07 грудень 2024, Субота, 09:24

ВР підтримала у першому читанні законопроєкт про перезавантаження Бюро економічної безпеки

11 Квітня 2024г.


Верховна Рада підтримала у першому читанні законопроєкт №10439 про перезавантаження Бюро економічної безпеки (БЕБ), повідомляють народні депутати.

За словами народного обранця від фракції «Європейська солідарність» Олексія Гончаренка ініціативу підтримали 264 депутати.

Нова редакція законопроєкту передбачає:

  • відбір і подання на розгляд Прем’єр-міністра України не більше двох кандидатур на посаду директора БЕБ;

  • перші строки для незалежних оцінок (аудитів) ефективності діяльності БЕБ (проведення оцінки здійснюється Комісією після завершення першого і третього року на посаді Директора Бюро економічної безпеки України);

  • доопрацьований механізм атестації працівників БЕБ, строк проведення якої не може перевищувати дванадцяти місяців;

  • директор Бюро економічної безпеки України формує нову дисциплінарну комісію

Народний депутат від «Голосу», перший заступник голови податкового комітету ВР Ярослав Железняк написав у телеграмі, що поправками передбачена обовʼязкова переатестація, а визначальний голос надається міжнародним представникам. Також Голова коаліції Давид Арахамія взяв на себе зобов’язання врахувати до другого читання зауваження бізнесу, МВФ та G7.

Раніше бізнес-асоціації випустили спільну заяву щодо законопроєкту та зазначили, що в законопроєкті відсутні:

  • чітка процедура переатестації всіх кадрів, яка б містила ключові запобіжники, зокрема щодо унеможливлення поновлення судами працівників, які не пройшли таку переатестацію;
  • включення міжнародних експертів до кадрової комісії з переатестації всіх поточних співробітників БЕБ та комісії з відбору нових працівників БЕБ;
  • посилення аналітичної функції Бюро шляхом надання безоплатного доступу для БЕБ до існуючих державних інформаційних систем;
  • встановлення критеріїв ефективності роботи оновленого Бюро економічної безпеки та їх постійного контролю;
  • надання права кадровій комісії під час переатестації кадрів керуватися обґрунтованим сумнівом, який базується на фактах, документах тощо – під час перевірки доброчесності кандидата.

Ухвалення проєкту є однією з вимог МВФ. Також посли країн G7 у лютому цього року направили листа голові Верховної Ради Руслану Стефанчуку, у якому наполягали, аби реформа Бюро економічної безпеки передбачала перезавантаження його керівництва на прозорому конкурсі та перевірку доброчесності інших співробітників органу.

Верховна Рада на засіданні 23 лютого не ухвалила в першому читанні урядовий законопроєкт про перезавантаження БЕБ, проти якого виступали посли країн G7 та українські бізнес-асоціації.