15 квітень 2024, Понеділок, 06:50

ВРП просить ОГП надати інформацію про розслідування фактів втручання в діяльність суддів

21 Січня 2021г.
2fec394 Vrp

Вища рада правосуддя вирішила звернутися до Офісу Генерального прокурора щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочину у кримінальному провадженні за фактами, викладеними у повідомленнях суддів Шостого апеляційного адміністративного суду Олени Кузьмишиної, Любові Костюк, Наталії Бужак.

Про це повідомили у Вищій раді правосуддя, передає Резонанс 21 січня.

Судді Шостого апеляційного адміністративного суду звернулися до Вищої ради правосуддя з повідомленнями про втручання невідомих осіб у їхню діяльність щодо здійснення правосуддя.

Судді повідомили, що у провадженні Шостого апеляційного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом до Українського інституту національної пам’яті, Голови Українського інституту національної пам’яті про визнання протиправними дій, заборону вчиняти певні дії та зобов’язання вчинити певні дії.

"Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва позовні вимоги задоволено частково. На вказане рішення подано апеляційну скаргу. Для розгляду справи визначено колегію суддів у складі головуючого судді Кузьмишиної О.М., суддів Костюк Л.О. та Бужак Н.П. Напередодні судового засідання у вказаній справі трьом суддям Шостого апеляційного адміністративного суду надійшли sms-повідомлення з погрозами на адресу суддів та членів їхніх сімей і вказівки щодо прийняття суддями певного рішення у справі", - йдеться у повідомленні.

Крім того, суддя Бужак Н.П. повідомила, що 23 вересня 2020 року на вхідних дверях та стінах будинку, в якому проживає, виявила розклеєні фотографії із зазначенням її прізвища, ім’я та по батькові з написом «Слава нації. Смерть ворогам».

Під час перевірки зазначених звернень Вища рада правосуддя аналізує, чи створюють повідомлені суддею факти реальні ризики для незалежності судді під час здійснення ним правосуддя, чи може суддя за їх наявності залишатися неупередженим, чи існує дійсна загроза ухваленню суддею справедливого та безстороннього рішення.

Разом із тим Вища рада правосуддя не має повноважень здійснювати кримінально-правову кваліфікацію протиправних дій, які порушують конституційний принцип незалежності суддів, та визначати міру відповідальності за них. Кваліфікація дій, які містять ознаки кримінального правопорушення, здійснюється правоохоронними органами, які є суб’єктами безпосереднього реагування на протиправні дії, які вчиняються щодо суддів.

Згідно із частиною четвертою статті 48 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суддя зобов’язаний повідомляти, окрім Вищої ради правосуддя, Генерального прокурора про випадки втручання у його діяльність.

За результатами розгляду повідомлення судді Кузьмишиної О.М. 30 вересня 2020 року Київська міська прокуратура внесла відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками злочину, передбаченого частиною першою статті 376 Кримінального кодексу України. Здійснення досудового розслідування доручено слідчому управлінню Головного управління Національної поліції у місті Києві. Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням здійснюється Київською міською прокуратурою. Звернення суддів Шостого апеляційного адміністративного суду Костюк Л.О. та Бужак Н.П. надіслано до Головного управління Національної поліції у місті Києві для долучення до матеріалів кримінального провадження та перевірки шляхом проведення слідчих дій.

Служба судової охорони повідомила про вжиті заходи реагування для забезпечення безпеки судді Кузьмишиної О.М., звернення щодо вжиття необхідних заходів для забезпечення безпеки суддів Шостого апеляційного адміністративного суду Костюк Л.О. та Бужак Н.П. не надходили.

ВРП вважає, що надсилання повідомлень на мобільні телефони суддів та події за місцем проживання судді можуть викликати у них обґрунтоване занепокоєння щодо власної безпеки та безпеки членів їхніх сімей, що створює реальну загрозу суддівській незалежності. Оскільки вказані обставини пов’язані із професійною діяльністю суддів, вони можуть мати ознаки втручання у діяльність, пов’язану із здійсненням правосуддя. Таким обставинам має надаватися кримінально-правова оцінка правоохоронними органами у порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України. Тож ВРП просить Офіс Генерального прокурора надати інформацію про розкриття та розслідування злочину у вказаному кримінальному провадженні.

Читайте Резонанс у Facebook та підписуйтесь на наш канал у Telegram