливо великих розмірах шляхом зловживання службовим становищем (ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 205, ч. 3 ст. 212 КК України). Про це повідомляє Резонанс із посиланням на ухвалу Печерського райсуд міста Києва у справі № 757/19261/18-к.

Як вказує слідчий у своєму клопотанні, 09.07.2014 між Україною (в особі Міністерства фінансів) та Міжнародним банком реконструкції та розвитку (МБРР або Світовий банк) укладено угоду № 8404-UA про позику в сумі 300 000 000 доларів США, з метою реалізації Проекту "Модернізація системи соціальної підтримки населення України". Впровадження проекту здійснюється через Мінсоцполітики. Його метою є покращення результатів діяльності системи соціальної допомоги та соціальних послуг України для малозабезпечених сімей. Станом на 01.11.2017 Міністерством використано понад 100 млн грн коштів позики, з яких понад 50 млн грн витрачено на оплату консультаційних послуг, що надавались на договірній основі суб'єктами господарської діяльності - юридичними особами та фізичними особами - підприємцями.

«На консультантів покладено виконання завдань, які можуть виконуватись працівниками уповноважених державних органів та установ в межах бюджетних асигнувань, що виділяються на їх утримання. Консультанти не несуть витрат, пов'язаних з наданням послуг, окрім затрат робочого часу оскільки договором передбачене забезпечення необхідними ресурсами (приміщеннями, меблями, технікою) з боку замовника - Міністерства соціальної політики України. З огляду на це вартість консультаційних послуг жодним чином не обґрунтована та багаторазово завищена. Фактично результати таких робіт ніким не використовуються, - йдеться у відповідній судовій ухвалі. - Таким чином, Міністерством соціальної політики України витрачено понад 50 млн грн бюджетних коштів на замовлення консультаційних послуг, результати яких дублюють уже наявні в системі державної влади відомості й інформацію та не мають значення у практичному застосуванні для виконання функцій держави в галузі соціального захисту населення, чим завдано збитків інтересам держави в особливо великих розмірах».

Як встановлено ГПУ, основні питання використання коштів позики Світового банку для реалізації Проекту покладено на «Групу управління Проектом» (ГУП), створену Мінсоцполітики  із числа фізичних осіб-підприємців - виконавців консультаційних послуг на підставі прямих договорів з Міністерством соціальної політики України. Сумарно зазначеними особами на підставі консультаційних договорів отримано близько 20 млн грн.

Крім того на виконання вказаної Угоди, № 8404-UA між консорціумом у складі учасників ПП «Ай Ті Ленд», ГО «Спілка Самаритян України Київське об'єднання» та інших, та Міністерством соціальної політики України укладено Договір про надання консультативних послуг з питань реформування інтернатної системи № QCBS-3.4 від 08.08.2016 на загальну суму 2 578 900 доларів США.

Загалом упродовж 2016-2017 Мінсоцполітики України на виконання Договору про надання консультативних послуг № QCBS-3.4 було перераховано на рахунок ПП «Ай Ті Ленд» понад 23 млн грн. Ці кошти в подальшому було перераховано на рахунки фізичних осіб-підприємців (експертів та неключових експертів). Результати консультаційних послуг передано замовнику у формі звітів з питань соціального захисту. Зміст даних звітів переважно складається з відомостей, якими володіють відповідні державні органи та дає підстави вважати, що результати консультаційних послуг є компіляцією інформаційних джерел відповідних державних установ та органів. Таким чином за державні кошти здійснюється закупівля інформаційно-консультаційних матеріалів, складених на основі даних, які фактично перебувають у власності держави.

Прокуратура стверджує, що до протиправної діяльності ПП «Ай Ті Ленд», зокрема прикриття фактичного невиконання договірних зобов'язаннь та імітації здійснення діяльності з реалізації проекту реформування соціальної сфери, причетні працівники Департаменту соцполітики Київської міської державної адміністрації.

Також встановлено, що отримані кошти акумулювалися на поточних та депозитних рахунках ПП «Ай Ті Ленд», після чого з метою їх заволодіння та легалізації розподілялися через мережу рахунків фіктивних суб'єктів господарської діяльності, що входять до складу «конвертаційного центру»,

Відтак у слідства з метою конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи, відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільного позову), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди виникла необхідність у накладенні арешту на  грошові кошти, які знаходяться на рахунках відкритих в ПАТ «АБ» «Радабанк» (м. Дніпро).

Клопотання слідчого Генпрокуратури суд задовольнити частково.

Як нагадує Резонанс, 28 березня цього року Кабінет Міністрів України звільнив заступника міністра соціальної політики України Олександра Привалова.