КИЇВ. 6 лютого. Резонанс. В Україні сильні землетруси можуть статися, зокрема, у Києві та Криму. Землетруси у Туреччині виникли у сейсмоактивному поясі до якого належить й Україна. Про це журналісту Резонанс розповів сейсмолог Олександр Кендзера.
Цитата
“Безумовно може бути (сильний землетрус у Києві — ред.), все залежить від того, про який землетрус ми говоримо. Зокрема ці землетруси з вогнищами в зоні Вранча, з джерелами в зоні Вранча, яка на території Румунії. Від цих землетрусів сейсмічні хвилі підходять й викликають коливання і у Києві, і в москві, і у санкт-петербурзі. Люди пам’ятають сильні землетруси, які були в зоні Вранча у 1977, 1986 та 1990 роках. Пам’ятають, як у Києві з високих будинків мешканці вибігали на вулицю, бо боялися, що їхні будинки можуть зруйнуватися”, — розповів Кендзера.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Румунії стався землетрус магнітудою 4,6 — поштовхи відчули і в Молдові
Також він зазначив, що сильні землетруси можуть статися у Криму, який має власні сейсмоактивні зони, зокрема, південне узбережжя.
“Там у 1927 році відбувся такий сильний землетрус, що він фактично все узбережжя зруйнував”, — сказав Кендзера.
Він додав, що землетрус у Туреччині стався у сейсмоактивному поясі до якого належить й Україна.
“Просто землетруси відбулися на південно-західній окраїні цього пояса, а ми лежимо на північно-східній частині”, — зазначив Кендзера.
Окрім того, він розповів як діяти людям при сильному землетрусі.
“Все залежить від того, де ви знаходитеся, якщо ви перебуваєте в сучасному будинку, який є сейсмостійким, то тоді вам не потрібно нікуди виходити. Якщо мова йде про панельні будинки, які можуть скластися так як це показали турецькі умови, то в такому випадку з нижніх поверхів можна встигнути втекти, якщо мова про високі поверхи, то навряд людина встигне за одну хвилину зібратися й вибігти. Хоча старатися зробити це потрібно. Людина може загинути або травмуватися не лише тоді, коли весь будинок руйнується, а й коли необачно ставлять важкі речі на шафу, які починають падати й можуть травмувати”, — зазначив Кендзера.
Також він зазначив, що у разі перебування на вулиці біля висоток потрібно ховатися у в місцях, де сходяться стіни, або там де несучі стовби, адже, наприклад, можна травмуватися уламками від вікон.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Спрогнозувати землетруси в часі не можна, але можна визначити як будуть коливатися ґрунти — сейсмолог
Доповнення
Наразі підтверджено, що у Туреччині та Сирії через землетрус загинули щонайменше 1500 осіб, ще тисячі отримали поранення.
Речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко повідомляв, що наразі є 24 звернення про відсутність зв’язку із громадянами України, які проживають в зоні стихійного лиха у Туреччині. Інформація про наявність українців серед жертв землетрусу наразі не надходила.