01 листопад 2024, П'ятниця, 21:54

у разі вето Будапешта на допомогу Україні Євросоюз може підірвати економіку Угорщини

30 Січня 2024г.


Євросоюз готовий підірвати економіку Угорщини, якщо Будапешт заблокує надання допомоги Україні обсягом 50 мільярдів євро на саміті ЄС 1 лютого, повідомляє Financial Times із посиланням на документ, розроблений у ЄС.

«Брюссель розробив стратегію, яка має прицільно вдарити по слабких місцях економіки Угорщини, підірвати її валюту і обвалити довіру інвесторів, щоб завдати шкоди «робочим місцям та економічному зростанню». Серед вразливостей угорської економіки названі дуже висока інфляція, слабка валюта і найвищий у ЄС рівень платежів із обслуговування боргу. До цього плану вдадуться, якщо Будапешт відмовиться зняти вето з надання допомоги Києву», – пише FT.

Якщо премʼєр-міністр Угорщини Віктор Орбан не відступить, інші лідери країн ЄС повинні будуть публічно заявити про повне припинення фінансування Угорщини, щоб «налякати ринки». Без фінансування ЄС, ідеться у документі, «фінансові ринки та європейські та міжнародні компанії можуть бути менш зацікавлені в інвестиціях в Угорщину».

Три дипломати ЄС повідомили виданню на умовах анонімності, що багато країн Євросоюзу підтримали запропонований план. «Настрій став жорсткішим» – сказало одне з джерел. Інший дипломат додав, що ставки високі і що «це шантаж».

Міністр угорського уряду у справах Євросоюзу Янош Бока, коментуючи ситуацію, заявив, що Угорщині невідомо про можливу фінансову загрозу з боку влади ЄС, проте його країна «не поступиться під тиском». За його словами, Будапешт надіслав до Брюсселя нову пропозицію, в якій попередньо погодився на те, щоб кошти бюджету ЄС спрямували на допомогу Україні, якщо Угорщині дозволять змінити своє рішення в майбутньому.

Раніше про те, що Будапешт зніме вето, якщо матиме можливість щороку переглядати допомогу Києву, повідомляли джерела Politico.

На саміті ЄС у грудні премʼєр-міністр Угорщини Віктор Орбан заблокував виділення Києву фінансової допомоги обсягом 50 мільярдів євро із бюджету ЄС. Лідери Євросоюзу повернуться до обговорення цього питання на саміті 1 лютого.