12 квітень 2024, П'ятниця, 16:05

В Офісі Генпрокурора пояснили, чому не підписали клопотання НАБУ про екстрадицію Бахматюка

11 Грудня 2020г.
Picture2 Biznesmen Bahmatj 362657 P0

Офіс Генерального прокурора вкотре наголошує, що готовий після усунення НАБУ процесуальних порушень в матеріалах екстрадиційного запиту щодо підозрюваного колишнього власника «ВіЕйБі Банку» направити їх в порядку, встановленому чинним національним та міжнародним законодавством до компетентних органів іноземної держави для затримання особи та її подальшої екстрадиції в Україну.

Про це повідомляє Резонанс 11 грудня із посиланням на прес-центр Офісу Генерального прокурора.

Знову роз’яснюємо Національному антикорупційному бюро та громадськості правову позицію Офісу Генерального прокурора щодо проведення процесуальних дій в рамках міжнародного співробітництва у кримінальному провадженні за підозрою колишнього власника «ВіЕйБі Банку».

Офіс Генерального прокурора є центральним органом України з питань екстрадиції, мета якого вивчати клопотання, які надходять від органів досудового розслідування України, та не допускати наслідків у вигляді незаконного тимчасового позбавлення волі громадян.

Першого разу Офіс Генерального прокурора повернув клопотання НАБУ, адресоване одній з європейських країн, про видачу підозрюваного для притягнення до кримінальної відповідальності у зв’язку з тим, що на виконання ухвали Печерського районного суду міста Києва, кримінальне провадження, в рамках якого направлялися матеріали, підлягало закриттю.

Водночас, Офіс Генерального прокурора повідомив про готовність повторно розглянути клопотання НАБУ про видачу після вирішення питання щодо статусу кримінального провадження.

Відповідно до встановленого порядку, під час розгляду другого клопотання Офісом Генпрокурора направлявся рапорт щодо надання висновку Спеціалізованої антикорупційної прокуратури про законність процесуальних рішень у кримінальному провадженні та наявність підстав для звернення із запитом про видачу особи, встановленої на території іноземної держави.

Тривалий розгляд другого клопотання НАБУ пов’язаний з тим, що запитуваний висновок надійшов до Офісу Генерального прокурора лише через місяць після отримання матеріалів про видачу особи від НАБУ. Водночас, він не містив відомостей про законність та обґрунтованість винесеної детективом постанови про оголошення підозрюваного у міжнародний розшук. У зв’язку з цим Офіс повторно запитав необхідні відомості. Останній пакет документів надано 16 листопада 2020 року, а рішення про повернення клопотання прийнято 23 листопада 2020 року.

Жодних строків при розгляді клопотань НАБУ Офіс Генпрокурора не порушував, оскільки Кримінальний процесуальний кодекс України визначає обов’язок його направлення у п’ятиденний строк лише у разі затримання особи на території іноземної держави. У цьому випадку особа на території іноземної держави не затримувалася.

Строки розгляду центральним органом клопотань про видачу у разі встановлення місцезнаходження особи законодавчо не визначені.

Окрім цього, Офіс Генерального прокурора жодним чином не надає оцінки та не ставить під сумнів чинність, обґрунтованість та вмотивованість ухвали Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду від 28 травня 2020 року, предметом розгляду якої було клопотання НАБУ про обрання підозрюваному запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у зв’язку з оголошенням його в міжнародний розшук постановою НАБУ.

Більше того, Офісом враховано доводи Апеляційної палати суду, висловлені в рішенні про необхідність перевірки обґрунтованості постанови детектива про оголошення особи у міжнародний розшук, наявність для цього правових підстав, для ухвалення законного та обґрунтованого рішення.

Офіс Генпрокурора виконував свої обов'язки щодо розгляду матеріалів запиту, не вдаючись до оцінки рішення судів та прокурорів, які здійснюють процесуальне керівництво у кримінальному провадженні. Перевірено лише надані документи та рішення з точки зору їх відповідності вимогам міжнародних договорів та законодавства України.

Зазначимо, що крім неодноразових роз’яснень у відповідь на публічні заяви НАБУ, Офісом Генпрокурора вжито заходів із метою усунення виявлених порушень та їх недопущення надалі. Зокрема, було ініційовано проведення наради у Генерального прокурора за участю детективів НАБУ та прокурорів САП та запропоновано проведення процесуальних дій у рамках міжнародного співробітництва, з метою приведення прийнятих процесуальних рішень у кримінальному провадженні у відповідність до вимог національного та міжнародного законодавства.

Звертаємо увагу, що досі жодних із запропонованих заходів Національним антикорупційним бюро України не вжито.

Читайте Резонанс у Facebook та підписуйтесь на наш канал у Telegram